Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir ufuklarında bir av macerası

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında tarales tarafından paylaşıldı.

1. tarales

tarales Yeni Üye

Foruma abone olduktan sonra av maceraları benim için başlamış oldu.
    Geçen hafta yaşamış olduğum Gemlik faciasından sonra oltamı eskitmek için gene düştüm yollara.
    Bir kaç arkadaşımla telefon ile görüşüp pazar sabahı meraya gidelim diye sözleştik ancak akacak kan damarda durmaz misali ben gaza gelip cumartesi akşam saat 6 gibi meraya ulaştım.
    Çeşme ıldırın üstünde gerence koyuna giriş yaptım. Yerlilerinden bir çocuk ile muhabbet edip dalmaktan çıkan Cüneyt adında bir arkadaş ile karşılaştık.
    Arkadaş adam bulunca kuşağını hepten doldurmuş. 20 tane levrek saydım. Hatta resimlerini çekip mail attım kendisine. ( forumu takip ediyor ise izni ile resimlerini koymak isterim)
    Hafta içi patlayan çiftliklerden dolayı millet abanmış çeşmeye tabi bizim de kan kaynayınca duramadık. Meraya gidip güzel bir yer seçtikten sonra madya ve boru kurdu ile denemelere başladım. Dip oltayı atıp beklerken yandanda spin atıyorum ama tık yok takip eden yok çok canım sıkıldı ilk saatte.
    Daha sonra yan tarafıma üç kişi bir şahin ile gelip 50 metre uzakta kurdular dip oltalarını zillerini takıp beklemeye başladılar. Onların gelişinin yarım saat sonrasında dip oltamı yenileyeyim dedim hafif bir çekme başladı. İleri geri kalama ayarla falan derken kayalıkların yanından ilk ufaklık geldi 600 gr lık bir yılan balığı. Ben tabi acemilik gereği yardım yakaladım bu nedir diye sorunca yan taraftakilerden bekircan ile amcası koştu geldi yardımcı oldular iğneyi çıkarmaya. Sağolsunlar sonrasındada çok yardımları dokundu. İnsan bir hobiyi sevince hobidaşlarınada yardımcı olmayı zorluk olarak görmüyor. Bunu daha evvelki hobim olan modelcilikte de görmüştüm. Lafı uzatmayalım ikinci yılan balığımızda geldi o da 700 grlık bir babaç. Hadi dedim ne oldu oldu at bunları poşete koy arabaya.
    Saat 8 gibi rüzgar biraz abartmaya başladı ama ben de vazgeçmedim olta atmaktan. Bir kaç vuruş sonrasında öyle bir çekiş yaşadımki kalama kapalıydı kaçırdım ama çok üzüldüm.
    Bu üzüntü ile yeni takım hazırlayıp gene dibe salladım. Yan taraftakiler ne yaptılar diye merak ettiğimden oltayı bırakıp (kalamayı açıp gidiyorum tabiki) geçtim yanlarına. Ufaklık dedi abi bende yakaladım güzel bir yılan balığı amcamda ikiledi dedi. Ben tabi 2 de kaldığım için bir de fesatlıkta var galiba kanımda içim burkularak sadece iyi dedim. Neden böyle yaptığımı hiç te bilmiyorum ama insanları incitmek için yapmadım sadece kendime kızdığımdan. Yarışmak ruhumda var.
    Ben kamışımın fosforundan hareketlendiğini anladım. Koşarak yerime geçip oltayı elime aldım. Boşluğunu alır almaz hafif bir çekme yaşadım. Az önceki takımı birinin ağzında bıraktığımdan temkinliydim hafif kapattım kalamayı ama çok ta değil. Bir ben çekiyorum bir o çekiyor. Arkadaş yok böyle bir çekme . İkili üçlü dörtlü kafalar ama kamışım o kadar sağlam ki absorbe edebiliyor(açıklamam sonda). 10 dakika uğraştım kalama ile ben çekiyorum o çekiyor. Sonra hafiflemeye başladı çekişler, kalamayı çok az daha kapattım ki en azından kafalar dışında misine boşalmasın. Balık yoruldu ben yoruldum kolum tutmuyor. Çek babam çek, ne çıkacak diye merak da ediyorum. 20 dakika sonunda yanaştırdım kıyıya. Yan taraftaki arkadaşlara seslenişim şu şekilde "YARDIM EDERMİSİNİZ canavar yakaladım galiba....."
    En başta söylediğim gibi kısmetim yılan balıklarına imiş. 1 20 cm uzunluğunda kalın mı kalın bir yılan balığı idi beni yoran. Ağırlığı ise 2450 gr geldi. Gece boyunca bir kaç tane daha yılan balığı denk geldi ama biri dışında hepsini saldım geriye büyüsünler diye.
    Bana göre bu hobiye yeni başlayan biri için güzel bir av macerası idi. Toplamda 4 balık 4.5 kilo luk bir poşet ile eve döndüm.
    Unutmadan kamışım remixon galaxy 3 metrelik 40 80 gr atarlı yeni başlıyan kamışı. Makinem ise okuma boxter 60 lık en ucuzundan. Misinem ip misine korkum olmasın hiç dedim taşlara takılan takımları kopartırken. Dip takımım 3 köstek ismi lazım değil hazır bir avmarketten alınma. 40 gr kurşun ile.
    Uzunluk ölçmedim ama kesin 1.20 metre var....
    Hepinize bol kasnaklamalı kepçelemeli günler dilerim.

