Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

jigging tavsiye malzemeler...şimdiden teşekkürler

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında ygt tarafından paylaşıldı.

1. ygt

ygt Yeni Üye

Öncelikle herkese merhabalar

Jigging tekniğini uzun zamandır izlemem ve takip etmem sonucunda takımları toplamaya karar verdim...son 1 haftadır internette yapıtığım araştırmalar sonucunda bazı malzemelere karar verdim gibi fakat sizden de yardımcı olmanızı ve yazacağım malzemelerden hangisini tercih ederdiniz sebepleri ile bu başlığa katılırsanız çok memnun olurum...

okuma mı? lineaffe mi? (yada sizin önerileriniz tabiki yazacağım segmentte...)

KAMIŞ ?

OKUMA

OKUMA CEDROS SPEED 180cm JIG Bot Olta Kamışı

180 cm uzunluğunda karbon mazlemeden üretilmiş , 90-200 gr atarlı , jig usulü ve troling kamışı , Sinarit Lagos Orfoz Akya avları için ideal 2 parçalı bot kamışı.

veya

LINEAEFFE

LİNEAEFFE MASTER JİG 11 KG OLTA KAMIŞI

Lineaeffe master jig, kapalı boyu 123 cm ve açık boyu 1.80 metre olan 273 gram ağırlığında, 2 parçadan oluşan, 9 kg kaldırma kuvvetine sahip kaliteli ve size müthiş bir av zevki yaşatacak çıkrık kamıştır.

hangisini tercih etmeliyim?

MAKİNA ?

OKUMA

OKUMA SALINA 16000 OLTA MAKİNESİ

Kuvvetinizi toplayın ve harekete hazır olun! Herşeyi ile YENİ Salina II göz kamaştırıcı, pürüzsüz ve dayanıklıdır! Büyük balık avları için özel olarak tasarlanan bu makineler sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

DAİWA

DAIWA EXCELER 100 HL OLTA MAKİNESİ

250 gr ağırlığında, 6.3:1 devrinde, sol el kullanımlı, 12/150, 14/125 lbs/yrds misina kapasiteli makine.

MITCHELL

MITCHELL RIPTIDE ALU 7000 OLTA MAKİNESİ

9+1 bilyalı, 250m/0.40mm misina kapasiteli, 4.6:1 devrinde, 768g ağırlığında, önden kalamalı makina.

OMOTO

OMOTO GTR T25 ÇIKRIK OLTA MAKİNESİ

Paslanmaz çelik 4 adet bilya, aluminyum makara, 3,8:1 devir oranı, 400m/0,55mm misina kapasitesi, 800g ağırlığında, tuzlu suya dayanıkl tek parçaı grafit gövde.

yukarıda verdiğim makinalardan da nalaşılacağı gibi iki tercih mevcut sizce çıkrık mı?normal makina mı? seçmeliyim...farklılıkları,avantaj ve dezavantajları nelerdir?

ve makina ve kamışa karar verdikten sonra süsleme kısmı olarak...okuduklarımdan anladığım kadar ile kesinlikle ip misina tercih edilmeli...

ip misina olarak tercihiniz?önerileriniz?

ve tabiki son olarak...kullanmakta olduğunuz? size en iyi avlarınızı yaptıran jig leri modelleri ile paylaşırsanız çok sevinirim...

sanıyorum şimdilik fikirlerinize başvuracağım konular bu kadar yada unuttuğum konular var ise tavsiyelerinizi bekliyorum.

şimdiden yardımınıza ihtiyacım olan bu konuda fikirlerini ve yardımlarını paylaşan, paylaşmayan tüm sevdalılara teşekkür ederim...

hepinize rast gelsin

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Ağustos 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hem haftasonu, hem ramazan, hem de yaz.
    Tüm bunları üstüste koyarsan birçok üyemizin evde oturmaktan daha iyi yapacak işleri olduğu aşikardır.
    Biraz sabır lütfen.

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Aramıza hoşgeldin Yiğit, Keyifli paylaşımlar dilerim,

Jig yöntemiyle ilgili sorularına cevap bulabileceğin bir platformdasın, Ama şeref abiye hak vermek lazım, :) biraz sen araştır, biraz biz cevaplayalım sonuç güzel olucak emin ol:) Selamlar....

