Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

jig kamis ve makina

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ugurlu dogan gunes tarafından paylaşıldı.

1. ugurlu dogan gunes

ugurlu dogan gunes Yeni Üye

Degerli arkadaslar
    iyi bir jig kamis ve kamisa uygun makina konusunda tavsiyeye ihtiyaim var ,parasi cok onemli degil,yanitlariniz icin simdiden sag olun, saglicakla kalin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

4. ugurlu dogan gunes

ugurlu dogan gunes Yeni Üye

Birol kardesim merhaba,

Makina onerin icin sagol yanliz makinaya uygun kamis tavsiyen yok bununla ilgili onerinide bekliyorum,saglicakla kal.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Kamış hakkında önerim olmadı zira stokta yoktu baktığım yerde.
    olmayan ürünü tavsiye etmekte yanlış olur.
    Aslında parası çok önemli değilse daha iyileride var tabii ki
    ama 1 tekliği gözden çıkartmak lazım.Stella'lar mesela.

6. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Arkadaşlar, abiler..
    Ben mi çok teknoloji gerisinde kaldım.
    Kendimi bildim bileli, tatlı su ve deniz balığına giderim.
    Şurada son 3 yıldır düzenli gidemiyorum.
    Hatta hiç gidemiyorum desem yeridir.
    Kullandığım ürünlerde orta sınıf ürünlerdi. (kamış-motor)
    Ve çok önemli balıklar tutardım.
    O yıllar fotoğraflamak aklıma gelmedi. İmkanım olmadı.
    Konuyu nereye getireceğim.
    Şimdi bakıyorumda, Kamış ve makina fiyatları neredeyse benim aylığım kadar.
    Dediğim gibi, ben mi pahalı buluyorum. ??
    Bu ürünler ciddi pahalı geliyor bana.
    Değer mi bu paralara onu soracaktım.

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

işte zurnanın zırt dediği noktaya geldik :D

Fiyat tamamen kişisel birşeydir.Adam 5000 TL kazanıyordur ve kendisine 6 ayda bir 500 yada 1000 TLlik kıyak yapabilir.bu o hobiye yaklaşımıylada ilgilidir.
    Bir yaşam biçimi haline gelmişse bu hobi, o para harcanacaktır kaçarı yok.
    Ama boş zaman hobisi ise , ayda yılda bir balığa gidiliyorsa ve en kolay hedef balık yakalanıyorsa ki "istanbul için istavrittir" bu tür ekipmana gerek yoktur.
    Ama adam kısıtlı zamanında en efektif av yapmak ve ruhunu ( midesini değil) doyurmak için daha nitelikli ekipmana ihtiyaç vardır.Zira bu kişi mesela istanbulda ise galata köprüsünden istavrite takım sarkıtmak yerine , boğazda 150 gr kurşun ile lüfere sahte atıyorsa iyi bir kamış, o akıntıdan lüferi koparıp alacak sağlam bir makina vs. gereklidir...
    Sözün özü beklentilerle ilgilidir ekipman alımı.Sen Clio sembol ile şehirlerarası yolculuk yaparsın ama diğeri daha konforlu yada güvenli diye mercedes ile yapmak ister.işte fark burada..

8. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Yok yok geride falan kalmadınız. Ciddi çok paralar. İster 5 ister 10 bin kazanın çok ciddi rakamlara cihazlar satılıyor. Çoğu malzemeyi de sırf bende de olsun diye alıyoruz.

Biz bu konuyu bir kere Birol'la bir avda detaylı konuşmuştuk. Bu bizim hobimiz ve oyuncaklarımız. Çok gitmiyoruz ama gittik mi konforlu yeni bir şeylerle gidelim istiyoruz. Hani hep yeni oyuncak isteyen çocuklar gibi. Arada bir dolabı açıp malzemeleri döküp yeniden yerleştirme keyif verir. Eşe dosta bu makine şunun için, bununla lüfer yakalanır gibi havalar atıyoruz. Bende bir Daiwa BG60 var tam 10 yıllık. Bir parçası arızalandı geçen tamire verdim. Bu makinayı Herşeye kullandım her balığıda yakaladı. Buna rağmen başka makinalar almadım mı ? aldım evet hemde kaçtane. :)

Bir gün bir kaptanla ava çıktık adama misinamız şöyle böyle amerikadan getirttik, iğnelerimiz oyle yakalar, makinamız böyle sarar anlattık durduk. Kaptanımız çıkardı ordan bir tahtaya sarılı bir takım. Misinayı heralde 3 senedir falan kullanıyor ciddi beyazlaşmış artık. Misina beden köstek hepsi aynı misinadan. Taktı yemi aldı kofanayı buralarda bunla yakalanıyor dedi. :)

Değermi ? bana göre değer. Öbürüne göre değmez, diğeri saçma bulur göreceli kavram. Hepimizin tek ortak hedefi var. Balığı yakalayıp mutlu olmak.

Sevgiler.

9. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Konuyu dağıttım konu sahibi arkadaştan özür dilerim. Yazasım geldi tutamadım kendimi :)

10. magnificent

magnificent Aktif Üye

Kaptan güzel hareket çekmiş ama Yaşar abi ... :D
    Orda olmak istemezdim..

11. Cevat ERGİN

Cevat ERGİN Aktif Üye

Sevgili Birol ve Yaşar, konuya iyi açıklama getirmişsiniz.Oltacılık camiasında en çok tekrarlanan, konu açılan, tartışılan meselelerden biri bu.Malzemeler pahalı değer mi? yok şurda bu kadar, burada bu kadar, lakin konu açan dostlarımıza bakın hepsi de en iyisini almak istiyor , tezat burada iyi malzeme iyi para demek, yoksa 20 tl lik makinede kamışta balık tutuyor , neden herkesin derdi, en iyi malzemeye sahip olabilmek o zaman ? Tuzla da iken peofesyonel ticari balıkçılar en ucuz iğne, en ucuz misinayı kullanırlardı, fakat Üsküdar öyle değil, aynı balığa yani lüfer sülalesine olta atıp geçimini sağlayanlar en pahalı misinayı en pahalı iğneyi hatta en pahalı fırdöndüyü kullanıyor, dostane sohbetlerimizde ise bu işten geçimini sağladıklarını, oltalarına gelecek iyi balıkları kaçırma lüksüne sahip olmadıklarını beyan ediyorlar.Bu tamamen tercih meselesi, bizler ise keyif almak için balık yakalıyoruz, bu esnada alınacak keyif max. olmalı diye düşünüyoruz bu nedenle imkanlar ölçüsünde alabileceğimiz en iyi malzemeye parayı kıyıp alıyoruz , bir de daha iyi sonuçlar alınca daha üst seviyelere bakıyoruz bu değişmez bir gerçek oltacının kullandığı her üst seviye malzeme bir altındakinden çok daha keyifli kullanım sunuyor.Hobinin, keyifin parasal limiti yok, kıyaslamakta yanlış Mercedes ile Clio misali ikisi de yolda gidiyor , lakin aynı paraya almak mümkün olmadığı gibi aynı keyifi almak ta mümkün değil.Bunun için 100 mt si 1.5 olan misinayla 5 sene balık tutan oltacıda var 100 mt sine 25 tl verip her avdan sonra kaldırıp atan da :) zevkler ve tercihler tartışılamaz.