Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İsrail Sazanı Tehlikesi.

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında biu tarafından paylaşıldı.

1. biu

biu Aktif Üye

Bugün vakit geçirmek için bir gölete gittik. İçimizde tatlı su balığı yiyen yoktur. Yakaladığımız sazanları salıyorduk. Sonra yanımıza köylüler geldi, "niçin onları salıyorsunuz atın köpekler yesin sakın suya atmayın" dediler. Tabi biz aldırış etmedik.

Nedenini sorduğumuzda bu balıkların yamyama benzediğini, diğer türlerin yumurtalarını yiyerek beslendiklerini söylediler.

Bende biraz önce bu türü araştırırken şöyle bir habere rastladım.

İç Sularda "İsrail Sazanı" İstilası

Av yasağı husunda tüm balık severlerden özür dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bir de Devlet bırakmış bunları göllere :mad:

3 tarafı (Tahir abinin deyimiyle 3.5 tarafı) denizlerle çevrili bir ülkede Denizcilik Bakanlığı olmazsa, bu devletin su ürünlerini korumayla ilgili biriminin başına daha önceki görevleri itibariyle denizle hiç ilgisi olmayan bir veteriner adamcağız getirirsen bunlar çok normal.

4. konevii

konevii Aktif Üye

Ah be Bedri kardeşim. Öyle bir noktaya temas ettinki, bir dokun bin âh işit. Pek çok kez konuşuldu, yazıldı, tartışıldı ama, yine ve yeni kalması gereken bir konu.

Öncelikle "atın köpekler yesin" tarzı bir yaklaşım doğru değil bence. Zararlıda olsa canlı bir hayvan.
    Göl ve barajşarımızda son yıllarda hızla çoğalan bu balık, diğer türleri yok etme derecesine getiriyor, ve hatta yok edebiliyor. Ve hatta bazılarına göre, diğer sazan türlerinin yumurta ve yavrularını yemekle kalmıyor, ayrıca onları dölleyebiliyor. (Bu durumda yavrular kısır oluyor diyenlerde var.) Çok hızlı bir şekilde üreyen bu balıklar gerçektende büyük risk oluşturmaktadır. Bir çok göl ve barajımızda sadece bunlar yakalanır duruma gelinmiş. Bunlar gerçektende üzücü..
    Daha kötüsü ise, istilacı tür olarak kabul edilen İsrail Sazanı (çin sazanı yada çim sazanı da deniliyor) ile, akarsuların belalısı gökkuşağı alabalığını; bir kez girdikleri ve çoğaldıkları sulardan temizlemenin mümkün olamayacağı belirtiliyor.
    Bilinçsiz insanlar da bu balığın yayılmasına neden oluyor, diğer sulara aşılayarak...
    Durum bu... Ben tuttuğum zaman yiyorum. Atmak yada hayvanlara yedirmek için bir canlının canını almak doğru gelmiyor bana...

Umarım ki / umalım ki; bütün sularımızı istila etmeden yetkililer de önlem alır da, bari geriye kalan sularımız kurtulur...
    Sürc-i lisân ettimse affola...

5. biu

biu Aktif Üye

Durum gerçekten vahimmiş. Çöpe atmak bizimde içimize sinmezdi, sinmedi zaten. Saldık gitti.

Bu arada spor olsun diye gitmiştik ama sporluk bir tarafı da yokmuş bu balığın. Yarım kiloluk balığın vurduğuda belli olmuyor. Sararken de sanki boş çekiyormuşsun gibi geliyor.

(Daha öncede dediğim gibi içimizde tatlısu balığını seven yok sadece yeni takımlarımızı denemek ve vakit geçirmek için gittik. Ve tuttuğumuzu saldık. Bu bile av yasağına aykırı ise yazdığım mesajı sileyim. Hem kötü örnek olmayayım hemde siteyi kanuna aykırı bir durumu övüyormuşcasına kirletmeyeyim.)

6. konevii

konevii Aktif Üye

Ben tatlısu avcısıyım. Denize çıkmam pek. Dolayısıyla bu arkadaşla yeterince haşır neşir oluyoruz. Yarım kilodan büyüğüne pek rastlamazsın zaten, çok fazla büyümüyor. Nadiren 1,5-2 kilolukları çıkabiliyormuş, ben hiç görmedim.

Sorduğunuz için söylüyorum: Normalde Sazan balığı için şu anda av yasağı var. Gerçi sadece sazan değil; Turna, Tatlısu kefali, Alabalık türleri haricindekilerin avlanması şu anda yasak.

BErektli avlar dilerim...

7. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bedri hocam geri bırakmışsınız, sirkülere aykırı bir olay yok.

8. biu

biu Aktif Üye

Ben bu hususu bilmiyordum. Av yasağı döneminde kesinlikle av bölgelerine girmek yasaktır diye düşünüyordum.

Ama şunu biliyorum zararlı balıklar için kapalı sezon olmuyor. Bu tür zararlı türler arasında yer almıyor mu?

Evet en büyüğü 500 gr en küçüğü 200 gr civarı idi. Ve başka tür yakalayamadık. Oltayı atar atmaz vuruyor. Çok saldırgan bir balık. Sazan benim bildiğim dipte yavaş yavaş toprağı eşeleyen bir balıktır.

9. konevii

konevii Aktif Üye

Avlağa girmek yasak değil, yasak uygulanmakta olan türleri avlamak yasak. İsrail sazanı oltayı atar atmaz kapar evet. Benim bulunduğum yerde çok balık avlamaktan hoşlananların vazgeçilmezi. Büyük sürüler halinde gezer, çok olduğu içinde kolay tutulur. Kıyıya yakın gezer. Göl kamışlarıyla kısa sürede çok miktarda avlamak mümkün olabiliyor.

10. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bedri hocam, şöyle söyleyeyim, şu anda turna serbest. Siz turnaya olta atıp sazan yakalamış da olabilirdiniz. Önemli olan alıkoymamak.

11. biu

biu Aktif Üye

Açıklama için teşekkür ederim.

Turna demişken bizim buralarda ona dişli diyorlar. Ben burada çıkmıyor diyordum çıkıyormuş meğerse bugün öğrendim.

Forumda devamlı turna avı organizasyonu düzenleniyor. Okuduğum yorumlara göre eti, sporu güzelmiş. Ayrıca bu israil gibi kötü bir türmüş. Tamamen bu balık ile dolan gölet ve akarsulara Turna salınamaz mı? En azından israil'den daha hayırlı bir tür gibi.