Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

japonyada balikcilik bir baskadir-2!

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano Üye

Derdim ki, deniz ici zenginligi acisindan dunyanin hicbir yeri Iskenderun ve Samandag kadar guzel olamaz. Su ana kadar sadece iki yer bu konuda fikrimi degistirmeye yardimci oldu. Birincisi Meksika`nin pasifik kiyisindaki "Zipolite" isimli bir balikci koyu. Bir de Japonya`nin "Shirahama" kasabasi.

9-10 Eylul 2012 tarihleri arasinda Shirahama bolgesine yaptigim ziyarette, bembeyaz kum ile dolu sahile bakan tipik bir Japon otelinde kaldim. Sicak bolgenin insani sicak olurmus. Ama Japonya`da isler biraz daha degisik. Japon kulturunu derinlemesine hissettiginiz bir yer burasi.

Bunun yaninda, Wakayama bolgesinin Turk tarihi ile de ozel bir ilgisi var. Shirahama`nin kuzeyinde kalan Kushimoto sehri (Ayni zamanda Mersin ilimizle kardes sehir ilan edilmistir) Osmanli Devleti tarafindan gonderilen Ertugrul Firkateyni`nin battigi yerdir. Hatta Kushimoto sehrinde ufak da bir muze vardir. Baska bir gezide bunlardan da bahsedecegim insallah.

Saatte 250 km hizla giden trenden indikten sonra otele giris yapmam ve avlaga yolumu almam sadece 15 dakika surdu. O muhtesem beyaz kumsal, yan tarafta dalgalarin dovdugu kayaliklar ve budist tapinaginin can sesleri. Ruhani bir atmosferde balik tutma keyfini yasayacaktim. duse kalka kayaliklarin uzerinden uygun bir yer bulup, Zenaq kamisimi ve shimano twinpower makinemi hazirladim. ip ve leaderin saglamligini kontrol edip, ilk olarak nadide el yapimi sahtelerimden birini taktim. Shimano ve daiwa bile bu el yapimi sahtelerin yaninda bazen eksik kaliyor.

Uploaded with ImageShack.us

Bahsi gecen el yapimi Ali`nin baliklari. Her zaman icin en verimli avlarimi saglamistir.

onlarca denemenin ardindan, su ustu sahtelerden bir verim alamayinca kiyidan atis icin hazirlanmis jigleri kullanmaya karar verdim. okyanus tabani kayalik ve taslik oldugundan biraz tehlikeli bir deneme olacakti. daha ilk denemem de, jigin pesinden kiyiya kadar guzel bir baligin takip ettigini gordum. ancak kandiramadim. bunun heyecani bile yeterdi aslinda. bir de takilsa o ignelere, makinenin kalamasini alsa. maalesef olmadi. yaptigim diger denemlerde baska takip alamadim. Bu sure icerisinde iki adet cok degerli jigimi kayaliklara taktirdim.

Wakayama bolgesinin Shirahama kasabasindan bir balik avi goruntusu. Ben, Shimano twinpower ve zenaq defi muthos.

El degmemis yerleriden hos bir goruntu. bu kayaliklarin etrafi cipura ve sargoz gibi baliklarla doluymus. yaptigim dalislarda sinagrite benzer baliklarla karsilastim.

Kayaliklara takilip kaybolan takimlari yenilemeye calisirken. maalesef cok degerli iki adet jigimi bu sekilde biraktim.

Verimsiz gecen bir avdan sonra, o minik kasabanin icerisine daldim. Guzel yemekler guzel insanlar. beyaz kumun uzerinde icilen japon sakeleri ve sashimiler (cig balik). Sabah erken saatte kalkkip avalaga gitmek icin yakimlarimi yenileyip guzel bir uyku aldim.
    Sabah erkenden kalkip, kayaliklarin ileri tarafina ufak bir dalis yaptim snorkelle. genellikle sinagrite benzer baliklar gordum. Boylari tahmin ediyorum 30-50 cm arasindaydi. arada kendini gosteren devasa kefal baliklari da cabasiydi. bir onceki aksam yerel insanlarla yaptigim sohbetlerde, burdaki baliklarin ahtapota benzer kucuk sahtelerle yakalandigi ogrendim. belki de benim kullandigim sistem uygun degildi bu avlaga. geri donus icin fazla zaman kalmadigindan yeniden su ustu sahtelerle atislar yaptim. ancak beklentilerim bos cikti. Takip bile alamadim sahtenin pesinden.

Kullandigim su ustu sahtelerden biri daha. Daiwa saltiga popper 14F.

denizin yukselmeye basladigi anda olta atarken. yine elim bos dondum. :).

Hic balik yakalaymasam da, muhtesem bir manzarada zaman gecirdim. yaptigim dalislarda, deniz ici zenginligini gordum. beni sasirtan bir diger konu da, kayaliklarin uzerindeki midyelerdi. 4-5 tanesi bir kisiyi doyurabilir. insan boyle bir ortamda ac kalmaz. :).

Wakayama gezisinden balik avi ve deniz izlenimlerin bu sekilde. Bir dahaki sefere pandalari ve Kushimoto sehrini de eklemeyi planliyorum.

Saygilar,

A.Can Berkyurek

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Eylül 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Ahmet,
    Resimleri göremiyorum,belkide browser'dan kaynaklıdır,bilemiyorum.
    Ama bize uzak diyarlardan bir tat yaşattığın için teşekkür ederim.
    Bazen balıkta olmakta, balık tutmak kadar güzeldir. Kısmet birdahakine diyelim.

4. elmexicano

elmexicano Üye

Fotograflari yuklerken bir hata yapmisim. simdi duzelmis olmasi gerekiyor.

5. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Çok güzel bir yazı Ahmet... fotoğraflar bir o kadar güzel...

herşey gönlünce olsun...

selamlar...

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Ahmet
    Değerli bilgilerle bezenmiş hoş bir rapor hazırlamışsın.
    Her meranın kendine özgü taktikleri var. Başarılı olmak için biraz daha kalıp tecrübe edinmek gerekliymiş anlaşılan ama bu da her zaman mümkün olmuyor işte.
    Bir sonraki denemende güzel balıklarla karşılaşacağımıza inanıyorum.
    Rastgelsin

7. ahmet10

ahmet10 Aktif Üye

Uzak diyarlardan güzel anlatım ve fotolar için teşekkürler. Bence de bazen balıkta olabilmek bile huzur veriyor insana....

8. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Balık tutamasanda orada olmak bile müthiş keyiflidir, hep gitmek istediğim ülkelerin başında Japonya vardır..keyfini çıkar....

9. Berkay reis

Berkay reis Kıdemli Üye

Güzel mekan,bence orada taze yem kullanırsan çok balık alırsın

10. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Mekan çok güzel. Gerçi japonlar balığı kurutmuş olabilir. Zira inanılmaz balıkçı millet. Çok güzel raporlar geleceğine eminim. Şimdiden rastgelsin.

11. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Havuz balıkçılıgı sektörünün en çok ürün ihraç ettigi ülkelerden birisi Japon'yadır, beslenme kültürleri bizden biraz farklı oldugunu biliyorum, Biz Türk'ler balıgı şöyle iyi pişmiş olarak seviyoruz, onlarsa pişti pişmedi kıvamında seviyorlar.