Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir Karşıyakada at çek yapan arkadaş var mı?

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında erensakar tarafından paylaşıldı.

1. erensakar

erensakar Yeni Üye

Merhabalar, karşıkada at çek yapan arkadaşlarla tanışmak isterim.. Bir kaç kere deneme yaptım hatta bir keresinde gece 3-4 sularında Bostanlı iskeleden vuruş aldım ancak sonuç yok.. Aranızda karşıyakadan levrek alan var mı yoksa boşuna mı debeleniyorum bileyim.. :confused:

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

Magazada su isleri yoluna koyabilsem tereddutsuz katilirdim hem hos sohbet olurdu ama bu aralar is konusunda yogunluk sebebiyle bir aktivasyon yapamiyorum :(

hakan4117 bunu beğendi.
  4. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Bayraklı ve Turan civarlarında farklı mevsimlerde 4-5 kez denemeler yaptım. Lakin yolunu kaybetmiş 1 İspendek harici Levrek alamadım. Mutlaka ki başka türler denk geliyor. Ama amaç Levrek ise hayal kırıklığı yaşanabilir. Karşıyaka-Bostanlı tarafları epey sığı olduğundan durum iyie kısırlaşıyor.

hakan4117 bunu beğendi.
  5. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Sitemizde KAlama nickli can arkadasım sana eşlik eder izmir karsıyakada ikamet ediyor yardımlarını en içten şekilde sunar

hakan4117 bunu beğendi.
  6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Kankam kolay gelsin :) Bildiğim ne varsa yardımlarımı elbette ki sunarım sunmasına da arkadaşımız foruma üye olmuş, kendisini tanıtan bir mesaj yazmadan bu konuyu açmış ve ortalıklardan kaybolmuş :confused: Birazdan ava çıkma niyetim var bakalım. Oltalar ve ben paslanmayalım ;)

hakan4117 bunu beğendi.
  7. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Kankam kıyı avını o kadar çok özledim ki anlatamam sabahlar olmasın bir an önce başlasak artk :)

hakan4117 ve KalamA bunu beğendi.
  8. MezarKabul

MezarKabul Üye

izmirin merkezinde levrek tuttum diyen birinin fotoğrafda koysa inandırıcılığı tartışılır .izmirde içerisinde balık yok.(senin hayalini kurduğun balık yok) merkez ölü:))

hakan4117 bunu beğendi.
  9. KalamA

KalamA Daimi Üye

Emre merhaba :) Bu karamsarlığa sadece biz değil ülke geneli bütün amatör balıkçılar düşmüş durumdayız haklısın. Ama oltası suda olanın her zaman şansı vardır sözüne güvenerek, içimizdeki balııııııııııııık diye bağıran canavarı susturabilmek adına deniyoruz işte. 2011 yılında yakın bir arkadaşım 150 civarı levrek kandırmayı başarabilmişti spinle, en büyüğü 4 kilo civarı. Ben spine yeni merak saldım, öğreniyorum bakalım. Geçen sene dahil olmak üzere yanımda levrek tutuldu, ben iri olanlardan birkaç tane kaçırdım (canlı bırakma ile). Bu sene hala bir haber gelmedi kulağıma bakalım. Raglou ile güzel işler çıkartan bir arkadaşım var. Tabi bu bahsini ettiğim yer Karşıyaka tarafı. Karşı tarafta daha iyi işler çıktığını duyuyorum. 6 ay kadar evvel Üçkuyular'dan sonrasında 4,5 kiloluk kofanayı gözlerimle gördüm, tartılırken oradaydım ;) Yolunu şaşırmıştır diye düşündüm. Demem o ki benim hala umudum var; birgün denizimiz temiz olacak, balık popülasyonumuz gittikçe artacak, insanlarımız daha duyarlı olacak, çevremizi temiz tutabileceğiz, tutmayanları aramızda barındırmayacağız. Şimdi bazı ağabeylerim birtakım arkadaşlarımızı körfezde av yapmaya özendirdiğimi düşünerek bana kızabilirler ama dedim ya benim hala umudum var... Bu arada körfezimiz pis hala arkadaşlar, tuttuğumuz balıkları salalım lütfen. Hepinize gönlünüzce avların rastgelmesi dileklerimle...

hakan4117 bunu beğendi.
  10. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Bu haftasonu Bayraklı sahilde oltaları suya bıraktım. Mangal bahanesi ile gittiğimden ötürü Spin takımlar ve sahteler tatildeydi. Bütün kıyı boyunca mevcut oltacılarında yanlarında dolaştım. Lakin doğru düzgün balık yoktu diyebilirim.

Avlağa indiğim anda balıkçıdan aldığım artıkları atabildiğim kadar uzağa ve yaklaşık 20 m genişliğinde bir alana yaydım. 15 dk sonra oltalarımı kurdum. Tuzlanmış ve hafif kurutulmuş Sardalya ile yemlediğim takımlardan Lidakiler almayı başardım. Sülünez, Boru Kurdu, Mamun ile yemleyen oltacılarda 1-2 tane dışında bir sonuç yoktu.

