Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

japonyada balikcilik bir baskadir!

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano Üye

oyle benzemez burdaki hayat ordakine. hersey ama hersey profesyoneldir. inanmak istemeyin, yollarda gordugunuz elektrik direkleri bile binbir turlu arastirma-gelistirmeden sonra yapilmistir. toz toprak tasiyan kamyonlar, tekerlekleri ozenle yikandiktan sonra sokaga cikar, ortalik kirlenmesin diye.
    boyle bir toplum da amator balikciligin nasil olacagini tahmin edersiniz saniyorum. zaten bir cok teknik ve malzeme japonyadan cikmis degil midir? Shimano, daiwa, jigging vesaire…

2 senedir japonyada yasayan biri olarak ister istemez tutkularini da beraberinde getiriyor insan, kotu havayolu sirketlerine ragmen :).

Yine havalar duzeldi buralarda. Sakura (kiraz) agaclari ciceklerini acti. Osaka korfezinde muhtemelen hamachi (japanese amberjack) ve ceylan (sawara) balik akini baslar. Iste bu dusuncelerle yogunlasan beynim, beni sabah 4.30`da 3 tren degistirerek Kobe sehrinin az otesindeki, Awaji adasinin hemen karsisindaki avlaga yoneltti. tam 1.5 saatlik yolculuktan sonra muhtesem deniz kokusu ve Kobe daglarindan esen hafif ruzgarin sirtimi sivazlamasiyla kendime geldim. Gunes dogarken, denizdeki kipirdanmalari gorebiliyordum. tahminen sardalya surulerine yukardan martilar ve alttan kingfish, hamachi ya da ceylan (japoncada sawara deniyor) saldiriyordu. O anki duyguyu benden daha iyi bildiginizi tahmin ediyorum.

Yukaridaki resimde Sakura denen agaclari gostermek istiyorum. Japonlar icin cok degerlidir. her yil bu zamanlarda sakura agaclarinin altinda sake icip, arkadaslariyla toplanirlar. Japonca`da O-hanami adi veriliyor.

sirt cantami ve kamis cantami yere biraktim ve dikkatlice kamisi, ardindan makinemi taktim. Istanbul`da universite yillarinda ve Iskenderun`da ortaokul ve lise donemlerinde boyle malzemeleri elde etmek hayal gibi birseydi aslinda. Simdi ise o muhtesem makine ve kamisi balik avi icin kullaniyordum. ne de olsa isin merkezindeydim. :)

ilk olarak Iskenderun`da akya ve catalkuyruk avinda kullandigim nadide el yapimi sahtelerimi deneyecektim. su ustunden sektirerek deneyecektim. ne de olsa Iskenderun`da 2-3 kiloluk akya. catalkuyruklarla bogusmustum, burda da tekneden yaptigim avlarda 10 kilo ustu kingfishleri kandirmayi basarmisti. iste bu yuzden sabahin bu saatinde is yapmamasi icin hicbir neden yoktu. :).

2-3 tane 100 metrelik atisin ardindan, sadece martilar saldiriyordu sahteye. Hemen sahteyi cikardim ve yeni elime gecen, japonlarin kiyidan jigging icin urettigi 50 grlik sardalya gorunumlu guzel bir jigi taktim. sahteyi olanca gucumle firlattim ve dibe inmesini bekledim. ve yavasca klasik hareketimle cekmeye basladim. bir cek, 3 sar, bir cek 3 sar…. ve BINGOOOO!. Cok guzel bir vurus aldim. baligin saldirisi ve cekmesinden akya turu oldugu belli oluyordu. hatta ne kadar buyuk olabilecegini de tahmin ediyordum. olsa olsa 30-40 cm civarindair diye. daha once Iskenderun`da yakaladigim 2-3 kiloluk akyalarla kiyaslayinca, bu vuran daha kucuktu sanki. Biraz cekti, biraz zorladi, ama ne de olsa makine ve kamisi yenemezdi. Arada bilerek kalama biraktim. O anin tadini cikarana kadar almayacaktim disari. kiyiya yaklasinca, baligin hamachi adi verilen, bir akya turu balik oldugunu gordum. iyice kiyiladiktan sonra, kamis ve makineye yuklenerek, tasliklarin uzerine dogru attim baligi. 42 cmlik cok guzel bir balik, elimde kamis ve makine, Kobe Daglarinin golgesi altinda sevinc nidalari atiyordum. Zaten ne desem de kimse anlamazdi, icim rahatti bu yuzden. :).

Avlaktan bir manzara. Maalesef 2010 yilindan kalma bir resim var. Son gidisimde hic resim cekemedim. En azindan bulundugum ortami anlatiyordur.

En alttaki Jig ile baligi aldim. Atisi ve cekimi cok rahat. Ozellikle kiyidan atis icin uretilmis bir jig.

Maalesef avlaga Fotograf makinesi ve Telefon goturmedigimden, evde cekebildim fotograflari. Bir dahaki sefere, guzel fotograflari paylasmak isterim.

Aslinda, avlarimi oyle kolay kolay fotograflayan biri degilim. Abilerimiz ve buyuklerimiz istekte bulundukca fotograf konusuna daha bir ozenli davraniyorum.

Herkese saygilar,
    iyi avlar dilerim.

A.Can Berkyurek

O avlaga ilk gidisimde karsilastigim bir surpriz. Oraya giden ilk Turk ben degilim. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Nisan 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. wolf

wolf Aktif Üye

başarılı avlarınız bol olsun...uzaklarda bayrağımızı görmek ayrı bir keyif ...rast gelsin

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Teşekkürler Ahmet, gurbetten bizler için oraları anlatmış ve güzel bir balıklada raporunu süslemişsin :)

5. kefalci

kefalci Aktif Üye

Ahmet kardeşim teşekkürler eline emegine saglık , Japon ülkesi ve insanı gerçekten çok farklı 16-18 yaş neslini bilmem ama yetişkinler in yaşam felsefesi vs çok farklı aslında anlatılacak ve ders alınacak çok şey var

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

sevgili Ahmet,
    Gurbetlik zordur bilirim.Hele memleketten bu kadar çok uzakta olunca daha bir zordur.
    ama hobimiz olan amatör balıkçılık ile bu zor günlerde bir nebze keyif yapmak ve bunları bizimle palaşmak gurbeti azda olsa unutturur adama.
    Ellerine sağlık güzel bir av olmuş.

7. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Vay vay vay.... çok güzel görüntüler Ahmet......

Kısmetin bol olsun...

en güzel dileklerimle....

8. TROFER

TROFER Aktif Üye

2ci resimde sol üstte ufo fotografı var dikkatinizi çektimi

9. TROFER

TROFER Aktif Üye

resim açılırken birden o uo otosu büyüdü bariz görebildim

10. TROFER

TROFER Aktif Üye

ahmet kardeş balık hesabına uolar seni kaçıracakmış haberin yok :) nasıl arkedemedin 2. otoda sahilde ellerini iki yana açmışken sol üstte bariz duran uo görüntüsünü

11. elmexicano

elmexicano Üye

Haydar abi cok tesekkur ederim. benzer dilekleri ben de sizin icin istiyorum