Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İstavrit Balığı ve Av Teknikleri

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
yaz aylarında sahillerde, iskelelerde özellikle ışık altında el oltası ile etkili ve zevkli bir istavrit tutma yöntemini yazayım;

ince misineye (0.10-0.25 arası) tek siyah iğne bağlanır sinek iğne dediklerimizden. yem olarak her yerde bulunabilecek kara midyelerden kullanılır. yem iğneyi kapladımı yeterlidir, iğnenin ucu açıkta kalacak şekilde yem takılır, fazlada büyük lokma olması gerekmez. oltayı fazla uzağa atmaya gerekte yoktur, 5m kadar önümüze atsak yeterli. şeytan oltası dediğimiz sistem. süzülen yeme çevredeki istavritler duyarsız kalmaz.

eğer gecesini yakalarsanız benim gibi 1-2 saat içinde 1-1,5kg istavrit alabilirsiniz. özellikle rüzgarsız sakin havalarda suyunda berrak olduğu yerlerde istavritlerin karartılarını görerek avlanmanın zevki bambaşka. sabah ezanından sonra aynı sistemle yemi dibe batırmak şartıyla güzel isparide alınabiliyor ;)

karakoru2009

Yeni Üye
Adı
Deniz ARDDUÇ
merhaba, anlattığınız avlanma tekniğini yakın zamanda mayıs sonu falan, dragos sema hastanesi karşısında akşam karanlığında yanımda yaşlı bir amca yapıyordu. ben akşam 07:00 de gittim oraya, 21:00 e kadar 20-25 tane yakalayabildim. Amca akşam 21:00 gibi geldi valla kovayı doldurdu. yanına gittim tek iğne ucunada yem sopaya takmış atıp atıp çekiyor. yalnız çok küçük balıklardı biraz yazık oldu.

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
merhaba, anlattığınız avlanma tekniğini yakın zamanda mayıs sonu falan, dragos sema hastanesi karşısında akşam karanlığında yanımda yaşlı bir amca yapıyordu. ben akşam 07:00 de gittim oraya, 21:00 e kadar 20-25 tane yakalayabildim. Amca akşam 21:00 gibi geldi valla kovayı doldurdu. yanına gittim tek iğne ucunada yem sopaya takmış atıp atıp çekiyor. yalnız çok küçük balıklardı biraz yazık oldu.
dedim işte etkili bir yöntem ;)

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
Paylaşımınız için teşekkür ederim.Fakat favorim İnce takım arnavut caparisi.Harika av veriyor kişi başı limit olan 5 kg yi doldurup geliyorum Eskihisardan.Hemde zahmetsiz yem falan ugraşmıyoruz..
her meranın farklıdır avı. dediğim sistem genelde yazlık küçük iskeleler içindir. derinliği 2 metreyi geçmez bu iskelelerin. çapari ile 5kg değil 5 taneyi zor alırsınız burada.

akman90

Yeni Üye