Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Italcanna veya shimanodan kamış tavsiyesi..

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Güneyli_ tarafından paylaşıldı.

1. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba..
    Foruma ilk yazışım..hayırlısı olur umarım....sizden atçek yapacağım bir kamış tavsiyesi istiyorum...
    Daha önceki takımım lineeffe extreme cast 220 atar ve okuma raw 65 di...oğlum benim takım için ısrar edince bana da gün doğdu tabii.. bahanem bu...takımımı oğluma verdim ,ben de ikinci bir takıma yelken açtım yeni sezon öncesi..
    Neyse makinamı geçen hafta aldım.biomaster 8000 pg...
    1 haftadan beridir de buna yakışacak kamış arıyorum....forumları okumaktan başım döndü diyebilirim...buradaki tavsiyeleri de okudum....tabii ki tatlı bir süreç bu..sonuçta çok kıymetli bilgiler var,kaçırmamak gerek...
    Forumları okumadan önce tercihim okuma cedros 4.50 3 parçaydı...benim için mükemmel tercihdi... Başta cengiz balıkçılık garantisi,halkalar tam istediğim gibi low rider ama fuji değil ,karbon kalitesi im9,vs.ama forumlarda bu kamışı kullanıp kıran çok arkadaş gördüm.tabiiki Vazgeçtim..şimdi makinama yakışacak bir kamış arıyorum. Genelde avlak yerimde atçek için %80 170 gr kullanıyorum.ama akıntıya göre bu 150-220 arası değişiyor. Hedef balik malum,çinekop ve abileri amcaları... 3 parçalı da olabilir...
    Shimano Ultegra ve antares arasında çok fark var mı..?..antaresin avcılığı ( hassasiyeti) nasıldır...?
    İtalcanna combat 220 atar,170 ve 200 gr atarlarda çok mu esner...?...mesafesi nasıldır...?bu olmaz ise italcanna dan neyi tavsiye edersiniz....?
    Fiyat üst limitim 650-700 tl civarı...herkesin ,özellikle bu kamışları kullanan ustaların tavsiyesini bekliyorum.
    Şimdiden teşekkür ederim....

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Teleskopikte ultegra veya aspire'ı
    Parçalıda ise 750 lira civarında super aero techniumu tavsiye ederim.
    Ultegra Antares kıvamında bir kamıştır. Zaten Antares artık üretilmiyor yerine Ultegra geldi.

4. hunterakrep

hunterakrep Üye

Awasihima markasının 3 parçalı çokkk kaliteli kamışları var Ergin balıkçılıkta gördüm inceledim. Mitsubişhi japon karbon fuji yatak vsvs incelemenizi tavsiye ederim.hatta bir modelinde iki farklı aksiyon için iki farklı uç var bakmaya değer..

5. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Öncelikle hoşgeldiniz.

Malum istanbul boğaz avcılarının bildiği gibi, boğaz ve avlanma disiplini dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir disiplindir. Biz bu disiplene ayak uyduracak takımları düzmeye çalışıyoruz. Örneğin jig makina ile surf kamış ikilisi gibi. tabi aynı zamanda kandıracılar ve 175 gram üzeri gibi... Genelde "kırılma" kelimesi hep kullanılır. Ben shimanoda,okumada, italcana da kırılmasına çok şahit oldum. En son avımda Okuma salina, shimano Anteres ve aspriler yarımşar saat ara ile gözümün önünde patladılar. Surf kamışlar bütün gün 50-60 atış hatta çok daha fazla atış için üretilmemişlerdir elbetteki. Surf kamışlar hepimizin bildiği gibi, kıyıdan yemli ve uzak erim için üretilmiş kamışlarıdır.

Gelelim hassasiyete, İtalyanlar daha çok ucu esnek olması adına İtalcana ve benzerlerini kullanırlar. Shimanolar surf kamışlarında nerede ise en sert olanlarıdır (atar tutar çeker aynı baz alırsak). Hatta italyan kamışların ucunun hassasiyetine karşılık shimanoların bazı modellerinde uc desteklenmiş ve taff tech denilen bir takım uygulamalar ile güçlendirilmiştir. Kaldi ki 170 gram ve üzeri ağırlıkta hedef balık lüfer ve familyası ise hassasiyet için madem makinanız biomaster bence ip kullanımına geçin. Böylece hassasiyet olayınız nerede ise 2 katına hatta daha fazlasına çıkar. Hatta balığın kafa atışlarını bile 100 metreden, gerek akıntı gerekse ağırlığa rağmen hissedebilirsiniz. Bir avımda kıyıya 30-40 metre kala "sırtından yakaladım sanırım" dediğim balığı, kıyıladığımda ve sudan çıkarttığımda sırtından yakaladığımı da görmüştüm. Örneğin ben italcanaları çaparide kendimce daha hoş bulurken, at sar da shimanoları daha kendime yakın hissediyorum. İp kullanacaksanız da özellikle misina ayakları içerisindeki yüzüklerin SIC olmasına dikkat edin. Gerisi biraz sizin bütçenize ve zevkinize kalmış.

