Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İstanbul Boğazında İlk Balık Av'ım İçin Birkaç Soru

d.murat

Yeni Üye
Adı
Murat D.
Selamün Aleyküm
Merhaba değerli arkadaşlar, forumda yeniyim ve bir kaç soru için sizden yardım rica edicem.
Hafta sonu ilk kez boğaz'da balık avına gidecem kısmetse.. Yer olarak arnavutköy tarafı akıntıburnu'nu tercih ettim.
Kullandığım takım;
Lineaeffe PowerDrive 420 surf kamış
Ryobi Ecusima 6000vi makina
Lineaeffe Hikaru Ultra FluoroCarbon Copolymer 0.35 misina
Kendo 12.5 cm Rapala
Hansen 32 gr. kaşık

1- Bu takım ile boğazda sorun yaşarmıyım ve hangi parça sorun olabilir?
2- 150 veya 170 gr. kurşun sallamayı düşünüyorum ama 0.35 misina yeterlimi yoksa
şok düğümü ile 0.40 monoflament yada örgü misina eklemelimiyim?
3- Örgü misina kullanacak olsam zamanla bu kamışın yüzükleri zarar görürmü?

Bu balık tutma işine yeni alışmaktayım, tecrübeli arkadaşların yardımıyla devam ediyorum kendimce..
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim, rast gele.

huseyind

Daimi Üye
Adı
Hüseyin
2- 150 veya 170 gr. kurşun sallamayı düşünüyorum ama 0.35 misina yeterlimi yoksa

Bu balık tutma işine yeni alışmaktayım, tecrübeli arkadaşların yardımıyla devam ediyorum kendimce..
Aleyküm Selam, hoşgeldiniz.

Kamış da makara da güzel. Üst düzey 350gr makine ve 350gr kamış için sağlam paralar gerekiyor. Başlangıç için güzel bir takım elinizdeki.

Örgü ip kullanabilirsiniz. 0.14 ve üzeri ( hatta daha da altını kullananlar var ) ip ile güzel atışlar yapılıyor. Daha ince yani 0.12 kullanan da gördüm ancak kopmalar kaçınılmaz oluyor. 0.20 altındaki iplere şok gerekebilir. 0.20mm ip kullanıyorum surf oltamda. Şok kullanmadan 200gr kurşunu atıyorum, henüz kopma olmadı.

Yüzükler en çok uçtaki fırdöndünün halkaların içinden geçmesiyle ya da kamışı sağa sola sürtmeyle bozuluyor. Fırdöndünün (kılips diyenler de var) gerisine orada sabıt kalacak şekilde boncuk takarsanız metal fırdöndü halkaların içinden geçmez bu da halkaları korur. Bunların dışında halkaları yalnızca ip bozacaksa bu birkaç seneyi bulur. Halkalar da gerekirse tamir de ediliyor.

Yanılmıyorsam 4 katlı ipler biraz fazla sürtünmeye sahip. İmkanınız varsa 8 katlı ip alın. Çin sitelerinden uygun fiyata bulabilirsiniz.

Allah kazasız belasız avlar nasip etsin.

d.murat

Yeni Üye
Adı
Murat D.
Aleyküm Selam, hoşgeldiniz.

Kamış da makara da güzel. Üst düzey 350gr makine ve 350gr kamış için sağlam paralar gerekiyor. Başlangıç için güzel bir takım elinizdeki.

Örgü ip kullanabilirsiniz. 0.14 ve üzeri ( hatta daha da altını kullananlar var ) ip ile güzel atışlar yapılıyor. Daha ince yani 0.12 kullanan da gördüm ancak kopmalar kaçınılmaz oluyor. 0.20 altındaki iplere şok gerekebilir. 0.20mm ip kullanıyorum surf oltamda. Şok kullanmadan 200gr kurşunu atıyorum, henüz kopma olmadı.

Yüzükler en çok uçtaki fırdöndünün halkaların içinden geçmesiyle ya da kamışı sağa sola sürtmeyle bozuluyor. Fırdöndünün (kılips diyenler de var) gerisine orada sabıt kalacak şekilde boncuk takarsanız metal fırdöndü halkaların içinden geçmez bu da halkaları korur. Bunların dışında halkaları yalnızca ip bozacaksa bu birkaç seneyi bulur. Halkalar da gerekirse tamir de ediliyor.

Yanılmıyorsam 4 katlı ipler biraz fazla sürtünmeye sahip. İmkanınız varsa 8 katlı ip alın. Çin sitelerinden uygun fiyata bulabilirsiniz.

Allah kazasız belasız avlar nasip etsin.
Allah Razı Olsun Hüseyin bey, teşekkür ederim.
Verdiğiniz bilgiler ışığında örgü misinaya geçebileceğimi düşünüyorum, bu arada makinamda şuan Lineaeffe Hikaru Ultra FluoroCarbon Copolymer 0.35 misina sarılı ve 4-5 av'da kullandım henüz yeni sayılır.
150-170 gr. kurşunu sallarken kopma durumu olabilirmi ve ilk defa rapala atacağım, 0,40-0,45 misina ile şok yapsammı?

B

BS Okuru

Misafir
Selamün Aleyküm
Merhaba değerli arkadaşlar, forumda yeniyim ve bir kaç soru için sizden yardım rica edicem.
Hafta sonu ilk kez boğaz'da balık avına gidecem kısmetse.. Yer olarak arnavutköy tarafı akıntıburnu'nu tercih ettim.
Kullandığım takım;
Lineaeffe PowerDrive 420 surf kamış
Ryobi Ecusima 6000vi makina
Lineaeffe Hikaru Ultra FluoroCarbon Copolymer 0.35 misina
Kendo 12.5 cm Rapala
Hansen 32 gr. kaşık

Merhaba,
Oncelikle 0,40 belki ama 0,45 lik misina şok takimi ve makinayi duzgun sarim ve uzaga erim acisindan bozar,
Kalin takim duzeneginden uzak durun derim,
Onun disinda nispeten daha saglam ve daha ince sok ve flourcarbon misinalari arastirabilirsiniz,
Ayrica ip kullanim acisindan ve erim acisindan avantajlidir ama ilk etapta iliskene yani dipteki takilmis takimlara ve ya kayalara takilma ve yandaki olta atanlara takilma konusunda sikinti yaratir,
Bogazdan gecen tekne veya gemileri saymiyorum bile hem saginizi solunuzu kontrol etmeniz misinadan 2 kat daha fazla dikkatli olmaniz gerekir,
Ayrica 200gr alti icin 0,35-37 iyi marka misina sok 0,25-28 beden misinasi kafidir,
Her avdan sonra kafa kismini ilik suyun altina sokmaniz yeterli,
En onemlisi 12,5 cm rapala veya 32gr hansen kasik asla kullanmayin,3-5 atis sonrasi takilma ihtimali cok yuksek,
Genellikle bunlar spin dedigimiz iursin olmadan tek olarak atilip avlanma stilinde kullanilir,
Kursun arkasi rapala avciliginda 6,5-9 cm arasi cok dalma ozelligi olmayan(cok agir olmayan) rapalalar ve hafif yildiray lasogi dedigimiz kasiklar kullanilir,
Bunlar benim dusuncem,
Ama bogazda kursun arkadi rapala avciligi zordur,
Lakin belirli noktalari yerine getirince tadina doyum olmaz,
Forumda bunlarla alakali paylasimlar bulup biraz daha arastirma yapmanizi tavsiye ederim,
Simdiden rastgelsin