Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Japonlarin ilginc avlanma yontemleri

Konu, 'Sohbet' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano Üye

Sizlere Japonya`nin en ilginc balik yakalama yontemlerinden birini anlatmak istiyorum. Ihtiyaciniz olan 4 adet karabatak, halat ve bir adet tekne! Maalesef, canice bir yontem oldugunu dusunsem de, geleneksel olarak kullanildigindan, paylasmak istedim. Japonca`da "Ukairyou" adi verilen bir yontem.

Japonlar (eski donemlerde) bogazini hafifce sikarak bagladiklari karabataklari 1-2 metre ip vererek suya saliveriyorlar. Gece karanliginda yakilan atesten cikan kivilcimlari suya dogru tuttuklari zaman, karabataklar su icindeki baliklari gorup, dalisa gecip agzinda balikla disari cikiyor. Halihazirda bogazi sikica baglanmis oldugundan, baligi yutamiyor, ve tekneye cekildiginde agzindaki balik, balikci Japon amcanin elinde kaliyor. Bu islem boyle saatlerde devam edebiliyor. Asagidaki linkten videoya ulasmak mumkun. Gunumuzde Kyoto`nun Arashiyama nehrinde halen uygulanan bir yontemmis.

鵜飼い  2/2 漁の様子     Gifu ukai - YouTube

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Merhaba Ahmet....

Güzel bir bilgi... Teşekkürler.... Benimde hayalim martıları eğitmek... Şahin gibi gökyüzünde uçacak balık sürülerini haber verecek.. Hatta mümkünse sürüden bir ya da iki tane örnek balık yakalayıp gelecek.. (çok şey istediğimin farkındayım :) )

en güzel dileklerimle..

selamlar...

4. elmexicano

elmexicano Üye

Levent Abi,

Bu Japonlar`da vardir bir benzeri. Biraz daha arastirayim, cok ilginc seyler cikabilir ortaya aslinda :).

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bu tarz güzel de, balığı alırlarken karabatağa ettikleri can sıkıcı, insan birden o kuşun yerine koyuyor kendini :)

6. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Japon Martısı eğitecez ha.... Fare ile çalıştım, köpek ile çalıştım, tavşan ile çalıştım ama martı ile çalışmamıştım.. Şİmdi fikrimin gerçekleşme ihtimali doğdu içime... JAPON MARTISI... :)

teşekkürler Ahmet...

7. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

kimin aklına gelir bu yöntem? cidden enteresan...

8. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Bunlar av sonunda karabatakları da yiyorlardır :D