Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İzmir'de Olta/Kamış

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında coderx tarafından paylaşıldı.

1. coderx

coderx Yeni Üye

Arkadaşlar mrb. Nasip olursa önümüzdeki aydan itibaren İzmir'de yaşayacağım. Memur olarak atandım. Uzun yıllar kullanabileceğim arıza vermeyecek olta almak istiyorum.
    Aklımdaki makine; Okuma Avenger 65B
    Aklımdaki kamış ; Okuma'nın 270-303cm lik spin kamışları.

Makine , kamışa göre biraz ağr gibi gözüküyor ama özellikle o makineyi kullanmak istiyorum. At çekle levrek ve benzeri balıkları alma niyetindeyim. Çevre edindikten sonra da tekneyle çıkarım inş :).
    Tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. coderx

coderx Yeni Üye

Arkadaşlar lütfen önerilerinizi bekliyorum. Şuanda aklımda olan kombin şu şekilde;

Kamış : Lineaeffe turnafresh kam 3.90 Lineaeffe olta kamlar AVmarketi.com

Makine: OKUMA AVENGER AV-65b MAKİNE

Misina : OKUMA BLUEFISH MSNA 300M 0,34MM Okuma olta misinas AVmarketi.com veya ip örgü misina.

Fakat okuma avanger 65B ile ip öprgü misina uygun mu tam olarak bilmiyorum net bir bilgi de bulamadım. Ayrıca kamış konusunda da daha hafif 2.40 lık veya 2.70 lik spin kamış arasında da gidip geliyorum. %90 Karşıyaka/ İzmir'de Kıyıdan av yapacağım, sahte yem ile at çek yapma niyetindeyim.

4. yekadam

yekadam Aktif Üye

bende spin makine ve kamışları cok arastırdım herkesin bana söylediği 2,70 lik kamış önerdiler makina olarakda 40 lık makine yada biraz daha ufak makineleri önerdiler dünde kendime shimano catana cx serisi 270 lik 10 30 atarlı bir kamış edindim makine olarakta shımano catana 4000 fı aldım sanada tavsiye ederim fiyat olarakta uygun kalite olarakta fena deyil diye düşünüyorum tabiki burda benden cok daha bilgili abilerim kardeşlerim vardır onlar sana mutlaka daha iyi kombinasyonlar öneriler söyliyebilirler ayrıca sana karşıyakada şimdiden basarılar ve rasgele diyorum benim memlekitime semtime gidiyorsun emim oraları cok seversin :D

coderx bunu beğendi.
  5. coderx

coderx Yeni Üye

Forumdaki tecrübeli bir abimizin tavsiyesi üzerine;
    Okuma Trio 30s veya 40s Makine ve 240cm.lik Okuma Salina Spin kamışta karar kılmak üzereyim.

6. coderx

coderx Yeni Üye

trio serisinin ip misina ile başı dertte araştırdığım kadarıyla. Bu yüzden trio'yu askıya aldım ya da ip misina kullanmıycam. Ben zaten çok çabuk huylanan biriyim sanırım ip misinaya girmemek benim için en iyi olanı ...

7. mctymn

mctymn Aktif Üye

İzmirde avlanacaksanız. 100- 250 gram atarlı bir kamışa ihtiyacınız olmayacaktır. ayrıca sert aksiyonludur.
    50 -150 gram atarı olması sizin için yeterli olacaktır. orta sert aksiyon olması kullanımda rahatlık sağlayacaktır. Tekrar düşünün derim.
    Av 65 b ve Av 55 kullanıyorum. ikiside orta ayarda makinalar.
    10 numara verim vermezler fakat yolda da bırakmazlar. Fiyat -verim olarak düşünürsek bu fiyatlarda çok iyi.
    Av 65 B yi pek kullanmadım üzerinde asso ultra misina sarılı ağırlık alırken tartmıştım 560 gr misinasız. Yemli avlarda kullanmak için yakın zamanda alındı fiyatı 100 liraydı.
    Av 55 i ilk çıktığından beri kullanıyorum. hatta acımadan kullandım. . arada bir malzemeciye yağlanması için bırakıyorum sorunda çıkarmadı.
    Geçen meraktan ucuz ip misina taktırdım. kendonun misinalarından. 3 avda denedim atışta ve sarımda sorun çıkarmadı. Bir kaç avdan sonra sorun çıkarmazsa ikisine daha kaliteli ip misina taktırmayı düşünüyorum.
    Makina bu fiyatlarda iyi. fiyat aralığını yükseltirseniz çok daha iyi makinalar alabilirsiniz.. kamışsa tekrar düşünün derim. İlk çıktığında oystercast 3.90 kamış almıştım. baktığınız kamışın eş değeri. 100-250 gr atarlı sert aksiyonlu. Bir iki avda kullandım bir daha elime almadım.

8. coderx

coderx Yeni Üye

Görüşleriniz için teşekkürler. Kamış olarak karar verdim o kamışı alacagim. Makine seçimi ve ip mi misina mı konusunda araştırmaya devam ediyorum. Izmirde yasayan üstadların da görüşlerini bekliyorum. Sağlam, sık sık bakım istemiyecek ilerki zamanlarda ip misinada problem cikarmayacak, güçlü balik vurduğu zaman da geri vites yaptirmayacak bir makine istiyorum. Bir de parca garanti konusu onemli sanirim bu konuda da en iyisi okuma

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Seçtiğin makine spinde kullanılabilse de fiyatı ve diğer özellikleri nedeniyle Exage 4000 i tercih edebilirsin. O bölgede tekne av turları bol, 200metre derinliğe gitmediklerinden saracağın max 0.2 mm kalınlığında iple hem yemli hem sırtıda da tekneden de kullanabilirsin. Spinde bu makine en çok kullanılanlar arasında. Bir makine ile 3 tür av, bir taşla iki kuştan daha güzel :)

Kamış Okuma V system 270 14-40 da çok kişinin tercih ettiği spin kamışı.
    Makineyi Shiano önerdim kamış da Okuma olsun, okumacılar da ayıp etmemiş olduk.:)

Ama yine de, üzerindeki elemanları makine yatağı halkalar vs, Okumanın çok daha kaliteli olmasına rağmen, Catana 270 MH ile eline alıp kıyasla. Atış erimi daha iyidir, ömrü kısadır. Sert havaya daha uygundur.

Ayrıca benzer özelliklerde Savagear da olabilir.
    5-10 kamış daha önerip kafayı karıştırmamak için burada keseyim. :D

Şu an İzmir'deyseniz galiba önerdiğim makine için kampanya var 145 TL.

10. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Shimano Exage 4000 FD al, keyfine bak.

11. coderx

coderx Yeni Üye

Ip konusunda daha iyi oldugu icin exagede karar kıldım gibi hepinize tsk. Ediyorum arkadaşlar.