5. ygt

ygt Yeni Üye

selam Oktay;

Öncelikle hoşbuldum...teşekkürederim. Tabiki dediklerine katılıyorum...ve uzun süredir bu konuyu okuyor ve inceliyorum...malzeme konusunda da okuduklarımdan çıkardığım sonuçlarla yukarıda ki tavsiyelerinizi alabileceğim listeyi hazırladım...bunlar arasında yardımcı olursanız sevinirim.bu hafta malzemelerin siparişlerini vermek istiyorum...

( şeref abiye de katılmıyor değilim ben balık sevdasi ndan bu foruma üyeyim fakat cok uzun zaman girememiştim...tekrar girmek istediğimde sitenin kapanmış olduğunu gördüm ve üzüldüm...neyse ki tekrar bir aradasınız ve aradayım...ben yazdığım konunun yeni üyelik yaptığım için aktif olp olmadığını anlayamadım...konu askıda kaldı sandığım için ...kimse yarımdımcı olmayacak sanırım yazmıştım...ki aktif olduğunu anladım...sonra da sildim bunun için de kusura bakmayın...sadece kedim için de değil...böyle bir paylaşımın benim gibi bir çok kullanıcıya da yardımcı olacağı kanısındayım...yardımlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum.

tekrar teşekkürler

6. Zaptinamumkun

Zaptinamumkun Aktif Üye

Selam

Selam ben sordugunuz soruları kendi deneyimlerimce acıklayayım LİNEAEFFE MASTER JİG 11 KG OLTA KAMIŞ bende var fakat memnun kalmadığım icin OKUMA CEDROS SPEED 180cm kamışını aldım benim aldıgım modelde mucadele kemerinin yuvasına konamıyordu bende iade ettim shimano vertical jigging bx medium aldım
    çok memnunum okuma v sistem makinem var ondanda memnunum çunkü istediğim aksiyonu verebiliyor özetlersek sana daha iyi yardımcı olmak bakımından üşenmeden sen bunları al kimse seni tutamaz

Tekne
    Model 670C Bar Crusher Boats - Aluminium Boats and Fishing Boats for Sale

Balık bulucu
    LOWRANCE | Marine Electronics | Fish finder | Chartplotter

Makine
    Trinidad A

Kamış
    Olta Kamlar| JG OLTA KAMILARI | SHIMANO BLUE ROSE 1.83H HEAVY SPINNING OLTA KAMII

Misine (ip)
    http://www.powerpro.com/

Lider misine
    http://www.avmarketi.com/asp/product/4308/YOZURI-MIRAGE-MISINA-150-MT

Aksiyon (cok acıklayıcıdır)
    Dailymotion - jigging aksiyonları(srtn) - Sport Kanalı

Yukarıdaki tavsiyeler tamamı beni bağlar ve benim hayalimdir..........

Rasgele

süheyl bunu beğendi.
  7. ygt

ygt Yeni Üye

şeref bey demekki dediğiniz gibi değilmiş...önceden konularda forum da daha çok insan yardımcı olmaya çalışırdı...gerçekten cevap alamamak şaşırttı beni...yine de teşekkürler

8. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Gider kendi konumu çalar getiririm yinede cevap veririrm kardeşim..
    Buradaki herkeste aynı düşüncededir emin ol..
    hadi bakalım buyur incele..

