Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Kuleli tarafından paylaşıldı.

1. Kuleli

Kuleli Yeni Üye

Yanlış mevzuat, yanlış yasalar ve tüketim hızımız nedeniyle
    Lüfer hızla yok oluyor.
    Öğrendik ki, 24 cm'den küçük Lüfer, yumurta bırakamadan avlanmış Lüfer'dir.
    Ve ne acı ki, bugün Lüfer avlama alt sınırı 14 cm'dir.
    Yani, yumurta bırakamamış Lüferleri avlamaya devam edersek,
    çok yakında denizde çinekop, sarıkanat ve Lüfer kalmayacak.
    Biz bu alt sınır yükseltilsin istiyoruz.
    Türlerin sürdürülebilirliğini kollayan,
    gıdanın geleceğine sahip çıkan yöneticileri
    göreve çağırıyoruz.

Lüfer tüm bolluğuyla Boğaz sularına kavuşsun diye...
    Bugünden tezi yok, 24 cm'den küçük Lüfer satın almıyoruz!

http://www.fikirsahibidamaklar.org/lufer/mailing/2/

Lüfer Yok Olmasın! İmza Kampanyası
    https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dGhOb2Z4Mzk1dm1YZ2lvYXo0bUlQYWc6MA&theme=0AX42CRMsmRFbUy03NTAzM2Q4My03ODU1LTQ2NzItODI2YS1kZmU5YzdiMzZjOGQ&ifq

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Açıkçası bu sene pek lüfer çıkabileceğini sanmıyorum. Tarım bakanlığının uluslararası sularda verdiği av izni ile pek umudum kalmadı açıkçası. Aynı durum palamut için de geçerli olacak diye düşünüyorum. Hatta belki de son günlerdeki sardalya bolluğunun sebebi bile avcı balıkların sayısının azalmasıyla ilgili olabilir bence. Toplum olarak bir tepki gelişir ve lüfer alındığı zaman boya dikkat edilirse tabiki olumlu sonuçları olacaktır. Ancak devlet müdahalesi olmadan bir yararı olacağını zannetmiyorum.Sonuçta vatandaş almasa bile o balıklar yine katledilecek ve en azından yem fabrikalarına satılacaktır. Devletin harekete geçmesi şart bana kalırsa..

4. Erhan41

Erhan41 Aktif Üye

Bu toplum alır... Çaçayı hamsi diye alır, ufacık orkinosları, palamut kaça diye sorar, norveç uskumrularını çingene palamudu diye alır, istavriti, bu ne balığı diye sorar, bu milletten ne köy olur ne kasaba, ucuz bulsa, lüferide alır, çinekobuda alır, burası garip ama Türkiye, :harika: memleketi benmi kurtarıcam der çekilir kenera, devlet yetkilileride Allah selamet versin, vatandaştan ve çıkarlarından uzak, ensesi ve cüzdanı kalınlara yakın, daha ne olsun, Hayırlısı olsun, ne diyelim....

5. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

birkaç ay önce başlamadımı bu kampanya. Ben mi yanlış hatırlıyorum.

6. enis59

enis59 Daimi Üye

ne zaman başlarsa başlasın yine gırgırcılar dipteki herşeyi silip süpürecek malesef değişen birşey olacağını sanmıyorum:(

7. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Sİrkülerdeki boy 14 cm olarak kaldığı sürece hiçbir işe yaramaz 24 cm tutma limiti.
    Ki ticari sirkülerdeki limiti 24 cm yapmalarıda imkansız gibi birşey. En azından 18-19 cm yapılsa ve gerçekten uygulansa o bile farkeder.

8. Kuleli

Kuleli Yeni Üye

Bizler tepkimizi gösterelim belli bir zaman sonra balıkçılarda bu olayın farkına vararak ona göre avlanılır ama bu olay 3-5 kişinin almaması ile olmaz herkez bilinçlenmeli gerekirse tezgahtan balık alan adamı uyarmalıyız diye düşünüyorum

9. Kuleli

Kuleli Yeni Üye

bizde burda bunun için savaşıyoruz 14 cm olan limiti en azından 20 cm yapabilmek için

10. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

20 cm nin altındakileri bırakıp sadece 20 cm ve üstündekileri alabilecek bir gırgır modeli varmı ki ? Tabii ki lüfer soyunun devamı için çevremizi bilinçlendirmeliyiz. Zaten son zamanlarda yazılı ve görsel basında konuyla ilgili çok güzel haberler yayınlandı. Bu sayede vatandaş tezgahta istavrit kadar yaprakları gördüğünde "bunlar çok küçük yazık günah değil mi" diye sorabilecek. En azından bir kısmı...

Lüfere destek olalım olmasına ama amatör oltacının sezonda tutacağı çinekopa sarıkanata da laf etmeyelim. Bu iş jig işine dönmesin. Toplumca gaza gelmeye çok elverişliyiz maalesef. Yarın öbür gün çinekop raporu yazıldığında " naptın sen rapalamı attın? yazık değil mi çinekoplara tüh sana" gibi tepkiler olsun istemem. :)

Öncelikle bunu bilelim, limit dahilinde yapılan amatör avcılıkla lüfer soyu tükenmez. Bu işin sorumluları zaten bellidir, bunun önüne geçecek kurum ve kuruluşlar da bellidir. Önemli olan sesimizi oraya duyurmak. Aşağıdaki gibi birşeyle bir amatörün çeşitli usullerde sezon boyu avlayabileceği çinekop/ sarıkanat sayısını bir kıyaslamaya çalışın isterim.

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Aynen.....

Ben zaten bazı restaurantların aldığı karara uyuyorum ve onları destekliyorum.
    350 gr. altı lüfer familyası balık asla almıyorum balık satıcılarından yıllardır.:rolleyes: