Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İşte rekor balığım, çok tehlikeli bir av oldu,

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Sevgili balıkçı arkadaşlarım, şu günler de deniz ana fazla balık vermiyor, geçen gün gelen Kerem ve Gökhan kardeşlerle çıktığımız balık avında maalesef bir şey alamadık.

İstanbul'dan gelen Murat kardeşimi denize çıkardım biraz hannos aldık iki tane de mercan mercanlar nihayet yumurtalarını atmış artık yavaş yavaş oltaya gelmeye başlıyorlar.

Bu mercan avımızda kullandığımız takımlarımız şöyleydi 2/0 mercan iğnesi üç adet, 10 cm lik köstekler ve beden olarakta gene 040 çok kaliteli misina kullandık, yem olarak kalamar ve karides vardı.

Hava gayet güzel güneşli bir hava tam balık havası diyebilirim, avımız devam ederken aniden oltama büyük bir balık vurdu bir kaç metre çektikten sonra, sanki oltamı elimden alacakmış gibi derine doğru çekmeye başladı ...tamam çok büyük bir balık aldım diye Murat kardeşime seslendim...hemen kepçeyi hazırla baba bir balık geliyor 20 dakika kadar uğraştıktan sonra balık göründü bu bir Trakonya hemde tutmuş olduğum trakonyaların en büyüğü, işte benim rekor trakonyam, çok tehlikeli olan bu balığı çok dikkatli bir şekilde tekneye aldım, hemen sopa ile başına vurarak balığı etkisiz hale getirdim ağzına takılan iğneyi ve takımı olduğu gibi bıraktım balığın ölmasini bekledim, siz siz olun aman çok dikkat edin ve tanımadığınız bir balığı elle tutmayın.

Akşam olunca Şener albayımın yanına gittik Liman konuk evine, trakonyayı usta ellere teslim ettik,:) :) :) Beyoğlu balık pazarında Tunç balıkçılğın sahibi sevgili Tuncel abi hazırladı gerçekten mükemmeldi dostlarla beraber çok güzel bir Sivrice akşamı daha geçirdik.:)

Sivrice cennetinden selamlar, sevgiler, hoşça kalın.:) :) :)

Trakonya denizlerdeki zehirli balıkların en tehlikelisi, buna ben şahsen çok dikkat ediyorm, sizlere Trakonya hakkında birikimlerimden ve nasıl önlemler aldığımdan ve de tekneye alışım ve sonrasını anlatmak istiyorum, Trakonya bir tür dip balığıdır, hannoslar, mercanlar, ve karagözlerin olduğu yerlerde olur fakat ben onlarla beraber yaşamadıklarını tahmin ediyorum, bazı yerlerde dip balığı mercan avlarken belirli derinlikten sonra devamlı trakonyaların oltama vurduğunu gördüm, eğer bazı yerlerle hannos varsa orada mercan olması çok zor ama mercanların olduğu yerde ise hannos olmuyor, işte her ikisinin olmadığı yerde ise trakonya oluyor benim bildiğim öyle bir mera varki sadece trakonya geliyor, gelen balıklar küçük olduğundan tekneye almadan sopa ile etkisiz hale getiriyorum ve tekrar denize bırakıyorum rizikosuna hiç girmiyorum, trakonya yemi hemen kapar ve oltanın ucunda çırpınmaya başlar kafa atışları çok sık olur ve gelirken geriye doğru çekerek yol ister bu seferde aynısı oldu istediği yolu verdim ve biraz frenliyerek sakinleştirdim tekrar çekmeye başladım, bu balık oltamı tekneye çekerken aniden orta sularda vurdu , halbuki devamlı dipte vurur bunun için trakonya olduğunu bir türlü tesbit edemedim adabeyi diye tahmin etmiştim sonra tekneye yaklaşırken her zaman yaptığım gibi gelen balığı görmek isterim ta derinlerden yansıması ile bizlere doğru yaklaştı, bir baktık kocaman bir trakonya hemen kepçeyle aldık ve teknenin ön tarafında balığı sopam ile tesirsiz hale getirdim takımı fırdöndüden kestim ve o şekilde bıraktım, tekrar yeni bir takım bağladım, Trakonya öldükten sonra sırtındaki zehirli dikenler yatık duruma gelirler ilk yapılacaç işlem bu zehirli dikenleri dikkatlice keskin bir bıcak ile temizlemek olacaktır bu arada teknede güzel bir makas varsa bu dikenleri ve alt yanağında olan iki dikenide keserek problemi halletmiş oluruz balığı eve götürürken ne olursa olsun dikenleri temizlenmiş olarak götürmek lazım zira evdeki insanlarada zarar verebilir,
    Trakonya hakkında bende birikmiş bilgileri anlattım inşallah faydalı oluyorumdur, allah insanları bu çok zehirli olan balıktan korusun sevgiler selamlar hoşça kalın. :):):)