melanqoliq: ...Jig kamış ve makine tavsiyeleriniz...
    Arkadaşlar uzun olmasada benim için uzun sayılabilecek bi zamandır, jigging' e merak sardım.
    tekneden ,bottan agırlıklı olarak yapacağımdan tavsiyelerinizi bu doğrultuda yazarsanız çok memnun ve müteşekkir olurum..
    Fiyat aralığı vermiyorum ama çokta abartmak istemem yeni bir disiplin benim için ve ne nedir kendim bizzat deneyerek eksikliğini yada fazlalığını hissetmek isterim..
    şimdiden çok teşekkür ediyorum..
    --------------------------------------------------------------------------
    cevap OMMG: Şu an sahip olduğum ve memnun olduğum iki farklı kombinasyonu tavsiye edebilirim.
    1- Makina Shimano Navi 8000 PG , Kamış Penn Overseas 1.80 cm 50 lbs
    2- Makina Okuma Salina 2 10000 ( yeni çıkan 16000 ile değiştiriyorum ) ,
    Kamış Okuma Cedros Speed Jig 1.80 cm 65 lbs
    Cevap Vedat Abayoğlu:
    Sevgili Fatih
    Jig disiplini ile balık avlamak,güzel sonuçlar aldıkca avcıyı daha işlevsel,dayanıklı,çok büyük balıklarada sorunsuz sahip olma hevesini sağlayabilecek takımları edinmek hevesini körükleyen bir yeni av şeklidir.
    Başka bir deyişle,orta kalite bir bot kamışı ve kuvvetlice bir makarayla üstelik pekde önemli olmayan bir jigle güzel balıkklar bile alınabilsede,zaman içinde bu disiplinin etkinliğine iyice inan avcı,belkide hayatının balığını alma peşinede düşecektir.
    Bu seviyeye gelmeye başladığında iki nokta ortaya çıkacaktır..Ya sahip olduğu makul seviyedeki takımlarıylada iri bir trofeyide alabileceğini sanacak,günün birindede ya kamışını,yada makarasını tahrip edibilecek hayatının balığına denk geldiğinde pişmanlık yaşayacak veyahut ben bu işin peşine hakikaten ciddiyetle düşeceğim ve dolayısıylada bu işin üst seviyedeki takımlarını kendimi sıkarak elde edeceğim diyerek bu şekilde jigginge başlayacaktır.
    Piyasada her iki düşünceyede uygun takımlar,sair teçhizatları ve jigleri vardır.
    Önerilerime gelince
    Orta kalibredeki, balıkları sorunsuz yakalayabilecek Okuma Cedros kamış,Okuma salina 2 makara veya Okuma Raw 65 makara,
    Yada en üst seviye olarak Jigging Master Kamış ve aynı Markanın çıkrık makarası.
    Elbette Shimanonunda gayeye uygun kamış ve makaralarıda vardır.
    Jiglere gelince
    Benim Favorilerim.
    Shimano Butterfly Flatside jiglerin 168 ile 280 gr ve arası ağırlıkları,
    Awa-Shima Corsair Jigi ile River2 Sea'nın Turkey Slider jigleri.
    Sevgiyle kal
    ------------------------------------------------------------------------
    ben: Sevgili Vedat Abi zaman ayırıp fikir zikrettiğin için çok teşekkürler.
    Yani diyorsunki en üst düzey takımlar kullanmazsan bile bunu kamısını kırarak yada makinanı dagıtarak acı bir tecrübeyle anlar ve ister istemez bu aşıyı yedikten sonra yüksek kalitede ekipmanlara yönelirsin.
    anladıgım bu doğruysa şayet.
    Bu meyanda tahmin ettiğimden daha fazla zaman ve bütçe gerekecek sanırım.. Tekrar sağolun değerli görüş ve yardımlarınız için.
    melanqoliq : Evet sevgili Fatih.
    Bu durumda olan çok tanıdığım var.
    Beni sorarsan böylesine takımlara sahip olmak şimdilik hayalden öte geçememektedir.
    Sevgiyle kal
    -------------------------------------------------------------------------
    melanqoliq : Abi orta düzey bir takım yapmaya çalışacağım ve bileceğimki bu yetmeyecek ama bikaç ay önce msn'de sizinde sorduğunuz gibi herkes jigging yapıp yapmadığımı soruyor.
    Çevremden duyduklarıma ve anlatılanra göre yapmamak olmaz.
    ileri düzey takımlarıda çok vakit kaybetmeden temin yoluna bakacağım..
    tekrar teşekkürler..
    cevap OMMG (Okan Abim):
    Değerli büyüğümüz Vedat Ağabey in belirttiği gibi, hedef avlar büyük ve ne vuracağı belli olmadığından, sonra dövünmemek için makina-kamış-ip-jig-sair malzemeler derken (orta halli bir takıma) 500 TL gibi bütçe ayırmak gerekiyor.Muhakkak daha uygun fiyatlara da takım yapılabilir ama tavsiyem ucuz malzemeler ile en azından bu disiplinde yola çıkmaman.Sonra son pişmanlık fayda etmeyebilir
    melanqoliq: Teşekkür ederim hatırlatmana abi..
    Bu av şeklini uygulamak için kamış-makina-jigler için aklımdan geçen miktar 1000 tldir abi.
    belki biraz daha üstüne çıkabilirim ama yeterli sanırım.
    cevap OMMG: Bu bütçeye iyi takımlar oluşturabilirsin.O zaman sana benimde şiddetle düşündüğüm bir makina daha tavsiye edeyim, şu an ülkemizde olmayan ama yakında gelecek Cedros Lever Drag çıkrıklar var 6.2:1 devirli, bir incele istersen...
    melanqoliq: Hay hay zevkle listemin en üst sırasına koydum ve iyice bir inceleyeceğim abi..
    tekrar teşekkürler, bu durumda ilk jigging av raporu sana atfen olacak gibi duruyor tabi o anda beraber avlanmıyorsak , sağol varol Abi..
    OMMG: İnşallah avı beraber yaparızda, senin keyifli anlatımınla güzel bir rapor döşeriz
    cevap Kull64: Fatih Abi merhaba.
    Abi Vedat ABAYOGLU buyugumuz tavsiyesini yapmis,yorumda bulunmus.
    Bundan dolayi pek bisey soylemek dusmez.Ama yine de aklinda bulunmasi icin : bir olsun iyisi olsun dersen Monster Mesh derim.
    Rastgele...
    cevap Çelik78:
    Öncelikle Fatih abi sana bu konuyu açtığın için ve büyüüüük ustalarımıza da deneyim ve bilgilerini paylaştıkları için çok çok teşekkür ederim...

