Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

jigging için... çıkrık mı normal makine mi?

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında bacteria tarafından paylaşıldı.

1. bacteria

bacteria Aktif Üye

jig takımı ile ilgili araştırma yapıyorum.. "0"almayı planlıyorum.. 1000 tlyi geçemem toplamda.. 500 - 1000 arası olsun diyorum...

hedef balık soran olacak şimdi :) 60 kg akya gelse hayır demem çekerim valla :D kısmetimizde ne varsa artık.. hedef balık cipi mi var bu makinelerde aşağıya iletiliyor balık da ona göre mi karar veriyor onu anlamadım :) akya sinarit diyeyim soranlara ..

derinlik 50- 120 metre arası

aklımdan geçen model okuma salina II 16000 idi.

geçenlerde jig ile uğraşan bir arkadaşım çıkrık almamı tavsiye etti.. kendisinde diğer makinalardan bir tane var çıkrık olmayanından (çıkrık olmayanlara ne deniyor bu arada :confused: ).. dedi ki ben de ufaktan başladım bir kaç makina değiştirdim masraf yaptım.. bence sen hiç masraf yapma eninde sonunda alacağın makina çıkrık olacak.. onun için hiç kendini bütçeni yorma doğrudan çıkrık olsun alacağın dedi..

sizce bu söylem doğru mudur?

ayrıca bu makinaya uygun bakabileceğim kamış ne olur?

öneriniz ne olur?

cevap için şimdiden teşekkürler..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat48

murat48 Aktif Üye

Vay Hocam,
    dün ne diyordun, bugün ne diyorsun ? :)

Balık bu, insanın aklına düştü mü yandın, alıncaya kadar kafanı kurcalar durur .

Çıkrık makinaların devirlerinin düşük olduğunu biliyorum.
    Onun için bu işi yapanların bence % 95 'i normal standart makinaları tercih ediyor.
    Bu avı profesyonellikle yapan ( kimden bahsettiğimi biliyorsun) arkadaşım senin yazdığın marka ve modeli kullanıyor.
    Bende de 10.000 modeli var.
    Bu makinayı tavsiye ederim.

4. murat48

murat48 Aktif Üye

10,000 modelini buldum sana şimdi
    16,000 ithalatçıda yokmuş 1 aya gelir diyor

5. bacteria

bacteria Aktif Üye

bu masraf son olur diye diye geldik buralara.. bu son olacak inşallah :D

çıkrık değil de standart aklıma daha çok yatıyor zaten.. sırtıya da kullanırım vs..

kamış olarak OKUMA SİMİLAN 185 cm JİGGİNG Bot Olta Kamışı 30-50 lb var netten baktığım kadarı ile.. bu kamışın artısı eksisi nedir? ya da üstatların önerileri nedir merak ediyorum?

forumda jigging ile çok fazla bilgi de bulamadım :confused: neredeyse tüm konuları okudum jigging ile ilgili ama..

bu makinenin kolu felan metal... değil mi? 5-6 makine almışlığım var dip düzen için hepsinde de kollarda sorun yaşadım.. kollar plastik.. çok mu ateşli çeviriyorum bilmiyorum hararet yapıyor sanırım kopuyor kollar :D

6. ozzyville

ozzyville Aktif Üye

Jigging'e merakım olduğu için çok video izledim ve hiç birinde çıkrık makine görmedim. Ayrıca jig makinalarının yüksek devirli olması bekleniyormuş ki çıkrıklar genelde düşük devirli. Çıkrık makineleri kılıç balığı av videolarında sıklıkla gördüm. Bir amatörün tamamiyle gözleme dayalı yorumları olarak algılayınız lütfen.

nzmcnr bunu beğendi.
  7. bacteria

bacteria Aktif Üye

benim de gözlemlerim aynı şekilde teşekkürler

birçok belgesel de gördüm... mavi yüzgeçli orkinos gibi 100 kg ve aşkın balıklarda daha çok kullanılan bir sistem çıkrık olayı ;) (sanki)

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Çıkrık makina kullanılma sebeplerinin başında, Makinanın misina kapatesinin fazla olmasıdır.

Orkinos gibi hızlı balıklar misinayı aldığı gibi boşaltmaya başlar. Normal makinalarda bu misina kapatisesi yetersiz kalabiliyor.

Yani hedeflediğin avın özelliğine göre takımını yapmalısın.

9. bacteria

bacteria Aktif Üye

sağlamlık açısından daha oturaklı görünüyor belki ama sanırım standart makinalara göre biraz daha hantal ve yorucu gibi de duruyor çıkrıklar...

hedeflediğim balık açısından ya da bizim sularda bu makinalara çok ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum..

10. murat48

murat48 Aktif Üye

Biraz küçüğünü tutarsan problem olmaz.:harika:

Jigin ucuna not yaz. Makina 50 kg. kapasiteli, şişmanlar öteye, zayıflar buraya :D

Oguz gündüz bunu beğendi.
  11. İsak

İsak Aktif Üye

Tica Talisman 8000