Gelelim bu denizlerin kabadayısı Trakonya'ya, benim kendimi emekliye ayırdıktan sonra denize devamlı olarak çıktığım balık avlarında çok kere bu serseli ve kabadayı balıkla çok karşılaştım, zaten hayatta da her zaman çok temkinli olduğumu söyleyebilirim, bilmediğim işe hiç bir zaman burnumu sokmam, kimsenin arabasını kullanmam, kaza olacak diye her şeyin düzgün ve sağlıklı yapılmasını isterim bu arada bu serseli balıktan çok korkarım ve her ihtimali göze alarak 0 riziko ile balığı tekneye alır ve çok sağlıklı bir yere
    balığı kalın bir sopa sayesinde tesirsiz hale getirdikten sonra koyarım, hiç bir zaman diğer balıkların veya livarın içersine koymam velhasıl onun yeri artık kepçedir, ilk olarak zehirli dikenkerini makasla keserim ve sırtındaki en üst tarafı keskin bir bıçakla sağlı ve sollu şekilde kesip alırım, kafasını keserim içersini temizlerim kalan artıkları denize atarım, geçenlerde bir trakonya tutmuştum sonra limanda denize attım diğer balıklar yesin diye valla hiç bir balık yanına bile yanaşmadığını ve günlerce aynı yerde olduğunu gördüm, bu kabadayı herkesin gözünü korkutmuş.
    Bir seferinded gene bir trakonya yakaldım çevrede toplanan martılara doğru attığım da bütün martıların çığlık atarak kaçtığını gördüm, bu martıların bile çok korkuyorlar.
    Ama ne olursa olsun eti çok lezzetli usta ellerde zeytinyağında açık sarı bir renkte kızarması bir harikaydı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Mayıs 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

O kadar büyük bir trakonyanın vereceği sızıyı düşünemiyorum, hastanelik eder heralde, ciddi bir operasyon geçirmek gerekebilir. Daha önce yemiştim tadı gerçekten güzel, tebrikler orhan usta..

4. Erdem Koral

Erdem Koral Aktif Üye

Daha bugun senden konustuk orhan abi Mezgit yerine trakonyayı eliyle tutan arkadasın eli 3 aydır şişmiş dedim Trakonyamı dedi sen nerden biliyorsun dedim işimiz gücümüz balık Büyükte gördük ustalarda sendende konustuk.Eline saglık bizi bilgilendirdiğin için tekrar tekrar şu bilgisayar başında güzel denizi gösterdiğin için sagol varol keyifle dikkatle raporlarını okumaya devam edeceğiz.Saygılarımla.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sivrice'de olduğumuz hafta biraz küçüğü benim oltama gelmişti.
    Avcılık hazzı yüksek bir balık. Bir o kadar da oynak. :)
    Hiçbir riske girmeden kösteği kesip özgür bıraktım.
    Size afiyet olsun

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

sivriceyede bizden selamlar Orhan Abi..

7. löngöz

löngöz Daimi Üye

abi tebrikler,mercana niyet derken ,tragonya ya kısmet diyorsunuz..
    güzel avlarınızın devamını dilerim..:)

8. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Güzel bir gün olmuş lezzetli olan bir balık trakonya,ama dikkat gerektirir.Tehlikeli bir av oldu diye okuyunca bişey oldu sandım avın kazasız belasız geçmesine sevindim.