Ben balık tutmaya amcamla antalya da tekneden, içine kurşun koyduğumuz silikon ahtapodlarla, jigging benzeri hareketler yaparak, el oltasıyla (çoğu zaman boşluk verdiğim için kaçırarak) akya tutarak başladım. Balık avladığım İlk teknik bu olduğu için en sevdiğim ve özlem duyduğum teknik haline geldi.
    Şimdi sık sık siteden birşeyler öğrenmeye ve istanbulda vakit buldukça avlanmaya çalışıyorum bunun için;

http://www.avmarketi.com/asp/product...R-BXF65-MAKINE
    Redirecting to leaseweb.com

aldım. Dediğim gibi siteyi takip ederken sizlerin büyük jigging maceralarınızı okuyarak keyif alıyorum ve haliyle özeniyorum.Antalya'ya gittiğimde okuduklarımı dememek için sabırsızlanıyor(dum)!
    Çünkü geçen gün Antalya'da çıkacağım ava hazır olmak için İstanbul'daki büyük bir balıkçılık mağazasına gittiğimde mevcut takımımla asla jigging yapamayacağımı bu iş için hazırlanabilecek en uygun fiyatlı takımında 500TL den ucuz olamayacağını belirtti. Tabi ben ne jigleri ne de misinaları almadan kös kös döndüm.

Şimdi hala "Allah Allah ellerimle tuttuğum balıklar takımımı nasıl parçalar" diye düşünüyorum. Bir yandan da denesem mi dediğim her defasında öğrenci bütçemle aldığım takımıma kıyamıyorum....

Bu ikilemle ilgili deneyim ve görüşlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim...
    Hepinize saygılar...

RASTGELE
    cevap OMMG:
    http://www.cengizbalikcilik.com.tr/a...601M-30-65-LBS

Yukarıdaki linkte Cedros kamış ve kısmen Lever Drag çıkrık ile ilgili bilgi mevcut.Alttaki linkte de cedros kamışların çeşitleri olduğu için inceleyip tercihine uygun olanı seçmen için ekledim.Benim kullandığım CJ-C-601H

