Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

izmir ve civarı organize..

Konu, 'Gelecek Balık Avı Organizasyonlar ve Planları' kısmında budabeyi tarafından paylaşıldı.

1. budabeyi

budabeyi Yeni Üye

slm arkadaşlar. sözüm ona arkadaşlarla geçtiğimiz pazar (dün) 08/12/2013 tarihinde seferihisardan organizemiz vardı. ama kiminin başı ağrıdı, kiminin hanımı izin vermedi, kiminin misafiri vardı, kimi yün oldu, öbürü kıl oldu, beriki topak oldu derken bizim organize yattı hevesi kursağımızda kaldı :mad: yokmu bu hafta sonu pazar pazar güzel bir organize, gün doğumundan batımına deniz anayla bi kucaklaşsakta hasret gidersek:??? :D:eek:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Valla ne yalan söyleyeyim, İzmir çevresinin yıllardır toplandığını göremedim :) İyi bir organizatör lazım :p

4. budabeyi

budabeyi Yeni Üye

görünüşe göre daha uzun yıllarda göremicez galiba hamdi bey. baksanıza sizle benden başka başlığa ilgi gösterende olmadı. :(

5. hcicek

hcicek Aktif Üye

Valla izmirde olsam canı gönülden eşlik etmek isterdim ama maalesef izmirde olmadığım için ilgisiz gibi duruyorum :)

6. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

İzmirde güzel yerler var ama tekne sıkıntı oluyor ha diyince sürekli gittigin tekne yoksa bulmak zor

7. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

İzmir'e mi taşınsam acaba :rolleyes:

8. quardian

quardian Yeni Üye

bu hafta sonu iki acemi balıkçı arkadaş dip oltalarını alıp ahmetbeyli tarafına gitmeyi düşünüyoruz birde menderes çatalca barajına bir aksilik çıkmazsa sizide bekleriz

9. Levrekyus

Levrekyus Üye

Her hafta sonu İzmir çeşitli koylarda avlanıyoruz. Eğer düzenli bir tekne organizasyonu olacaksa biz her hafta garanti katılırız. En az 4 kişi oluyoruz. Saygılarımla...

10. Arif

Arif Aktif Üye

Yaklaşık 25 yılı aşkın süredir, kıyıdan oltacılıkla başlayıp, İsveç'lere kadar uzanan balıkçılık mecram oldu. Hamdi adminimle beraber Helsingborg Morinho Festivaline bile gittik. Ödüllerle kupalarla döndük.. Ben aslen Marmara'nın Trakya bölgesinde uzun yıllar yaşadım ve avlandım. 2012 Eylül başında İzmir'li oldum. Buraya geldikten sonra da çeşitli vesilelerle grup avlarına katıldım. Haklı olarak Marmara ve Ege kıyaslaması yapacak durumdayım.

Gözlemlerim şunu gösteriyor.

Marmara'da, Ege'deki gibi tekneyle (büyük tekne ve kalabalık katılım) av yapılmaz. Genelde 3-5 arkadaşın bireysel veya ortak, 4,20-4.50 arası fiber dahi olsa teknesi vardır. O gün müsait olan kadrodaki kişiler anlaşır ve balığa çıkar. Kimseye eyvallah etmeden, benzinine, zamanına v.s. güvenip gezer, arar, bulur ya da bulamaz, balıkçılığını yapar, evine döner.

Ege'de bir sektör oluşmuş, piyasa oluşmuş, insanlar bireysel ya da 3-5 arkadaş bir araya gelip, bir tekne bir motor almaktan ve özgürce av yapmaktan imtina edip, sektöre teslim olmuş bir şekilde, kadro oluşturmaya, liste tamamlamaya, bütçe tamamlamaya çalışarak ve İzmir'den hayli uzak yerlerde; örneğin, Kazıklı'da, Didim'de ve genelde de balık çiftliklerinin yakınlarında insanları oyalayıp, 3-5 balık tutturunca internet ortamında da hayli caf caflı reklamlarla bunu deklare eden bir kaç kaptanın eline düşmüş durumdalar.

3-5 kez bu tür avlara katıldım. Beher maliyet 100 TL ve bazıları çok çok üzerinde (burada kişisel tercih ve tüketimler de etken elbette) harcamalar yapıp, yüzlerce kilometre yol kat edip, uykusuz kalarak, eve eli boş döndüm.

Marmara'da hiç bir şey tutamazsan bile istavritini tutar eve dönersin genelde. O bile amorti gibidir.

Ege'de gopez, mandagöz v.s. genelde sofrada tercih edilmeyen çok "hırni" balık var.

Ege'li dostlarıma tavsiyem, bir kaç arkadaş bir araya gelip, 4.50 ayarında bir tekne sahibi olmak ve özgürce balık avı yapmaktır.

Parayla kiralanan büyük "gezinti tekneleri" ile ne rapala çekiliyor, ne canlı yem sırtısı yapılıyor, ne de ""burada balık yok, az açığa gidelim"" deniyor..

Avcılıkta kumanda avcıda olmalı. El teknesiyle gidilen av, maalesef ancak bu kadar oluyor. Ve benim yaşadığım gibi tesadüfen de olsa üst üste bir kaç başarısız av organizasyonundan sonra, amatör arkadaşlarımız avdan da, avlandığı denizden de soğuyor.

Çaresiz kalmamak lazım, mahkum olmamak lazım.. Yoksa Ege'de balık mı yok. Var elbette. Var da, o balığı avlayacak yere gitmek için direksiyon, avlamak için ekipman (ki bir çok arkadaşım tam donanımlı) lazım..

Güç birliği gerek, yoksa daha çoooookkkkk????

sinbar bunu beğendi.
  11. Levrekyus

Levrekyus Üye

Abi sonuna kadar haklısın. Ben şimdiye kadar 1 kez dahi balık turuna katılmadım dostlarımada tavsiye etmedim. Yaşım genç olmasına rağmen İzmirde nerede çipura,nerede kalamar vs. tutulur azçok bilirim. Çoğu arkadaşım abilerim hafta sonu yaklaşınca beni ararlar bu hava levrek yaparmı diye. Velasıl kelam son yıllarda farkettim ki izmirde kıyı balıkçılığı hat safhaya ulaştı. Levrekleri mumla arar olduk. Trol tekneleri yetmezmiş gibi birde avlandığımız yerlerde hafta sonu ağ atıp liman kapatan onlarca balıkçı müsfetteleri türedi. Hal böyle olunca bende kendi çapımda 3.5 mt bot ve 9.9 luk bir motor alıp izmir kıyılarındaki resiflerde jig yapmaya karar verdim. İnşallah ilkbahara kadar almış olacağım. Maksat balık yemek olsaydı bunca masraf etmeyiz önemli olan yeni dostluklar edinmek arkadaşlarla güzel vakit geçirmek yanlışmı düşünüyorum?

sinbar bunu beğendi.