9. mufitsa

mufitsa Aktif Üye

Güzel Balık yakalamışsınız gününüz güzel geçmiş Hele onu çekerken yaşadığınız adrenalin acaba ne geliyor diye beklemeler gerçekten çok hoş bir duygu olsa gerek.

Trakonya bilindiği üzere bazı yerlerde yenmiyen balık diye anılıyor yanlış hatırlamıyorsam. Ama yiyenlerde çok güzel diye söylüyor yoksa ben mi başka balık ile karıştırıyorum anlamadım :)

Yazınızın en çok hemen sopa ile başına vurarak balığı etkisiz hale getirdim cümlesini bir kere daha alkışlıyorum

Tekrar tebrikler çok güzel bir av olmuş sizin için darısı bizim başımıza.

10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Büyükleri küçükleri kadar zararlı değil.. amaa zararlı mı elbette. Genede lezzeti yarattığı tehlikeyi bertaraf edecek kadar güzeldir. Ama bu boylarda. Küçükler özellikler "varsam" lardan mütemadiyen kaçınmalı hatta ele bile alınmamalı. Hastanelik eder.

11. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Çok teşekkürler Oktay kardeşim, dediğin gibi çok tehlikeli bu konuda biraz açıklıyıcı küçük bilgiler vermek istiyorum.

Trakonya denizlerdeki zehirli balıkların en tehlikelisi, buna ben şahsen çok dikkat ediyorm, istersen sana Trakonya hakkında birikimlerimden ve nasıl önlemler aldığımdan ve de tekneye alışım ve sonrasını anlatmak istiyorum, Trakonya bir tür dip balığıdır, hannoslar, mercanlar, ve karagözlerin olduğu yerlerde olur fakat ben onlarla beraber yaşamadıklarını tahmin ediyorum, bazı yerlerde dip balığı mercan avlarken belirli derinlikten sonra devamlı trakonyaların oltama vurduğunu gördüm, eğer bazı yerlerle hannos varsa orada mercan olması çok zor ama mercanların olduğu yerde ise hannos olmuyor, işte her ikisinin olmadığı yerde ise trakonya oluyor benim bildiğim öyle bir mera varki sadece trakonya geliyor, gelen balıklar küçük olduğundan tekneye almadan sopa ile etkisiz hale getiriyorum ve tekrar denize bırakıyorum rizikosuna hiç girmiyorum, trakonya yemi hemen kapar ve oltanın ucunda çırpınmaya başlar kafa atışları çok sık olur ve gelirken geriye doğru çekerek yol ister bu seferde aynısı oldu istediği yolu verdim ve biraz frenliyerek sakinleştirdim tekrar çekmeye başladım, bu balık oltamı tekneye çekerken aniden orta sularda vurdu , halbuki devamlı dipte vurur bunun için trakonya olduğunu bir türlü tesbit edemedim adabeyi diye tahmin etmiştim sonra tekneye yaklaşırken her zaman yaptığım gibi gelen balığı görmek isterim ta derinlerden yansıması ile bizlere doğru yaklaştı, bir baktık kocaman bir trakonya hemen kepçeyle aldık ve teknenin ön tarafında balığı sopam ile tesirsiz hale getirdim takımı fırdöndüden kestim ve o şekilde bıraktım, tekrar yeni bir takım bağladım, Trakonya öldükten sonra sırtındaki zehirli dikenler yatık duruma gelirler ilk yapılacaç işlem bu zehirli dikenleri dikkatlice keskin bir bıcak ile temizlemek olacaktır bu arada teknede güzel bir makas varsa bu dikenleri ve alt yanağında olan iki dikenide keserek problemi halletmiş oluruz balığı eve götürürken ne olursa olsun dikenleri temizlenmiş olarak götürmek lazım zira evdeki insanlarada zarar verebilir,
    Sevgili Roy bu Trakonya hakkında bende birikmiş bilgileri anlattım inşallah faydalı oluyorumdur, allah insanları bu çok zehirli olan balıktan korusun sevgiler selamlar hoşça kalın. :):):)