Okuma Fishing
    ----------------------------------------------------------------------
    melanqoliq:
    Merhaba Arkadaşlar tekrar..
    uzun yazamayacagım çünkü hamsi tava yaparken akşam tava sapı kırıldı ve kızgın tava elime yapıştı çok canım yanıyo klavye işkence gibi şu an
    Sizlere sorum http://www.cengizbalikcilik.com.tr/a...601M-30-65-LBS
    bu linkteki kamışın fiyatı nedir..?
    bilginiz varsa söylermisiniz bir zahmet.
    ve neden çıkrık makina öneriyorsunuz ben kullanmadım ve ne ayrıcalıgı var diğer makinalardan çıkrıkların bilmiyorum.
    ve yukardaki oluma cedros kamışla kıyaslama yaparsak bu shimanoyu http://www.avmarketi.com/asp/groupbr...-Jig-kamislari
    siz olsanız hangisini seçerdiniz abiler kardeşler..?
    teşekkürler şimdiden..
    OMMG:
    Fatih kardeşim,öncelikle geçmiş olsun ciddi bir sorun yoktur umarım...
    Linkteki kamışın fiyatı 150 TL civarı.
    Çıkrık makina kullanmanın avantajları ve dezavantajları mevcut.Öncelikle kullandığın çıkrığın çok hantal olmaması ve yüksek devirli olması gerekli.Sana linklediğim Lever Drag çıkrık nekadar elime alıp inceleme fırsatım olmasada yorum ve özelliklerine bakılırsa özellikle derin sularda çalışılacağı için 6.2:1 devri ile bu iş için üretilmiş gibi.Avantaj ve dez avantajlarına gelince, yüksek devirli ve büyük balıklarla mücadele için üretildiği için sağlam ve güven verici olması avantaj, ağır ve jigging gibi yüksek performans gerektiren bir disiplin için yorucu olmasıda dezavantajdır.Burada tercih meselesi ön plana cıkıyor.
    Linkteki Shimano kamışı elime alıp birebir incelemediğim için yanlış bir yorum yapmayayım ama kötü olacağını zannetmiyorum,nede olsa Shimano_Okuma nın ürünlerini tercih etme sebebim alternatif ürünlere karşı gerçekten güzel ve neredeyse yarı fiyatına satmaları.Bu arada benim kullandığım cedros speed jig kamış 601H heavy diye geçen 160-325 lure wt kapasiteli güçlğü bir kamış.Daha önce eklediğim linki incelersen daha extra heavy ve xxheavy modelleride var.Şu an genelde piyasa da olan modelleri medium modelleri tercihini belirlerken dikkatli olmanı tavsiye ederim.
    Benim kendi çapımdaki bilgi ve tecrübemle yazabileceklerim bunlar eminim forumdaki üstadlarımızında bu konuda tavsiyeleri olacaktır.Sevgilerimle...
    ------------------------------------------------------------------
    Melanqoliq:
    Abi çok sağol yalnız anlamadığım şeyler var benim hala
    senin cedros kamışın atar aralığımı oluyor bu 160-325 gram ? boyuda 150 sanırım..?
    ve mediumun extra heavyden yada heavyden farkı nedir ..?
    Tamam birisi ağır diğeri daha ağır ama bu kullanıcıya nasıl yansır ben onu merak ettim..?
    Sanırım bunları Cengiz balıkçılığı arayıp kendim sormam lazım başınızı agrıttım..
    OMMG: Estağfurullah böyle düşünmene üzüldüm,en sevdiğim konuda dostlarla paylaşım yapmak en son başağrıtacak şeydir...
    Dediğin gibi 160-325 gr atar değeri ve boyu 1.80 cm ( bence en ideal jigging kamış boyu ).
    Medium 30-160gr, medium heavy 90-200gr, heavy 160-325gr, extra heavy 300-500gr, xxheavy 500-700gr atar değerlerine sahip, yani kullanmak istediğimiz derinliğe uygun değişik ağırlıklardaki jigleri kullanmak üzere farklı modelleri var.Tabi bu aynı zamanda doğru orantılı olarak dayanıklılık ve sertliklerinide farklı kılıyor.
    Bu arada jigging için tavsiye edebileceğim Salina 2 16000 i inceledim ve hemen aldım.Gerçekten çok güven verici bir makina,eğer doğruysa 30kg max drag tan bahsediyorlar, incelemeni tavsiye ederim.Sevgilerimle...
    melanqoliq:
    ooo Okan abi hayırlı olsun yeni makinan.
    Güle güle kullanmanı dilerim..
    Jigging için salina II heryerde telafuz ediliyor ve şiddetle öneriliyor.
    jigging setler nedense kaliteli kamış yada makinanın yanında ona pekte uymayan diğerinden gibi geldi bana ya da şöyle söyliyeyim oldum olsaı set olarak satılan şeyler bana pek cazip gelmez
    o kombinasyonu kendimiz bulmalıymışız gibi geliyor..
    Abi çok yardımcı oldun sana nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum çok sağol emi..
    selamlar Fethiyeden..
    Cevap Ali Kemal Öztürk:
    Daiwa Opusbull 5500 - 6000 misina yoplama hızı gövdenin ful metan aksam , tuzlu suya dayanıklı bilyalar, özel su geçirmez çonta ile korunan gövde tam bir jig makinası okuma cedros kamışa bütçey uygun en iyi kamışlardan çeşitleride oldukca güzel aralıklarda. Sisitemi kurarasınnız drag gücü ve nisina sarım hızı olrak shimano SW serilerine yaklaşmış olabilirsiniz ama daha öncede arkadaşların bahsetdiği gibi en aşağı 500ytl ye toplanır diyolar ama benim düşüncem sadece makina ve kamış alına bilir o fiyata daha bunun dyneması ve jigleri var.
    melanqoliq:
    Ali Kemal sağol kardeşim görüş ve bilgilendirmelerin için.
    Ayırdığım bütçe 1000 tl şimdilik kamış ve makina işini çözdüm gibi.
    Makina: Okuma Salina SA 2 16000
    Kamış : OKUMA CEDROS JİG KAMIŞI CJ-S-601M 30-65 LBS Yda CJ-C-601MH kararsızım veya CJ-C-601H bulabilirsem tabi. ne derinlikte avlanacağım ise henüz muamma o karıstırıyor sanırım kamış olayını
    dynema: LINEAEFFE DYNEMA AMERICAN BRAID 250 M MİSİNA 0,40 mm
    ama ben mono misianada kullanmak istiyorum. 30-40 kg balıkların 60 lık monoyla çekildiğini düşünürsek denemek isterim açıkçası.
    bu bağlamda yorumların varsa seve seve dinlerim..
    ve derhal Daiwa Opusbullu inceleyeceğim kardeşim..
    OMMG:
    Salina 2 16000 makina + Cedros kamış + American Braid 0.40mm 250 mt dynema + Turkey Slider Jig 6-7 çeşit ( başlangıç için ) = 500 TL
    Sıkı bir pazarlıkla bu seti kurabilirsin...
    melanqoliq:
    Ali Kemal DAIWA OPUS BULL 5500 gerçekten çok güzel bir makina yalnız handikaplar var..
    daha önceki tercihim Salina SA 2 16000 le kıyaslarsak 170 gram daha ağır bu bence baya bi düşünülmeli..
    artısı ise alüminyum yedek kafayla birlikte verilmesi sanırım..