anton, yekadam ve cemiltonguç bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Güzel av olmuş.

4. yekadam

yekadam Aktif Üye

tebrikler cok güzel bir av

5. coner

coner Daimi Üye

Maşaallah.

6. winchester

winchester Aktif Üye Gold Üye

Güzel av olmuş yılan balığı en lezzetli balıklardan, yalnız millet çeşme ,ılıca ve ıldırda elle ve kepçe ile 200-250 gr arası levrek ve lidaki yakalamış size denk gelmedimi.
    Belki de balık dağılmıştır çünkü patlıyan 23 adet kafesten söylenenlere göre 36 ton levrek ve lidaki denize yayılmış.

7. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama bunlar mığrı mı acaba diye soracağım.Yılan balığı yeşil olur benim avladığım kadarıyla.Resimden pek seçemedim ama balıklar galiba kahverengi.İnşallah moraliniz bozulmamıştır benim yüzümden
    Bu mığrı benim için kabus gibidir.Hem takımı dolaştırır hem de derisindeki kaygan sıvı oltaya bulaştımı temizlemek gerçekten can sıkıcı.Bir de temizlerken çok kötü kokar.

Eğer ben yanlış görüyorsam ki umarım öyledir bunlar yılan balığı ise tadına doyulmaz Afiyet olsun.Yılan balığı göze de çok faydalıdır. Fakat çok yağlı olduğundan mangalı söndürür.
    Tebrikler

8. tarales

tarales Yeni Üye

Balıkların üstü yeşilimsi alt beyaz. Avlanırken Etrafımdaki tecrubeli arkadaşlarda yılan balığı dedi. Çorbası güzel oldu bu arada....
    Millet çipura levreğe hücum etmişti ama kısmet bizim merada bunlar çıktı. Ben cumartesi avlandım arkadaşlar pazar günü akşam saat sekizde ancak çipura alabilmişler...

9. tarales

tarales Yeni Üye

Mıgri olma ihtimali olabilir ama bir buğulama yaptık offf ki ne of. Tek sorunumuz vardı kılçık. Temizleme zorluğu ve kılçık olaya dahil olduktan sonra ben bir daha bunlarrdan yakalarsam doğaya geri salmayı planlıyorum.

10. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Salacağın zaman iğneyi çıkarırken dikkat et.Bu balık ısırırsa yapışır pek dişli değil gerçi fakat sıkıntı yapabilir.İğne çıkarma aparatı bulundur yanında.Ayrıca afiyet olsun.Ben de Balıkesir Altınova'dan uzungölden(denize açık- tatlısu değil) yılan balığı tuttum fakat misafir çoktu bana düşmedi.Biz de buğulama yapmıştık.Bizim Almanya'dan gelen akrabalar çok beğenmişti.

11. oktay16

oktay16 Moderatör

Kısmette bugün bunlar varmış bir dahaki sefere ne çıkacağı belli olmaz, fakat 2,5 kilo civarındaki bir balığı kenarıya almakta ayrı bir tecrübe olmuş, tebrik eder devamını dilerim:)