Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jigging icin yeni baslangic ( Yardim )

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında CanZ tarafından paylaşıldı.

1. CanZ

CanZ Yeni Üye

Herkese Merhabalar demek isterim oncelikle,

2 haftadir forumda uye olmadan jigging hakkinda mukemmel bilgiler ogrendim. Cocuklugumdan beri kursunlu takim ile balik tutmaktan memnundum ancak gecen ay youtube`dan seyrettigim jigging avciligi videosu ile artik bu yontem ile avlanmaya karar vermesemde deneme istegi icimde olustu. Malum onumuz bayram ve 10 gun Ayvalik taraflarinda olucam.

Bolgeyi cocuklugumdan beri baliga ciktigimdan dolayi kayalik yapi olarak iyi biliyorum ki gerekli teknolojik aletlerimiz zaten teknede var.

Sizlere sormak istedigim birkac soru olacak umarim degerli zamaninizi ayirip bana biraz yardimci olursunuz.

1- Oncelikle Jig takimi icin Istanbulda oturdugumdan Kadikoyde buldugum incecizgi adli firmadan bir set alma pilanim var .Alicagim set

Jig Set 1 - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri

Sizce bu set icindeki kamis ve makina ne kadar basarilidir ? Yeni basliyacagimdan dolayi simdilik cok fazla para harcamak istemiyorum ama ileride mutlaka farkli yatirimlar yapabilirim.

2- Setteki Jig disinda farkli bir kac ji almayi dusunuyorum avlanilicak derinlikler 25-40 metre arasinda olucak. Simdi bu derinlikler icin tahmini jig agirligi nasil olmalidir ?

3- Bolgede avlanilabilecek balik turleri ise Orfoz, Sinarit ve Lahoz. Bu turler icin onerebileceginiz renk ve marka jigler nelerdir ?

Umarim yardimci olabilirsiniz.

Tesekkurler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu tarz alışverişler bir kere yapılır.
    Bir kaç deneme sonunda jig avından vazgeçseniz bile elinizde yemli avlarda kullanacağınız nerdeyse ömürlük bir takım bırakır. Yani yatırım asla boşa gitmez.
    Şimdi bu takımı alıp sağlam da bir vuruş alırsanız başınıza ne geleceğinizi tam kestiremesek de geçmiş deneyim ve örnekler ucuz etin yahnisinin yavan olduğunu çok defa kanıtlamıştır.

alganiresidence bunu beğendi.
  4. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Can merhaba,

Öncelikle hoş geldin, keyifli paylaşımlar dilerim :)

Jigging avcılığı çok kapsamlı bir disiplindir ama son derece de keyiflidir. Yeter ki, bıkmadan, usanmadan arayışlara devam edilsin. Yemli avcılığı gibi oltayı suya atıp beklenilmeyeceğinden çok çalışma, sabır ve azim gerektirir ama balığı bulduğunda da onca emeğinin karşılığını tek balıkta alırsın.

Deneme ve başlangıç seviyesi için seçmiş olduğun jigging seti verilerine ve fiyatına göre işini görecektir. 25-40 metre aralığında hedeflediğin balıklar için 80-150 gr. arasında turuncu renkli jigleri tercih etmeni öneririm. Marka sorarsan Shimano ya da Jigging Master diyebilirim ama bunlar oldukça pahalı jiglerdir. Kesene uyacak ucuz jigleri mağazadan ya da İnce Çizgi'nin sayfasından bulabilirsin ;)

Bayram tatilinde ve sonrasında bereketli avlar yapabilmeni dilerim, her zaman rast gelsin...

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Umarım aradığın takımı bulursun kardeşim ince eleyip sık dokumalısın Şeref abinin dediği gibi bir kere al, tam olsun ;)

6. CanZ

CanZ Yeni Üye

Sayin Agartan hocam,

Dediklerinizde cok haklisiniz ancak piyasaya bakildiginda belirli 1 yada 2 marka var ve fiyatlari yuksek. Alinabilir tabikide ancak yeni baslangic yapmanin verdigi kusku malesef dusunduruyor beni.

Sayin Tek Adam Hocam,

Oncelikle bu guzel forum icin hepinize tesekkur ederim. Gercekten ihtiyac duyulan ve gerekli bilgiye en dogru sekilde ulasabilecegimiz bir forum haline gelmis burasi.

Jigging dediginiz gibi sabir ve emek isteyen bir av yontemi bu konuda cok haklisiniz. Malum cocukluktan beri yemli avcilik ile sabirli olma seviyemizi bir nebze olsada yukselltik :) Simdi sira jigging`e geldi diye dusunuyorum.

