Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Israrla hafif atçek takımı

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Son zamanlarda yeni meraklı arkadaşların, atçek için, 4000-5000 kafalı makinelere ve 2,70-3,00 m kamışlara yöneldiğini müşahede ediyorum. Bu tip öneriler de giderek yaygınlaşıyor. Oysa ben atçek avcılığına başladığım 2002 yılında tavsiyeler üzerine, 2500-3000 kafa ve 2,40 kamış almıştım. Böyle tavsiyeler yaygınlaştığına göre, geçen zaman zarfında, muhtemelen balıklar irileşmiş ve bazılarının belirttiği gibi makinelerimiz bu güçlü balıkları çekemediğinden arızalanmış olmalı.

"Dünyanın Balığı" diye bir belgeseli hepimiz biliyoruz. Orada da sıklıkla bahsi geçtiği gibi; "hafif takımlarla büyük balık"

Ben çoğu zaman 2,10 ve 2,40 kamışlar ve 2000 ve 3000 kafalı makineler kullanıyorum. Kalama ile balığı dengeleyeceksin ve çekeceksin. Örneğin resimdeki azmanı 2013 yılında çekmiştim. O makine ve ve daha sonra aldığım 2000 kafa makineyle yine iri lağoz, tombik ve baraküdalar tuttum. Hafif takım, yormadan uzun süre atçek yapma imkanı sunuyor....

İri balıkların küçük makinelerin arızalanmasına yol açtığı yorumlarını duydukça, acaba benim tuttuklarım balık değilmiydi diye sorguluyorum !!!

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. emrah3305

emrah3305 Aktif Üye

Abi boşver herkes inandığını yapsın sana sonuna kadar katılıyorum ..ama ışte millet takmış kafa drag bilye :) ne yaparsın yapacak bişey yok ..japonlara para kazandirmamiz lazım :)

Yusuf1905 ve Spinlevrek bunu beğendi.
  4. karga

karga Aktif Üye

Hafif takım candır :)

Spinlevrek bunu beğendi.
  5. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Abi kesinlikle katılıyorum.. Bana göre hafif takım hassasiyeti ikiye katlıyor.. Ağır bir takımla saatlerce at-çek yapmak bi süre sonra benim nazarımda balık vuruşlarını hissedememe neden oluyor.. O yüzden hem spin hemde baitcasting takımım 300 gr altında.. :)

Spinlevrek bunu beğendi.
  6. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

190 gr lık vanquısh lerimi arıyorum desem yeterli olur sanırım

Ercüment86, befalcon, hkn17 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ne güzel yazmışsın.

İlk ciddi takımım 2,10m boyunda 10-30gr atarlı 4 parçalı trobucco kamıştı. Acemilik dönmelerinde ek yerlerini sıkça kontrol etmediğim için kırıldı ve parçasını da getirtemedim bir türlü. kullandığım makina da 3000 lik Abu Garcia'ydı ve 280 gr dı.. Hala durur..

Sonra sonra kayalıklardan da avlanıyoruz, ağır kaşık atarız vs gibi nedenlerle daha sağlam bir kamışa geçtim. Haliyle takım ağırlaştı. :) Bu kamış hem 2,74m hem de 2,44m olarak kullanılıyordu. Hala da kullanıyorum zaten.. Sağlam mı sağlam ama ağır.. Yine de bu kamışla 2500 lük shimano kamış kullandım. O da 280 gr. Sonra 240 grlik bir tane daha aldım ama kalamar dışında siftahı yok.

Daha uzağa atalım, shore jig yapalım diye bir de 2,90 m lik 15-60 gr atan bir kamış aldım. Sonuç olarak hiçbirinden ilk kamışımdan aldığım keyfi almadım.
    Şimdi tekrar başa dönüyorum. 2,40-2,50m arası düşük atarlı kamış, 190-210gr makina arayışındayım.
    Kelepir bulduğum anda alacağım.
    Hafif takım candır.. :)

8. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Örneğin okuma 2,10 m 5-20 atarlı kamışım var. Samimiyetle söylüyorum, silikonlarla avlandığımda başka kamışlarımı (evde 4 tane daha pahalı 2,40 kamış var) kullanamıyorum. Fethiye nin demirbaş atçekçisi bir arkadaşım da yanımdaydı tam 2,800 kg bir baraküda aldım, çok rahat çektim. Makine de 2000 kafaydı. Tutanlar bilir 1 kg üstü baraküda ciddi mücadele eder. Evet biraz eğilir, bükülür, kırılacakmış gibi olur, ama düzgün bir kalama ayarıyla kırılmaz merak etmeyin.

Formul_Fish bunu beğendi.
  9. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Güzel söze ne denir...
    Bu ifadeniz durumu özetlemiş.

10. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Evet hafif takım, oltanın ucundaki silikonun sanki her hareketini algılıyormuşsunuz hissi veriyor...

11. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Şeref abi ben de "kıyıdan jig" için Savagear Bushwaker 2,40 m 15-50 atarlı bir kamış aldım. Daha kullanmadım. Çünkü elimdeki spin kamışlar işimi gördü. Shimano red sea bass 2,40 m, 7-35 gr atarlı kamış ile 25 gr lık Shimano Waxving jig attığımda inanın ki düştüğü yeri göremiyorum. Çok sert kamışlara ben ihtiyaç duymuyorum. Kişiler arasında kullanım farkı olabilir. Ona da saygı duyuyorum.

Formul_Fish ve agartan bunu beğendi.