6. ryetik

ryetik Aktif Üye

Birol maviyi önermiş zaten (super aero technium) :)
    Bende açık mavi ( Surf Leader ) ve kırmızıyı (power aero technium) önerebilirim.

Power aero iki farklı ucu ile benim ilgimi çeken bir kamış :)

7. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim..
    Bu awashima markasını deneyen varmı bildiğiniz...?
    Birde sanırım Ultegra antaresin yerine çıkmadı....Markanın sitesinde bu iki ürünün ayrı ayrı tanıtımı yapılıyor...
    Bu arada ip misina için kendime güvenemiyorum...rüzgarın azizliğine uğrarsam 200'gr lık bir atışta takımı dağıtabilirim...:)
    Zaten low rider klavuzları onun için istiyorum...

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Antares Shimanonun 2012 kataloğunda yoktur. Sitesindede yoktu ama eklemişler alta, ilginç. Piyasada zaten Antares kalmadı.

9. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Awa Shimaları denedim. Bir arkadaşım aldı ve "yahu o kadar para verdik ama bu kamışta aynı yere atıyor" diye geyik de yaptık. Olay atar tutar değil elbetteki..

Kamış seçerken genelde kaç gram atar diye bakılıyor. Ben bir kamış seçerken (surf mesela) makina yatağının kamış dibine olan uzaklığından tutunda, kaç tane ayak kullanılmış, olmaz ise olmazım olan Fuji + SIC olayına, atarken ve tasmalarken ve yine çekerken ki kamış aksiyonona, hangi bölgeden esniyor, ne kadar esniyor, kurma olayı nerde yapıyor, alt kısım kaç mm en üst uç kaç mm, kendini toparlama safhası (atış sonrası) Yemli avlanırken ki balık vurduğundaki verdiği tepkime (uçtan mı parabolik mi) gibi tonla şey sayabilirim sanırım. Hatta bir kamış denerken uzaktan beni (bizileri)görenler "ne yapıyor bu adam yahu diye" bakabilirler. Bazıları ise direk sese bakıyor. Ne kadar güzel şaklarsa o kadar iyi diye düşünüyorlar herhalde. O kadar denemeye bakmaya rağmen denize sallamadan da olmuyor elbetteki. Özellikle Shimano severler de Shimano makinaların tanıtımındaki o minik logolar ne kadar çok ise o kadar daha bir hevesle alırlar :) Şaka bir yana Size en uygun kamışı bütçenizin yettiği kadarı ile alıp kullanın. Ben 40 TL lik kamış ve makina ile de balık tutan gördüm 2000 TL lik kamışlada...gerisi biraz zevk ve teferaut meselesi...Ben sadece daha çok keyif almak için kaliteli ürünleri tercih ediyorum. Çok değil 2 sene öncesine kadar orta sınıf makine ve kamış ile çok daha fazla balık avlardım...hanımın deyimi ile "dünya para verdin ama balık getirmen de bir artış yok"...Gözüm kapalı makina alabilirm ama kamış için illa dokunmak bakmak gerek...vucut yapısına göre bile kamış seçimi değişkenlik gösterebilir.

not: ip kullanımı ile takımın dağılmasındaki endişenizi açıkçası anlamayadım. Kullancağınız ipin zaten değeri kabaca 0,25 mm - 0,35 mm bir misina ile hemen hemen aynı değerde olacak, sadece çok daha ince ve esneme sıfır olacak. Ama derseniz ki çok pahalı en ufak bir hatada yada tekne kesmesinde tonla para gidiyor...işte bu sorunun cevabı ne yazik ki "evet"...

10. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Değerli bilgileriniz için cok teşekkür ederim arkadaşlar..
    Kamışa %90 karar verdim....
    Shimano surf leader 3 parça SFL425CXG...4.25 m. Ve 200gr.atar..KLAVUZLAR tam istediğim gibi fuji ,low rider ve SIC...
    Aklımda kalan tek soru işareti teleskobik kamışın rahatlığından sonra parçalıya alışabilecekmiyim acaba...
    Bu arada bu kamış ile surf leader ultra arasındaki fiyat farkı nerede ise iki katı..
    Bunları tecrübe eden arkadaş varmı acaba..?
    Acaba surf leader ultra Bu kadar fiyat farkını hakediyor mu...?

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Ultra da fujinin yeni k tip titanyum fincanları kullanılıyor. Daha sert bir kamış ve karbonu daha kaliteli. Ayrıca 150-200 liralık çok güzel bir kılıfa sahip.:)
    Kısacası hepsi aynı yere atıyor belki ama kalite faktörü öne çıkıyor....