Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir Kemalpaşa Kasnaları

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında katipoglu tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Selam arkadaşlar
    Mevsim itibarı ile İzmir Kemalpaşa civarında Nif Çayına bağlanan kolların hemen hepsinden Kasnalar vardır. Ayrıca doğal tür olarak Yatar balık diye tabir edilen Gobio türleride bulunur. Bu çaylardan birisinin üzerinde Alabalık tesisi bulunduğundan ufak çiftlik kaçkınlarıda bu sularda büyüyüp ara sıra av verebiliyor.

Nif çayı Gediz Nehrinin büyük kollarından birisidir. Ancak Nif çayının ana hattı üzerinde sanayileşme ve fabrika atıkları yüzünden balık tutulmuyor. Bizde buna alternatif olarak Nif'e bağlanan irili ufaklı derelerin üzerinde yaşayan türleri avlamayı uygun görüyoruz.

Bu derelerdeki su kapasitesi düşüklüğü ve yatak genişliğinin dar olması sebebi ile denk gelebildiğimiz max boy Kasna 30 cm civarı oluyor. Ancak 30 cm boy Kasna buralarda çok nadir denk geliyor. İşin açığı halk genelde 10 cm altı bile yakalayabildiklerinin tamamını alıkoysada biz vicdani olarak 15 cm altlarını pek almamaya çalışıyoruz.

Dünkü avımızda saat 16:30 gibi avlakta yürümeye ve olta sallamaya başladık. Bazı noktalarda çayın içerisinden geçerken bel seviyesine kadar suya girip çıktığımızdan kamera taşımak risk arzediyor. Bu sebepte Avlak fotoğraflarını çekemedim. Birdahaki sefere ucuz bir makine yada telefonla mutlaka çekim yapmam gerekiyor.

Dere genişliği genelde 3-5 metreyi geçmiyor. Kimi yerde kot farkları ufak havuzlar oluşturmuş. Biz genelde buralarda olta sallıyoruz. Şıp şıp diye tabir edilen 1-2 gr kıstırma kurşun ve tek iğneli 0.20 misina 1.80 kamış 30 luk makine ile avlandık.

Avlakta 3 saatlik ortalama 4 km'lik yürüyüşün sonunda 19:30'da havanın kararmasıyla birlikte avı sonlandırdık. Verimli diyebileceğimiz bir av günüydü. Ben 34 adet 13-23cm arası balıklar tuttuk. Oltamıza takılan 3 tane Yatar balığı ve ufak 8 Kasnayı suya iade ettim. Bol oksijen ve safari havasındaki parkurumuz son bulduğunda damacanalarımız dolmuştu. Bol bol böcek sinek vardı. Haziran başında 17-18 cm altında pek balık kalmayacak gibi...

Sizlere ancak evdeki tepsi manzaralarından birkaç görüntü ile başbaşa bırakıyorum. 3 tane ufak boy balık mahalle kedilerine hediye edildi. Temizlenen balıklar marinasyon için özel sosa yatırıldı. Akşam yemeğine hazırlanıyorlar.

Herkese iyi avlar dilerim... Rastgele

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Nisan 2014
    Oktay34 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

Tebrikler guzel av olmus bende kemalpasaliyim nif daginin guzellikleri paha bicilemez ben visneli koyundenim bas pinar tabir edilen yerlerde guzel kasnalarin oldugunu gordum oralardada av denemelerini yapmanizi oneririm