Alıntı:
    OMMG´isimli üyeden Alıntı
    Salina 2 16000 makina + Cedros kamış + American Braid 0.40mm 250 mt dynema + Turkey Slider Jig 6-7 çeşit ( başlangıç için ) = 500 TL
    Sıkı bir pazarlıkla bu seti kurabilirsin...
    Abi yaklaşık olarak takımlar bunlardan oluşuyor ama kamışta hala seçme şansım var ise cedrosun hangi sertlikte alacağımı bir türlü belirleyemedim maalesef..
    ---------------------------------------------------------------------
    OMMG:
    Eğer yedek kafa senin için önemli ise kafanı biraz karıştırayım, Okuma Vsystem VS-65 i incele derim.Ciddi güçlü bir makinadır
    Kamış olarak, dediğim gibi benim için en uygun olanı CJ-C 601H Heavy 1.80mt 160-325 lure wt olan modeli oldu ama eğer giriş yaparsa xxheavy den de edineceğim birtane.
    melanqoliq:
    Yok abi ben demedim bişey
    Aman karışmasın kafam daha fazla..
    salina 16000 de karar kıldım gibi, kamışta ise ithalatçı firmayla görüşmem lazım umarım istediğim kodlu olanı vardır.
    2. dediğin CJ-C-561XXH olanımı abi 500-700gr atar değerli..?
    banada 30-160 lar daha cazip geliyor nedense.
    OMMG:
    Makina ok.
    Kamışta da eğer 40 metrelere kadar derinlikte avlanacaksan 30-160 gr yeterli olabilir ama verimli avlar için daha derinlere ( 70-80 mt ler ) inildiği düşünülürse secimin zayıf kalabilir.Burada önemli olan temel bir prensip var, ortalama her 35 mt derinlik için 100 gr ağırlığında jig kullanılmalı.Ben tercihimi buna göre yaptım.Bu arada doğru CJ-C 561XXH istiyorum ama fantezi için çok gerekli olduğundan değil.biliyorsun bu tedavisi mümkün olmayan bir hastalık,şunuda alayım bunuda alayım, aaa bak buda işime yarayabilir cinsinden
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sevgilerimle...
    Cevap Boran Resne:
    Herkeze iyi aksamlar ,