Shimano ve jigging master benimde dikkatimi ceken markalar tabikide. Ancak paraya biraz kiyicam jig konusunda>

Sizce igne konusunda puf nokta varmidir hocam ? Birde baska bir set daha ;

Jig Set 2 - nce izgi Amatr Balklk Malzemeleri

Bu set hakkinda ne dusunursunuz hocam ?

Degerli vaktinizi ayirip yardici oldugunuzdan dolayi tesekkur ederim.

7. TekAdam

Can,

Öncelikle sadece Süleyman'ı tercih ederim, sonuna "abi" ekleyebilirsin, senin için sakıncası yoksa tabii ;)

Forum hakkındaki düşüncelerin için de teşekkür ederim, bizler ve üyelerimiz ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Bir zaman sonra sen de bildiklerini foruma yansıtmaya başlarsın ve bilgi bankamız daha da dolar

İlk mesajımda da belirttiğim gibi bu disiplin çok kapsamlı ve zordur. Çok marka bu disiplin için malzeme üretip, satmaktadır. Sana, şu çok iyidir ya da kötüdür demeyeceğim ama Şeref'in ve Selahattin'in de dediği gibi sağlam ve düzgün bir başlangıç yapmanı ben de tavsiye edebirim.

Bahsettiğin iki jig setindeki kamış ve makina hakkında kullanmadığım için yorum yapmam yanlış olur ama jigler ve ipler kendini ispatlamış markalardır. Yurtdışında ve sularımızda kullandığım makina ve kamış markaları Shimano ve Jigging Master ürünleridir. Jiglerim ise şekline, rengine, ağırlığına ve aksiyonuna göre çok çeşitlidir. Genelde jigleri alırken üzerinde kendi iğnesi olanları tercih ederim. Firmaların mühendisleri uygun olan iğne şekline göre kombine ediyorlar, ayrıca kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda da jiglerini ve iğnelerini geliştiriyorlar.

İğnesiz jig alıp kendin iğne tercihi yapacaksan şunu söyleyebilirim, iğneler jig'e küçük gelmemeli ya da iğne jig ile çapariz olup sıkışmamalıdır. Bunu da en iyi hazır satılan jiglerde görebilirsin ve zamanla bu kombineleri kendin de yapabilirsin.

Jigging avcılığı yapmadığın zamanlarda bu takımla yemli balık avları da yapabileceğini düşünerek bu setler yerine bütçene uygun bir seti kendin oluşturman en uygunu olacaktır. İnce Çizgi'nin müdürlüğünü sitemizin sahibi Hamdi Bey yapmaktadır, kendisine ulaşarak bu konuda ondan da destek alabilirsin ya da bütçeni belirtirsen sana en uygun seti oluşturmada ben de yardımcı olabilirim.

Misafir gelen arkadaşlarımın kullanması için beğenerek almış olduğum bir seti geçenlerde buradan çok uygun fiyata bir arkadaşımıza sattım. Bu seti incelersen http://www.baliksevdam.com/forum/icinizi-isitacak-okuma-jig-seti-sicacik-10262.html ihtiyacını görebilecek makina ve kamışı kendin kombine edebilirsin.

Şimdiden kolay gelsin...

8. CanZ

CanZ Yeni Üye

Suleyman abi hazirladigin set gercekten cok guzelmis. Fiyat bakimindan ayni fiyata benzer bir set olusturma sansimiz olursa alma sansim olabilir acikcasi.

Kafamda olusturdugum ve maksimum harcayabilecegim rakam su an icin 400 TL. Tabiki ileride makine ve kamis icin farkli ve kaliteli urunler deneyebilirim.

9. TekAdam

Can,

O setin ipiyle birlikte bana maliyeti 550-TL oldu ama ben forumdan bir arkadaşımın kullanabilmesi için çok uygun fiyata sattım. Açmış olduğum ikinci el ilanlarımın hepsinde bu farkı görebilirsin ;)

Senin bütçene göre bir set yapmaya çalışalım, Hamdi Bey ile de görüşürüm, elinden geleni yaptırmaya çalışırım

Bir iki güne bu işi hallederiz, takipte kal ;)

10. CanZ

CanZ Yeni Üye

Suleyman abi seti arastirdigimda zaten alinabilecegi fiyatin cok daha altinda oldugunu gordum. Kacirmisim ama sizlerin yardimlari ile yeni bir set olusturabiliriz gibi gozukuyor.

11. TekAdam

Çok taliplisi oldu ama bir kişiye nasip oldu Can ;)

Mutlaka sana göre bir set yaparız, merak etme