Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

JİG SAHTESİNİN DÖKÜM AŞAMASI.

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Üye

Evet sevgili dostlar tekneyi (maco) sattık 9 senelik yoldaşımdan ayrılmak baya bir zordu.şimdilik alanyada yaza kadar teknesisim.vakit oldukca buradaki dostlar ile balığa cıkar ve kayda değer avlar olursa tabiki yine burada paylaşırım:rolleyes:haa teknem yokmu var tabi bu yaz marmariste tekneyi aldık ama macoyu satıcağım icin o orada bekliyecek.Safter 4.50 ve 25 beygir 4 zamanlı Parsun motorlu.yapacak bişi yok:no:
    YENİ TEKNEM.

Neyse gelelim konuya madem balık avını mahdut sayıda yapıcağım bu arada boş zamanlarımda yaptığım bazı calışmalarıda sizler ile paylaşıcam tabiki.Bu sefer MORADO markalı 180 gr japon malı bir jig sahtesinin alcı icinde kopyalanıp kalıbı hazırladıktan sonraki işlemleri bu video altında kayt edip videolandırdım sanırım ilgi cekici bir calışma oldu.İyi seğirler dilerim rastgelsin.

VİDEOSU

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Aralık 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. turna

turna Aktif Üye

Rauf abi önce yeni teknen hayırlı ve uğurlu olsun, alllah kaza bela vermesin, güle güle kullan, jikler de çok güzel olmuş avın bol olsun, heralde alçı kalıpta çalıştınız ?.

4. rauf

rauf Üye

Evet sevgili dostum kartonpiyer alcısı kullandım esasında kolederma alcısı kullanıcaktım(dişcilerin kalıp icin kullandığı alcı) ama bunun restoresi kolay zaten 10-15 tane döküyorum yeterli selamlar.

5. Arif

Arif Aktif Üye

Eline sağlık Rauf Abi...
    Dış yüzeyleri nasıl yaptığını da paylaşırsan daha bir güzel olacak...

Selamlar, saygılar...

6. mertsak

mertsak Üye

rauf abi eline sağlık, dış yüzeyler hakkında bilgi verebilirmisin ?

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Rauf Abi,
    Güzel bir çalışma olmuş.
    Çalışmanın devamını da paylaşırsan seviniriz.

8. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Döküm için çok güzel bir sahte seçmişsiniz, Alanya, Antalya ve Kıbrıs tarafları kucak kucak alıyor neredeyse bu Fisherman Marado'ları, ben boyamaları da çok beğendim.

Birşeyi merak ettim Rauf Abi, gramajları orjinalleri ile birebir tuttumu acaba? Çünkü kurşun haricinde başka metaller de kullanılıyor gibi geliyor bana bazı jig sahtelerde. Daha ağır olmuş olabilir mi gerçeğinden acaba?

9. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Rauf bey elinize sağlık güzel çalışmalar olmuşlar balık alıncada değmeyin keyfinize :) ama lütfen kurşun dökme işini mutfakta değilde açık alanda ve maske kullanarak yapın saygılar.

10. rauf

rauf Üye

Sevgili dostlar sorularınız benzer özellik taşıdığından burada tek paragrafta cevap veriyorum.

Bu modeli secmemin önde gelen sebebi fiatı, orjinali 70-80 tl civarı ve bu jiglerdede el emeği cok fazla yani diğer jigler gibi seri üretim yok.
    İkincisi fiziki özelliğinden dolayı aksiyon vermek daha kolay ve dibe hızlı gitmesi.

Bu sahteninde ana maddesi kurşun ama oirjinalinde daha sert kurşun kullanılmış. Bunun nedeni icinde kurşunu sertleştirecek bir madde olması. Fark bu. Ağırlık konusu fark sadece 10-15 gr oluyor o da kalıp hazırlarken ikinci kalıp parcasının birinciye yapışmasını önlemek icin araya koyduğum strec filimden kaynaklanıyor.

Kaplama maddesi hologramlı plastik kağıt (defter kaplamakta kullanılan). İstediğim renkleri bulamasam da bulduklarımla benzetmeye calışıyorum. Jig'e yapıştırmak icin iki tarafı yapışkanlı bant kullanıyorum. Bazı özel durumlarda Vitray boyası da kullanıyorum (tiner bazlı) sonrasında su bazlı cam cilaya batırılıp kurumaya bırakıyorum. Şimdiye kadar sadece bu cila konusu hoşuma gitmiyor, nedeni cabuk kurumuyor olması. Kurusa da sert bir yüzey elde etmek uzun sürüyor.

İlerde bunu icin bir video hazırlıyabilirim sadece tek bir jig 1 saat sürüyor:)bunun icin anlaşılır ve 5 dakikaya sığdırmak icin uğraşıcağım.
    umarım sorularınıza cevap vermişimdir iyi günler.

Uyarınız icin teşekkürler havalandırma fanı acık olmakla beraber mutfak bolkon kapısıda acıktı iyi günler.

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

eline sağlık rauf kaptan güzel bir çalışma defter kaplıklarının bu kadar işe yarayacağı hiç aklıma gelmezdi doğrusu çok başarılı bir iş çıkmış helal olsun