Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstavrit tutma Püf Noktaları

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Pbil12 tarafından paylaşıldı.

1. Pbil12

Pbil12 Yeni Üye

İstavrit tutma Püf Noktaları

''Herkez istavrit tutarken ben neden tutamıyorum?''

yada az tutuyorum sorusuna nacizane amatör tecrubelerimle 'Püf Noktalar'

24-12 100gr atarsın 26-12 125 gr rahat atarsın beden 22 köstek 12 en ideali iğnelerin büyüklükleri önemli değil bence hatta birazcık büyük olması dahada iyi bence
    Önemli olan meradamısın?Balığın yeriyse ve etrafındakiler tutuyorsa sende alırsın önemli olan uzağa attığında kurşun dipe inene kadar bekle sonra dipten arada hafif tasmalıyarak sakin ama ne hızlı keısnlıkle hızlı değil nede çok yavaş hep boşluk vermeden sarman bu çok önemli arada sert tasmalaki balıkları düşürme

ben 24-12 tercıh edıyorum 100 atıyorum 125 te

püf noktalar

1-Kurşunu atarken kurşun yerde asfaltta dursun ordan fırlat bazılarına bakıyorum oltayı arkasına alıp kursun havadayken atıyor bu her acıdan duzensız bır atıs

2-kurşun ilerde denize düşerdişmez misinayı tut.tutarak yavas yavas dibe sal böylece hem önünde kalır hem başkalarına dolaşmaz hemde doldurma şansıda yaratabilir.

3-Kurşun dibi bulmalı dibi bulduktan sonra dipten cekiceksin bunun ıcınde ne hızlı sarmalısın ne yavas sabıt yumusak sakın bır hızda hafıf bazen tasmalıyarak bazende sert tasmalıyarak boylece tasmalama balıkların ıgneye gecmesını ve sararken dusmesını engeller asla bosluk verme aksıyon yapıcam dıye bosluk verırsen salarken o aahengı kacırırsan balıkları dusurursun

4-merada çapari takım satan amcalar varsa yanaş sohbet et o ankı dalgayı ruzgarı en ıyı oraya sureklı gıden amca bılır sor kac gram kurşun sımdı gıder de hangı renk caparıyı tavsıye edersın bu havada de 1-2 çapari de al böylece merada usta bir destekte fikirde almıs olursun denızı dalgayı merayı tanımak cok onemlı bır tecrube(sana 20-30 gr kurşunla al şu ince takımı at derse o merayı terket kraca peşinde koşmak bu işin zevki değil vede o merada balığın çok seyrek olduğu anlamına gelir o amcada sana bunu tavsiye ederek yanlış yapıyor)

5-Balığın kesin bir saati yoktur ama ihtimalinin yüksek olduğu vakitler vardır.en iyi balık ''Sabah Suyunda'' yapar.Saat sabah 5-9 arası en verimli saatlerdir.Sonra akşam suyu gelir akşam 5-8 arası ve en nihayetinde öğlen gezmesi dediğim 3. sıradaki saat gelir 11-13 arası :))

6-Balığın gerçekten bir merası olayı var burası deniz karşıda var burdada olur atıyorum kartalda var maltepedede olur hayır kardeşim bırak ilçeyi üsküdar sahilinin bir noktasından 3-5 kilo balık alırsın bir noktasından 5-10 tane balığın boğazdaki akıntılardan kaçıp plaktonla beslendiği pislikle beslendiği sakin sular vardır ya o sakin suyu bulucaksın yada yüzdüğü o kanalı onlarında konumlarını herkez bilir.Kız kulesi sonra üsküdarda camii karşısı sonra fenerin karşısı sonra marmarayın karşısı ve kuleli askeri lisesinin önü bunların içinde bile çok ciddi farklar vardır.gibi böyle devam eder forumları mera yerlerini facebook gruplarına üye olarak takip etmenizi tavsiye ederim böylece facebook grubundan o meranın grubuna üye olduğunda bazen balık başladığında balık başladı tarzında yazılar yardımcıda olabilir kandıradabilir ama fikir verir :))