4. katipoglu

katipoglu Aktif Üye

Selam Hamit evet dediğin bölgeleri tek tek gezdim gördüm avlandım.
    Lakin çaylar üzerindeki usulsüz avcıların olduğunu bildiğimden açıkça noktaları ayrıntılı tarif etmiyorum.
    Tırıvırı, Serpme, kireç, bomba, sütleğen otu gibi uygulamaları gözümle gördüğüm için hepsine karşı,
    tek iğne ve tek oltayla tek tek balık avlamanın gururunu yaşıyorum.
    Bende Bornovada oturuyorum ancak işyerim Kemalpaşa tarafında...
    Vişneli taraflarında da Fetrek çayının devamında çok avlandım. Gerçekten özel ve güzel yerler var.
    Ayrıca Armutlu, Ören, Yiğitler, Parsa ve yol üzerindeki ufak tefek çaylar üzerinde de avlandım.
    Ören ve Armutluda Yatar balık popülasyonu daha yüksek, büyük göletler var.
    Armutluda bir kez 22 cm boyunda yatar balık çıkarttım. Ama Kasnaları 15-20 cm civarı.
    Yiğitlerin üst bölümünde bazı alabalık noktaları var ve iri boy Kasnalarda çıkıyor.
    En büyük boy balıklar genelde Yiğitlerde çıkıyor. Orada Kasna rekorum 32 cm.
    Ağzında 2 tane iğnesiyle bir benekli Alabalık avlamıştım. Kıyamadım iğnelerini çıkarıp bıraktım.
    Muhtemelen yıpranmış bir misinayı patlatmış ve iğneler ağzında paslanmıştı. Gökkuşağı sanırım...
    Yiğitler üzerine Baraj yapım projesi var. Eğer yapılırsa o güzelim suyun dolduracağı yer hazine gibi olacaktır.

5. radopit

radopit Aktif Üye

Umut bey selamlar

avınızı tebrik ederim, balıkesirli biri olarak bizimde yakalamaktan keyif aldığımız bir balıktır kasna, şıp şıp ıda pek severiz
    lakin atladığınız yada unuttuğunuz bir konuyu hatırlatmak isterim
    bölgenizde 1 mart 1 haziran arası bu balığın üreme zamanıdır
    ve alıkoyma boy limiti 20 cm dir
    yanlışım varsa düzeltin lütfen üreme erişkinliğine ermiş olanların havyarlı olma ihtimali malesef yüksek bu balıkların.
    Şeref abi (ağartan) okursa konu ile ilgili daha bilgiler verecektir.
    iyi avlar dilerim.

habana, Dündar, Rapalacı ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. zıpkıncı

zıpkıncı Aktif Üye

Çok güzel av.Emeğinize sağlık. Rast gelsin.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Raporun geneline bakıldığında duyarlı bir avcı olduğun görünüyor Umut.
    Bunun yanında yaptığın ve raporladığın av sirkülere tamamen aykırı.
    Hem İzmir için kapalı sezon, hem de balıkların boyları (en azından bir kısmı) alıkonulabilecek boyun altında.
    Artık olan olmuş, bu seferlik afiyet olsun..
    İlk fırsatta sirküleri incelersen iyi olur..

8. suleymancirit

suleymancirit Aktif Üye

20 cm ve uzeri yilin tamaminda serbest. sirkulerin tatli su kefali bolumune bakiniz.

Cep Telefonumdan tapatalk ile gönderildi.

katipoglu bunu beğendi.
  9. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

Allah jandarma usttegmen nedim abiyi basimizdan eksik etmesin kacak avcilar icin iyi nokta operasyonlari yapiyor ama nafile yinede ayni zihniyet bizler santim hesabiyla balik tutarken onlar ne boy ne kilo derdinde

10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Değerli arkadaşlarım ve ağabeylerim, Umut'u gerek üslubu gerek duyarlılığı ve gerekse beyefendiliği dolayısıyla seviyor ve örnek biri olarak görüyorum. Bu söylediklerim onun yazdığı mesajlardan açıkça anlaşılabilmektedir. Lakin Şeref ağabeyin de söylediği üzere bu av maalesef kurallara aykırıdır. Saygıdeğer Süleyman ağabeyim, eğer bu kasnalar 20 cm. ve üzerinde olsalar idi zaten Şeref ağabey böyle bir yorum yapmazdı diye düşünüyorum. Bu bağlamda hepinizin affına sığınarak doğru olanı yapıyor ve bu konuyu burada kilitliyorum. Hepinize hayatın her alanında her zaman en güzellerinin rastgelmesini dilerim. Saygılar...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Nisan 2014
    katipoglu, cengiz coşkun ve karaelmasli bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.