Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Japonya`da balikcilik baskadir-5

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano Üye

Balikci dostlar,

Cok zaman oldu "Japonya`da balikcilik baskadir" raporlarimi yazmiyorum. Osaka Universitesi`nde PhD derecemi almaya yakin bir donem oldugundan yogunluktan hic vakit bulamadim yazmaya. Zaten pek baliga da cikamiyorum.

Japonya`dan ayrilma planlari yapiyorum artik. Ingiltere`nin Cambridge Universitesi Genetik Bolumu`nden arastirma gorevlisi olarak kabul aldim. 2015 Eylul`den itibaren resmi olarak temelli ingiltereye tasiniyorum, bir aksilik cikmaz ise!

Gecen sene icerisinde yaptigim bir kac avi ve gezileri sizlerle paylasmak istiyorum. Muhtesem bir doga ve muhtesem bir deniz! Nasil birakip gidecegim bilmiyorum dogrusu. Oyle bir ortam ki, su ustu sahtelerinize kartal ve diger vahsi kuslarin saldirma olasiligi var. Diger yandan arabayla 5 dakika mesafede saatte 400km ile giden superhizli trenlerin duragi... Bir yanim buruk aslinda.

Ocak 2014`te iki yeri ziyaret etme sansim oldu. Biri coook unlu Okinawa adasi. Digeri ise Wakayama kentinin Tanabe isimli sevimli kasabasi.

Okinawa`nin Nago Bolgesi. Denize girme ve olta atma sansim oldu. ama pek verimli degildi dogrusu. Iskenderun`u ozledim :D.

Okinawa`da sokakta balik malzemelerimi tasirken, insanlarin ilginc bakislarina maruz kaldim. Yani elimdeki bazukanin icinde balik oltasi oldugunu kac defa aciklamam gerekiyor ki? :D

Wakayama`nin Tanabe kasabasindan bir goruntu. Muhtesem bir manzara ve heryerde vahsi kuslari gozlemlemek mumkun. Maalesef bu vahsi kuslar benim su ustu sahtelerime saldirmaya kalkti. Aman amannn :D.

Okinawa`dan cok memnun kaldigimi soyleyemeyecegim. Cok guzel reklami yapiliyor, ama Iskenderun-Arsuz-Samandag`in cooook daha verimli oldugunu soyleyebilirim. Tabi son 4-5 senede bazi degisiklikler olmus olabilir. Okinawa`da tekneyle acilmak gerekiyor. Bulundugum sartlar itibari ile, maddi olarak ustunden gelmem mumkun degil. Darisi ileriki yillara artik.

Tanabe kasabasinda su ustu veya sualti sahtelerime hicbirsey saldirmadi. Ben de aksamleyin hava kararinca yemli olta ile denemeye karar verdim. Marketten aldigim bir miktar karides ve en ucuz misina ucuna baglanmis ufak bir igne ile gecenin yarisina dogru ardi ardina iki adet baligi kandirmayi basardim. Baliklardan biri "Gure" ismini verdikleri derisi ve pullari kaya kadar sert olan, ama coook lezzetli guclu bir balik. Kandirdigim ikinci balik ise, sargoz-melanur familyasindan olsa gerek. Tadi fena degildi ama avlanmasi cok zevkliydi.

El oltasi ve karides ile kandirdigim iki adet balik.

Tanabe kasabasinda gel-git sonrasi cekilmis deniz kiyisi. Cok guzel levrekler yakalaniyormus ama sansimiz yoktu bu sefer.

Bu seferklik paylasacaklarim bu sekilde. Umarim Japonya`dan tasinmadan once bir iki av daha yapabilirim. Cok saygilar ve hurmetler.

Iyi avlar dilerim.

A.Can

Can_Ordu, sunny1403, pars ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. adbakt

adbakt Aktif Üye

Tebrikler, ne güzel böyle bir şans bulmuşsun.
    Okuyunca ben de şanslı olduğumu fark ettim, çünkü yakında Antakya'ya gideceğim :)
    O kadar övücü bir şey yazmışsın o bölge hakkında, peki Samandağ-Çevlik taraflarında ne avlanabilir, ne çıkar, nasıl bir ekipman götüreyim diye soracağım sana; ama konu dışı olduğu için özel mesajdan da cevap verebilirsin.
    Şimdiden teşekkürler.

4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Öncelikle İngiltere de ki yeni görevinde başarılar dilerim. Umarım aksilik çıkmaz, Allah tamamına erdirsin tabi hayırlıysa senin adına...
    Ben Japonyayı olta malzemelerinin ana vatanı olarak hayal ettim her zaman. Verimli meralarından çok bu yönüyle daha şanslı olduğunu düşünüyorum.
    Bir satıcıya girdiğinde elinle görüp dokunup malzeme seçme olanağın var. Oysa biz ancak biri almış denemiş memnun kalmış ise onu takip ediyoruz.
    Bence oradan ayrılmadan önce bütçe ayır ve mümkün olduğunca fazla ekipman yapmaya çalış. Tabi İngiltere de ki av şartlarını düşünerek yada araştırarak.
    Her zaman balıkçılık sabır ve inat işi. Bunun bir tezahürü olmuş senin bu avın.
    Kutlarım ve devamını dilerim.
    Her zaman rasgelsin.

5. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Öncelikle yeni görevinde başarılar dilerim. Çok güzel bir anlatım ve paylaşım. Şu büyük olan balık burda trofe sayılabilecek büyüklükte bir balık.

6. elmexicano

elmexicano Üye

tesekkur ederim yorumunuz icin. Elimde birikmis bir suru malzeme var, bakalim bir kismi Ingiltere`de isime yarar.

Iskenderun ve Samandag`da bu donemde genelde akya turu baliklar kiyiya yaklasiyor. Sabah erken saatlerde ve ogleden sonra aksama dogru mutlaka bir iki parca alirsiniz. Canli birakma ya da su ustu sahteler mutlaka birseyler getirir.

Bol sans...

adbakt bunu beğendi.
  7. adbakt

adbakt Aktif Üye

Ben de teşekkür ederim,
    İngiltere'ye gittiğin yazılıyor yukarıda; sana da orada bol şanslar.

8. elmexicano

elmexicano Üye

Benim yakaladiklarim yavru sayilir. asagidaki linkten gorebilirsiniz neler yakaladiklarini. oyle bir mercan baligini cekmeye yurek ister vallahi.
    http://www.umiduri.com/t1408/su140801.html

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel hazırlanmış bir av hikayesi.
    Ne yapıp edip 2 balık kandırmayı başarmışsın.
    Dönene kadar bir kaç av daha yapabilmen dileklerimle

10. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Güzel bir av. Çok uzak bir coğrafyada büyük bir başarı bence. Tebrikler. Akademik hayat için de başarılarınızın devamını dilerim. Ben de genetik üzerine çalıştım (balıkta) ancak arş. gör. sürem doldu ve görevimden ayrıldım. Çok güzide bir şey keyfini çıkarın.

11. selçukerhan

selçukerhan Üye

Akademik kariyerinde başarılar dilerim. Oralar güzel olsa gerek. Görmeyi çok isterdim. İskenderun civarında balık başladı gibi. Kısmet bakalım..