Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstavritte Kalama Ayarı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında kayip_sehir tarafından paylaşıldı.

1. kayip_sehir

kayip_sehir Üye

Arkadaşlar istanbul da boğazda istavrit avı yapıyorum. Kalama ayarının daha çok büyük balık avlarında kullanıldığını biliyorum ama istavrit avında balığı hissetmek yada çekerken sıkılması yada gevşetilmesi bir şey fark ettirir mi?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Çok büyük farkı olmaz.İstavrit avında toplam 10 iğne dolsa ortalama 350-400 gr yapar.Bu da bunu etkileyecek bir durum oluşturmaz.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sıkı olmasının bir zararı yok ama gevşek olursa kendini yormaktan başka işe yaramaz..

5. kayip_sehir

kayip_sehir Üye

Boğazda avlanırken bi abi kalama mı biraz gevşetmişti ama mantığını anlayamadım. boğazdaki akıntı ile alakalı diye düşünüyorum ama nedenini tam bilmiyorum.

6. onder

onder Aktif Üye

Oltası dibe takıldığı için olabilir. Ayrıntılı bir şey yazmadığınız için aklıma o geldi. Ama balığı hissetmek isterseniz, 3-3,5 m lik 10-30 veya 40 gr atarlı bir kamış ve 40 kalibrelik bir makara alarak, makaraya da çok kaliteli olmasına gerek yok herhangi bir markanın 0,25 misinasını sararak, boğaz yerine Marmara kıyılarından çapari atın yaz akşamları hava kararana kadar. Alacağınız keyif inanılmaz olacaktır.

Rapalacı bunu beğendi.
  7. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

istavritte kalamayı gevşetirsen, tuttuğun 3 balıktan 2 sini yolda düşürürsün istavrit boşluktan istifade eden hareketli bir balıktır.dikkat et çoğunlukla istavrit dudak ucundan yakalanır dişli balıklar gibi çok saldırmaz

8. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

Kalamanın biraz gevşek yapmasının sebebi atış esnasında makına kafa kapatırsa veya kafayı acmadan atış denemesi yapılırsa unutularak takımın kopmasını cevredekilere zarar vermesini engellemek için kullanmış olabilir ben kalamayı acıyorum ama şu şekilde eğer makina kafa kapatırsa takım kopmasın veya kamışa ters yük bindirmesindiye takım en fazla 10 - 15 metre ileri gidiyor takım kopmuyor hem takımı hem kamışı hemde kendimi korumuş oluyorum ama çok hassas bir ayarı var eğer fazla acarsanda atış esnasında misina parmaklardan akıyor bir kaç atıştan sonra tam olarak oturuyor sistem belkide o sebebten dolayı kullanmış olabilir.

9. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Selçuk Bey'e katılıyorum, başka bir faydası olduğunu ben de düşünmüyorum.
    Rastgele...

10. kayip_sehir

kayip_sehir Üye

anladığım kadarıyla pek de bi önemi yok gibi :D ilk atış sırasındaki etkisi hariç. bilgiler için teşekkürler...

11. timur1453

timur1453 Yeni Üye

arkadaslar 2 gun evvel tesaduf karaköyden gecerken birde ne görim mıllet rapala 7cm prenses vs ıle balık alıyolar :) bıraz ıslerden balıkdan uzak durunca tesadufen ögrenıyoruz ne yapalım herkes bızmı haber versın :)

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]