Sardalya yine yüzümü kara çıkarmadı. Hepsi livarda bekletildi ve sonra salındı. 3 numara iğneyi midesine kadar göndermeyi başaran 1 tane yüksek hasarlı Lidaki yanımızda kaldı. Mahallemizin kedilerinden en sadık olanı akşam ziyafeti çekti.

Malesef sularımız halen temiz değil. Boş çektiğim takımların her birinde mutlaka poşet, kutu, pet, tel, karışık misina, gibi malzemeleri kıyıya aldım. İnanın aslında çektiğimiz balıktan çok bunlar mutlu etti diyebilirim. Sahilde çöpleri toplayan birimlerden başka birde kayalıkları temizleyenler olsa çok daha güzel olacak.

Ancak şaşırtıcı derecede suda zplayan Levrekler dikkatimi çekti. Kıyıdan yaklaşık 200 metre uzaklıkta arka arkaya sıçrama yapan kiloluk levrekler gördüm. Onlarca kez bu görüntüyü görmeme rağmen mesafenin uzaklığı avlanma umudunu azaltıyordu.

Sahtelerle kıyıdan Levrek almanın pekte mümkün olmadığını söyleyebilirim. Mutlaka tekne ve bulanık suda iş yapan sahteler gerekli kanaatindeyim. Geçen hafta dolunay olduğundan sıfır balık sonuçlarından sonra bu haftaki ufak haraketlilikler biraz olsun mutlu ediyor.

Ancak Köfrezin temizlenmesine ömrümüz yetermi bilemiyorum. Özellikle Bayraklı-Meles deltası ksımındaki kıyı çamuru çok zor arınır. Bostanlı tarafındaki sığ kıyılıklardan daha parlak olan Güzelyalı Göztepe tarafında denemeler yapanlardan daha güzel haberler geliyor.

hakan4117, TekAdam ve KalamA bunu beğendi.
  11. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Bu hafta bir nebze olsun umut vaadedici geçti diyebilirim. Karşıyaka kıyılarından toplamda 6 adet balık almayı başardım.

Bunlardan sadece 1 tane Levreği Sahte yemlerle kandırmayı başardım. Diğer 4 Lidaki 1 Isparoz iade edildi. Levrekte yanımdaki balıkçının ısrarı üzerine hediye edildi.

0.20 güçlü bir misinanın ucunda fırdöndüsüz rapala düğümleri ile güzel aksiyonlar verdiğimi düşündüm. Hiç vuruş alamamanın ardından 45 mm 8,5 gr Kendo Baby Jig'lerden birisini salladım 2. atışın 2 sn ardından ilk vuruş geldi, tasmalayamadım. Sonra ard arda aynı noktaya atışlar sonucu güzel bir Levrek çektim. 0.20 misina epey korkutsada beton kıyıya kadar geldi. Ben öyle bakınırken yanımdan bir kepçe uzandı ve balık Ksk sahile çıktı. Ben ağızdan iğneyi çıkarıp elimde tutuyordum, salacağım dedim. Adam olmaz yapma etme bak bidaha denk gelmez dedi. Bende yemeyeceğimi dile getirdim. Ben yerim diyince egel olamadım onun Livarda beklemeye geçti. Akşam mesaj atmış balık mükemmeldi diye... Aynı Baby Jig'in 56 mm leride var demiştim. Kendisine ve bana 1'er tane almış. Birdahaki sefer hediye edecekmiş. Ama muhtemelen elindeki gıcırdayan ve paslı 3.60 teleskopik kamışla ona çok zor aksiyon verecektir :)

Baby Jig lerde tek yaptığım şey sahtenin ağız kısmına 1 gr ve 30 cm önüne 2-3 gr kıstırma kurşun ekleyip olabildiğince uzağa atıp dibe doğru inmesini beklemek oluyor. Tam dibe oturmadan hızlıca asılıp topluyorum. 5.2 devirli makinem bu asılmayı 2-3 turda topalarlayabiliyor.

Levreklerin vuruşları genelde ilk suya inişten 2. yada 3. asılmada oldu, ama ben toplama işlemi sonunda denk geldiğimden tasma atamadım. Gelen levreği kaloma ayarı serbest çektiğimden su üzerinde atlama zıplama yaptı. Bu sebepten o bölgedeki avlar ürktü ve üzerine yaptığım 20-30 atıştan tek vuruş alamadım.

Bir dahaki sefere yanımda fazla ekipman getirmeden 180lik spin kamışımla sahili turlamam gerekecek. Yanıma ufak bir kutu sahte yem ve birkaç ufak aparat alırım. Malesef çift oltayla ve canlı yemlerle gidince. Üzerine çevreden çay söyleyip boyoz olayına girersen o bölgeden ayrılamıyorsun. Hele çevrende yemli avlananlar gelip ne bu minicik olta, oyuncak balıklar falan diyince çok makara oluyor. Sonra koca levreğin o takımla geldiğini görenler 100 gr Isparozlar görünmesin diye kova kapaklarını kapatıyor.