Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İşte süpriz balık böyle oluyomuş

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında sadi tarafından paylaşıldı.

1. sadi

sadi Aktif Üye

19 ekim carşamba sabahı saat 05,30 ve bi önceki gece sözleştiğim arkadaşım Fatih ile beraber Yenikapı balık haline taze balık almaya ve hatta biraz taze istavrit alıp Haliç sahilinde cinekop denemesi yapmak icin cıkıyoruz.Hava harkulade güzel,bi önceki günkü yağmur ve sert rüzgarlardan eser yok İstanbulda ;)
    Balık halinde taze sayılabilecek bi Norvec somonu ve biraz yemlik istavrit alıp kendimizi Haliç kısına attık.Beş dakika sonra oltalar suda.
    Çok gecmeden birkaç iyi sayıla bilicek irilikte cinekop cektik.İyi çünkü bi sonraki gün Galata köprüsünde ceklen yaprakcık (ki köprüde onlarada cinekop deniyo malesef) görünce herhalde bizim cektiklerimizde onlara sarıkanat veya lüfer olur diye düşünüyorum :confused: Fatih kardeşim iş başı yapmak icin ayrılıyo, benim vaktim var devam ve birkac balık daha kılasik mantarlı cinekop takımıma atlıyo ;)
    Derken saat 10,30 civarlarında 15 / 20 metke ötemde balığın ara vermesini fırsat bilen bi abimiz bizim şeytan takımı dediğimiz tek iğneli hafif bi kıstırmayla suya salınan bikac metrelik misina parcalı takımıyla kefal almaya başlıyo.
    Derken işte o an şeytan tamına bu mühteşem balık takılıyo..! Yer HALİÇ sahili..! Daha bu sabah ithal edilen bi 5.800 gr olarak satın aldığımız somon HALİÇ'te..! İnanılır gibi bişey değil..! Şahsen sudan cıkışını görmesen direk sallamışlar der gecerim bu habere.Gerci Haliç'te yunus balıkları dolaşıyo ve hatta cok iyi tanıdığım bi abimin gazetelerde zamanında yayınlanmış ufak bi köpek balığı cektiğinide biliyorum ama buda olurmuydu..!
    İşte balık ve işte bizzat elimde tutarak cektiğim fotoğrafları..! Balığı ben şahsen tutmadım ama tutan şahıstan daha mutlu oldum ! Haliç'te bu güzelliklere şahit olmak beni cok mutlu ediyor ;)
    Sitede tanışalım faslında sonraki ilk paylaşımım enteresan olsun isterdim ama bu kadarını ummazdım.
    Herkese bereketli avlar dilerim ;)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Sadi
    Bu balık Karadeniz'de yetiştirilen bizim yerli somonlardan ve büyük ihtimalle şu birkaç gün önceki fırtınadan yararlanıp firar edenlerdendir. :)
    Tadı ne yazık ki ithal somonların yanından geçmese de tereyağla pişirince lezzetleniyor.
    Sonuç olarak avcılık açısından zevkli olduğu muhakkak, önemli olan da bu.
    Daha da iyileri rastgelsin

4. nidya78

nidya78 Üye

Çiftlik firarisi olduğu konusunda şüpheliyim. Ramazan bayramında şarköyde snorkelle suda gezinirken bunun 10 cmliklerini gördüm çok sevindim. Sanki bu balık Marmarada üremeye geçmiş gibime geliyor.

5. sadi

sadi Aktif Üye

benimde bu balık konusunda tek umudum Marmara'da hele bide yakalandığı yer olan Haliç'te üremeye başlaması..! Eğer doğal yoldan ürer ve beslenirse o zaman yakalamasıda,yemeside baya keyifli olacak diye düşünüyorum..!İnşallah olur !
    Bizde bu sayede repertuarımıza yeni bi balık daha ekleriz :)

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Marmara'dan değişik tür balıkların çıkması gerçekten sevindirici haber.

7. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

bundan bi kaç ay önce ozan kardeşimle üsküdarda izmarite attık harun abimde yanımızda sipn kamışlada o attı kurtlarda kımıl kımıl her şey 10 numara harun abi bi camiye gideyim dedi o arada yan taraftan bi abi gençler kusura bakmayın oltanızı çektim dedi bende direk ozan harun abının oltası dedim ve ozan boşalmış misinayı sarmaya başladı 5 saniye sonra ozan bunda fena bişey var dedi yerimden fırladım balik kıyıya kadar gelmiş kıyıda bizi gorunce bizde onu gorunce dumur olduk ben levrek zannettim sonra sırtını görünce bu levrek degil ozan dedim ortalama 2kg üstündeydi kafasını sağ çekti sonra ani bir hareketle sola misina çat etti ee harun abi köstekleri 0.18 den baglamıştı dogal olarak balık gözümüzün önünde suya dogru gitti halis hulis balık somondu benekleri hala gözümün önünde kısmet degilmiş saglık olsun dedik izmaritlarin belini kırdık :)

8. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Sevgili dostlar,
    Balık GÖKALA..
    Herhangi bir şekilde,herhangi bir yerdeki kafesten herhangi bir zamanda firar etmiş.
    Gökkuşakları tuzlu suda da rahatlıkla yaşayabiliyorlar.
    Ancak:
    Maalesef üremeleri için mutlak suretle zemini temiz ince taş olan sığ bir akarsu gerekmekte,
    Denizde ve veya göl ve göletlerde (su girişi yoksa) havyar atamıyorlar.
    Bir de eşeysel çeşitlilik lazım.
    Üretilen balıklar büyük çoğunlukla erkek ya da dişi ( çoğunlukla dişi) bireylerden oluşuyor.Dolayısıyla eşey çeşitliliğinin sağlanmıs olması için fazlaca sayıda balığın suya karışmış olması bir şart.
    Ancak bu da yetmiyor.KAFES ÜRETİMİNDE ÇOĞUNLUKLA PEK AZ SAYIDAKİ YETİŞKİN DAMIZLIK SAĞIMDA KULLANILDIĞI-VE BU İŞLEM HER YIL AYNI ANAÇLARLA (ANACIN VERİM ÖMRÜ BOYUNCA) SAĞLANDIĞI İÇİN- YAKIN AKRABA OLAN BİREYLER ARASINDA DÖLLENME VE YAVRU VERİMİ DE OLDUKÇA DÜŞÜK OLUYOR.
    Demem o ki,
    Denizde üretim yapıldığı sürece zaman zaman bu sürprizler olacaktır.
    Ancak hayvanın denizde üremesini beklememek lazım.Bu olmayacak..
    Sevgiyle.:)

9. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

İnşallah bir gün gelir haliç'te daha büyük somonlar tutulur, zaten orası göl gibidir daha iç taraflarında fazla tuz oranının olmadığını düşünüyorum, afiyet olsun, hoşçakal.:):):)

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

mura t abim son noktayı koymuş marmarada bu balık yaklaşık 2 yıldır sıkça görülmekte hatta ağlarla yüzlerce kilolarda yakalandı yalova shillerinde maalesef bu balıklar yumurtlamak için tatlı suya vede karşı cinse ihtiyaç duyar vede girdiği derede büyük zararlar verebilir çok oburdurlar sakın yakalayıpta bizim derede de olsun diye taşımayınız yoksa derelerinizdeki diğer balıklar kısa sürede tükenecektir :D

11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Uzman görüş noktayı koymuştur.

Geçen gün gelen Yeşilyurttan çupra haberide böyle bir çiftlik firarı olabilir diye düsündüm.