Herşeye rağmen sen tutamıyorsun diğer balıkçılar tutuyor o zaman;Bol balık tutmanın gerçek şartı O Merada bulunduğun nokta iyi balık yapıyormu balığın diğer yerlere göre daha iyi kümelendiği bir gerçek yani aynı düz bir sahildesin sen rahat atmak için millete dolaşmasın diye sık taraftan uzaklaşıp 20-30 metre uzaklarında attıgında aslında yanlıs yapıyorsun bazen gerçekten balıkların kumelendıgı yada bır kanalı var ustadları amcalarımızı uzmeden kırmadan atıslarını ıyılestırıp aralarına gırmeyı ogrenmelısın aralarına gırıp onların takımlarını cekmemelısın once,Önce atıslarını gelıstırıp kursununun onunde sabıt tutup cekmeyı ogrendıkten sonra ustadların noktalarından atmalısın

Bizde amatörüz kendi tecrubelerimi paylaştım ustalarda katkıda bulunur daha diyelim :))

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Pbil12

Pbil12 Yeni Üye

Çapari rengi havanın açık kapalı olmasıyla ilgilidir aslında yeşil her havada iş yapar ama mavide turuncuda açık yeşil koyu yeşil vs kullandım balık varsa etrafında herkez 5'li 10'lı cekıyorsa bence renk çokta önemli olmayacak o an sende alıcaksın emın ol.Sarı çapariyi hiç denemedım ama hep aklımda derınlıkte ışığı en iyi yansıtan tutan sarı renktir diye biliyorum ama denemedıgımden bırdey dıyemıyorum hep aklımda ama balık pesınde kosarken ınsan hep unutuyor
    Bilginiz olsun Balıklar Renk körüdür ama çaparilerdeki renkler ne ıcın? su altında parlama balığı çeker!Ve bu saydıgım renkler derınlıklerde farklı parlama yansıtma olayına sahıplerdır.... siyah ve kırmızı derınlıkte gorunmez olurlar ışığı yansıtmazlar o yuzdendırkı bazı ıgnelerın sıyah kırmızı oldugunu goruceksınız burda amac parlamaması ısıgı yansıtmamasıdır.

Ben mümkünse iğne renginde siyahı seçmenizi öneririm ama zaten simlerin içinde gizli olucağından çokta fark yaratırmı tartısılır

Etrafınızda herkez ıstavrıt cekerken bılınkı sızde cekıceksınız ama kaçlı işte burda çaparideki kullandıgınız iğnenın kalıtesı onemlı bazı kötü iğnelerden balık kolay kurtulabılıyor balığı düşürmeden çekmek önemli tabikide tasmalamakta.....

BS Okuru bunu beğendi.
  4. Pbil12

Pbil12 Yeni Üye

Akşam 9.00 23.00 arası En zevkli avım kesinlikle spin oltama çapari takarak yaptıgımdır pekı nasılmı

Akşam yıne gunduz ıyı verım veren güzel bir mera olan noktaya gidilir.10 lu çapariyi tabıkıde spın oltaya takamazsın tam ortadan kes ve 5'li yap mutlaka Beyaz simli kendını ıyı gosteren beyaz parlak sımlı çapari kullan akşam karanlıkta ıs yapar.30 gram kursun tak fazlasıda spın oltaya gelmez bence.Sonra kıyıdan en fazla 5-10 metre onune hafıf at kursun dıbe gelır gelmez hafıf tasmalıyarak sabıt hızda ne hızlı ne de yavas olmıycak sekılde aralaıksız sar sasırıcaksın ama gunduz ttugun ıstavrıtler aksam tutuklarının yanında bebek kalır kefal buyuklugunde ıstavrıtler tutarsın aksam vede spın oltada ınanılmaz kafa atar super keyıf alırsın bız hastası olduk aksam gece ıstavrıt pesınde olmayı :))

5. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Hocam öncelikle yazınız için teşekkür ederim.Olta avında eskiyim ama ileri seviyeye çıkamadım istavrit kıraça dan öte bir kaç sene göl macerasında sazan avım vardı okadar.geçen gün boğaza iftara gittik oltamızada aldık saat 8 de vardık 40 -45 dakıkamız var baktık balık alıyorlar hemen oltalarımızı açtık attık hemen balık geldi ama herkesin iğnesinde boş yokken bende yarısı dolu yarısı boş idi tuhaflık vardı balıklar düşüyordu şimdi yaZınızı okuyunca taşlar yerine oturdu tasmalama denen şeyi yapmıyordum agır gelen olta yolda boşalıyordu her yazı her bilgi başkalarının teknikleriyle ve yeni bilgilerle dahada güzel avlar olacak inşallah.şimdi umarım başka püf noktalarda okuruz ..