Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir kıyıdan çipura avı yardım lütfen...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

1. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Tekneden yaptığım avlar beni kesmez oldu ve takılmalar kopmalar ve hiç balık avlıyamamamdan kaynaklı töbe ettiğim kıyıdan balık avı olayını profösyenellerden yardım alarak tekrar denemeye karar verdim.Yakalamak istediğim balık çipura ve bunu izmir de herkezin kıyıdan avlandığı yerlerden canlı yem kullanarak surf kamışla mümkün olduğunca uzağa atarak beklemeli şekilde yapmak istiyorum, ki daha iyi bir yöntem varmı bilmiyorum.Bu işi hakkını vererek yapabilmem için bana lütfen kaç gramlık nasıl bir kurşun kullanacağımdan nasıl bir misina ve iğnelerle nasıl bir takım hazırlayacağıma, bunu yemi düşürmeden ve takım birbirine dolanmadan atabilmem için nasıl aparatlar kullanmam gerektiğine, etkili bir biçimde uzağa atıp balığı yakalamak için gerekli misina, lider misina uzunluğu ve bunu düşük bütçeli ihtiyacımı karşılayacak bir surf makine ve de en önemli olarak almam gereken ihtiyacımı karşılayacak düşük bütçeli surf kamış şeklinde detaylı bir şekilde anlatabilirseniz müteşekkir olurum.Forumdan edinebildiğim makine kafası 60dan küçük olmasın surf kamış 4.20 den küçük olmasın minimum 150 gr atarı olsun gibi bilgiler varsada amacım belirli bir cins balığı yakalamak buna en uygun şekilde hazırlanmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla...

koksal1905 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. fronto

fronto Üye

Bende sizin gibi amatör balıkçıyım naçizane fikrim izmirde 70-80 metrelerde bulabiliyoruz bu yüzden istanbullu arkadaşların yaptığı gibi çok fazla akıntılı ve geçiş noktaları 150 metrelerde ulaşmak için 150 gr değil 75 gr kulllanıyoruz .Kamışta 3.9 ı geçmeyin bence kontrolü zor ve atar olarakta en fazla 120 gr kamış kullanmalısınız unutmayın Çupra avlamak için hassas kamış gerekir.Misina olarakta ben Berkley nanofil iğne olarak mustad 496 yada sasame kullanıyorum .Takılma sorununa gelince atışı yapın boşluğunu alın ve bekleyin.Çekerken kamışla yükseltin hızlı sarın .

yakomoz16, mental ve koksal1905 bunu beğendi.
  4. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Teşekkürler Sinan Bey, yanlış anlamadıysam 75 gr kurşunla 80 metre uzaklığa atış yapabilen 3.9m yi geçmeyen hassas bir kamış kullanmak gerekiyor, nanofil misina pahalı bir ürün ancak eğer gerçekten bu farkı yaratıyorsa alırız.Peki takımları kaç köstekli önerirsiniz , ve herhangi bir makine kamış öneriniz varsa bilmek isterim saygılar...

5. fronto

fronto Üye

Evet doğru ;nanofil kullanmanız şart değil 0.28 Shimano misina 2 köstekli ve fluacarbon beden yapın ,boncuklu surf beden nasıl yapılır zaten you tube ta bir dolu var. makina ve kamış olarak benim tercihim shimano nexave 120 gr atarlı kullanabilirsiniz yada kudos im7 3.90 kamışı da ultegra yada daiwa windcastle takım yapabilirsiniz. Benim tavsiye ettiğim takım uygun fiatlı ve kullanışlıdır ama Daiwa Z45 gibi uçuk fiatlı makinalarda var

6. fronto

fronto Üye

Bu arada ben Nanofili Türkiye den alacak kadar zengin değilim 15 dolara ebay da dolu var ..

7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Aslında en zevklisi bakir koylarda yalnız başına yapılan avlardır, el oltasıyla veya 2 - 2,5 metrelik hassas kamışlarla da gayet zevklidir, ben olsam tercihim bu olurdu yani :) Tek iğne, gezer kurşun hatta kurşunsuz sadece fırdöndü ile..

Şehiriçi içinse, ben de katılıyorum Sinan abiye, 3.90 maksimum yeterlidir, ucu hassas ve esnek özellikle sardalya mamun vs atarken zedelememek için, gerçi yem ipi de kullanabilirsiniz bunun için, makine 5000 bence yeterlidir herhangi bir makine işinizi görecektir. 50-60 gr maksimum ağırlık kullanmanız idealdir, ne kadar hafif okadar iyi, balık yuttuğunda yürüyebilmesi açısından.. Markalara çok takılmayın, bütçeniz ölçüsünde hoşunuza giden ürünlerden seçin.. Rastgelsin..

fronto bunu beğendi.
  8. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Yardımcı olan herkeze çok teşekkürler, Lineaffe Power Drive 360 cm lik kamış , elimdeki titan 60 makineye sarılı ip misina ve önüne şokladığım 10mlik .45 lik fluorocarbon misinayla, 2 li surf takımı hazırlayarak, uzağa atabilmek adına 75 grlık kurşun kullanarak tekrar denemeye karar verdim , lütfen hazırlayacağım bu takımda yanlışlarım varsa söyleyiniz.Ayrıca çipura için surf takım hazırlarken dikkat etmem gereken detaylardan da bahsederseniz mutlu olurum. Köstek aralıkları boyu vs....
    Saygılarımla...

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Florokarbon değil de normal mono şeffaf ve yumuşak low memory misina kullanırsanız problem yaşamazsınız, florokarbon sert yapısından dolayı sizi üzecektir.. mutlaka kullanacağım derseniz avcı takımı florokarbondan yapın.. Köstekler ya 1 en fazla 2 olsun, ve uzun bırakın, karışmaması için üçlü fırdöndü de ekleyebilirisniz takıma..

mental bunu beğendi.
  10. i.samay

i.samay Aktif Üye

Hemşerim, benim çupra için en çok verim aldığım takımın bir görselini paylaşıyorum. Çok taşlık, ilişken olmayan yerde güzel iş yapıyor. İş yerinde olduğum için basit bir çizimini gönderiyorum. Rast gelsin.

Ekli Dosyalar:

mental ve KARINCA bunu beğendi.
  11. melanur

melanur Aktif Üye

selam ben genelde bu video daki takımı yapıyorum

yem olarak sardalya borukurdu.sülünes.ve kalamar kullanırım

KARINCA ve i.samay bunu beğendi.