Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul Boğazındaki Akıntılar

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]

  Günde ortalama 400 geminin girip çıktığı İstanbul boğazı'nda, değişik yönlerde hareket edebilen birkaç çeşit su akıntıları mevcuttur.

  Bunlardan birisi; yüzey üst akıntılar dediğimiz su akıntısıdır.

  Bu akıntının yönü Karadeniz'den, Marmara Denizi'ne doğrudur. Bunun nedeni Karadeniz'in su seviyesinin, Marmara Denizi su seviyesinden 40cm.daha yüksekte olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyle daha yüksekte olan Karadeniz'in suyu seviye farkından ötürü Marmara denizine doğru akmaktadır. Bu akıntı boğaz'ın orta bölümlerinde daha fazla olup, bilhassa Kandilli ve Bebek burnundan marmaraya doğru gidildikçe artmaktadır. Balıkçı gemimizdeki dobler su akıntı hızını ölçer elektronik cihazımız ile bunun hızının 1.8 ve 2.7 mil olduğunu müşahade etmişimdir.


  Diğer bir akıntı, dip akıntısıdır.

  Bu akıntı, yüzey akıntısının tam tersine olmak üzere Marmara Denizi'nden Karadeniz'e doğru akan, hareket eden bir akıntıdır. Bunun nedeni her iki deniz arasındaki suyun tuzluluk oranlarının farklı olmasıdır. Karadeniz'in suyunun tuz miktarı, Marmara Denizi'nin tuz miktarından ortalama olarak 2 kat daha az tuzludur. Bu nedenle yoğunluk farkından dolayı daha fazla yoğun olan Marmara'nın suyu Karadeniz'e doğru büyük bir hızla akmakta, hareket etmektedir. Ölçtüğümüz o gün için (15.Aralık.2011) hız, dobler cihazımızda 1, 5 ile 2.2 mil civarında değişmektedir.  Bir diğer akıntı da Orkoz akıntısıdır.

  Bu akıntıda, sert esen rüzğarların meydana getirdikleri akıntılardır. Bilhassa Marmara Denizi'nde esen Fırtına şeklindeki Lodos rüzgarının bilhassa boğazda meydana getirdiği akıntı, Marmara'nın suyunu Kuzeye doğru yığar ve su seviyesi bu durumda İstanbul boğazının güney girişinde 50 - 60 cm. yükseltiye ulaşır. Bu durumu Sarayburnu, Salacak ve Kızkulesi önlerinde görmemiz mümkündür. Buradaki suyun hızı 5 ile 7 knot'u bulmaktadır.
  Kaynak:nuri deniz ( balıkçı reisi )
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Genç balıkçı

  Genç balıkçı Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  18 Aralık 2010
  Mesajlar:
  108
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Çok iyi bir bilgi paylaşımı Nuri abi teşekkür ederim.
   
 4. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Nuri abi paylaşım için teşekkürler. Her iki boğazımızda da akıntı zaman zaman 6 kts'ın üzerine çıkar, gerçekten güçlü akıntılar.
   
 5. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  Volkan, Süleyman; bende sizlere bu güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim...