Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jig Makine, at çek avda kullanılır mı?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında erdemkan tarafından paylaşıldı.

1. erdemkan

erdemkan Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba uzun zamandır forum takipçisiyim ama yine uzun zamandır yazmıyorum. Surf olta ile avlanıyorum uzun zamanlar Okuma Bluehawk makinem var çokta memnunum ama bu aralar hem at çek hemde tekneden jig ile avlanmayı deneyeceğim.

Şimdi spin olta ile jig avcılık olayı mantık olarak baktığımızda hemen hemen aynı gibi tabiki sahtenin tipi kamışın tipi vs farklı. Ama makine olarak baktığımız zaman ikisinde de devir sayısının yüksek olması ve hafif olması büyük önem teşkil ediyor. Peki soruyorum o zaman jig makine ile spin avcılık veya spin makine ile jig avcılık yapılmaz mı? Yapılmazsa neden yapılmaz? Kamışlar illaki boyut olarak farklı olmak zorunda ama makinede bariz bir fark var mıdır? Teşekkür ederim

Erdem Kan
    İzmir

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ağustos 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Jig makine ile atçek yaparsan ağırlıktan dolayı bezginlik verir.O nedenle daha hafif Spine uygun makine tercih edersiniz iyi olur.

erdemkan bunu beğendi.
  4. divulge2o

divulge2o Üye

Spin Makine ile Jig makinenin dragları yani çeker kuvvetleri teknik olarak farklıdır.
    Ayrıca atış kuvvetini ağırlık sebebiyle etkilediğinden dolayı hem yorucu olur hemde menzilleriniz kısalır.spin kamışlarına taktığınız Jig makineleri kalmışa bindirdiği yükle kamışa ekstra yorgunluk verir ve erken yaşlandırıır
    Benim duyduğum araştırdığım ve bir kısmını tecrübe ettiğim bilgiler bu şekilde

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

erdemkan bunu beğendi.
  5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Spin makine ile jig yapılır tabide,balık yukarı nasıl alınır orası sıkıntılı olur.
    10 Kilo üstü bi balık,yüz metre üstü derinlikte,spin makineyi ilk hamlede dağıtır,ne kol kalır ne tel nede diş:)

erdemkan bunu beğendi.
  6. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Jig dediğin makinayı, istediğin zaman spinde ( At & çek ) kullanabilirsin. Eh yorulduğunda da bırakırsın. :confused: :D Yorulmadan kullanmak isterim dersen, 700 gr. ağırlığı ve 3.8 gibi devri olan bir makinadan ziyade, 25 - 40 lık arası 250 - 300 gr. ağırlığı ve 5 li devirleri olan bir makina edinmen gerek. Ve tabii ki kullanacağın edevata uygun boy ve aksiyona sahip bir kamış.

erdemkan bunu beğendi.
  7. erdemkan

erdemkan Yeni Üye

Herkese çok teşekkür ederim cevaplar için. Jig makine ile spin makinelerde 200 300 gr fark var birşey degil gibi geliyordu ama bugun birkaç denemem oldu neden yapılamayacağını anlamış oldum :) Surf seti satıp sanırım iki setide almaya karar verdim. Biraz masraflı olacak ama umarım verdiği zevk buna değecek. Selametle.