Sevgili Fatih ,

Kararini ,, M - MH - H - XH ....gibi Lbs cinsinden güc ifade eden degerlerden
    ziyade , CJ - S (Spin) yahut CJ - C ( Yani casting) av sekillerini ifade eden kamis tiplerinden hangisini alman gerektigi konusunda vermen daha yerinde olacaktir !

Zira , S tipine spin makine (Okuma Cedros - Penn Spinnfisher yahut Slammer - Daiwa Seagate yahut Sealine Bull - Shimano Spheros ) , Digerine yani C tipine ise , Daiwa Saltist - Penn Jigmaster - Yahut Level Wind - Shimano Tekota yahut Torium ) gibi makineleri düsünmek gerekecek !

Yani ilk karar en önemlisi ...

En dogrusunu vermen , hedefine ulasman temennilerimle ...
    -----------------------------------------------------------------------
    OMMG:
    Boran Ağabey önemli bir noktaya değinmiş,normalde S - tipleri spin denilen döner makaralı makinalarda ( Salina 2 ), C - tipleri casting ( Lever Drag çıkrık ) için üretilmiştir.Yani S- tiplerinde sarmal sarım yapan makinalar için özellikle alt yüzük çapı daha geniştir ve uzun,C- tiplerinde çıkrıklar düz sarım yaptığı için yüzük çapı daha dar ve kısadır.Diyeceksin sen niye aldın,ben güçlü bir kamış istediğim için ve gerekirse mevcut çıkrıklarımla ( özellikle beklediğim Lever Drag la) da kombinasyon yaparım diye aldım.Haa diyeceksin abi çok farkedermi, işte orada sözü üstadlara bırakıyorum...
    Ali Kemal Öztürk:
    Fatih abi kusura bakma geç yazıyorum fakat bikaç aklına takılan yere değinecem.

Özncelikle Daiwa opus bull konusunda yazayım. Artısısı dediğin gibi yedek aliminyum kafa , 1 turda 107cm sarım tuzlu su çin tasarlanmış. Gövdenin birleşim yerlerinde ve rotor üzerinde conta ve koruyucu su geçirmez izalatörler komple metal gövdeki ağırlığın sebebi bu.15 kg drag ben üzerinde yazanı yazdım yani katalok değeri taş çatlasın 10-12 kg olabilir. Çift firen sistemi ( hem bilyalı hemde çarklı sisitem ) 50lik misinadan 230mt alıyor Bilya sayısı hariç diğer sayılarda üstünlük sağlıyor

İllaki Okuma olsun diyorsan salina yerine yine kamışınla aynı marka model CEDROS makina var onun sarımı birazdaha fazla.

Kamış seçimi tamamamen avlanıcağın derinlikle alakalı.O yüzden imkanın varsa gezebileceğin avlakaları not edip oraların derinliklerini çıkarman. Bu sayede derinliğe bağlı olarak kullanacağın jiglerin ağırlıkları çıkacak. Eğer tekneyle gezip listelersin , böyle bir imkanın yoksa şimdilik doğruluğuna güvendiğin bir denizlerin derinlik haritasını edinmen bu sayede düşündüğün yerlerin ortalama bi derinliği aklınızda belirir. bunu halletikten sonra kamış olayı çözülür.Ama okudum ki bi 90 birde 30 mt demişsin ikisin arasında 3 katı der,nlik farkı var sanırım 30 mt de atçekte kullandığın 10-40 atarlı bir kamışın varsa o imdadına yetişecek gibi. Ama 30 metre ve üzeri için sakin açık havalarda akıntı durmu az ise 30-160 yeterli olur gibi ama birazdaha derinler ve akıntıyıda düşünürsek 90 200 en ideali olur gibi.

Makinanızın makarasında avlanıcağınız derinliğin en az 2 mislini bulundurmalısnız.
    iyibir dynema ile önüne de kullanılan lader FC yi daha kaliteli seçmelisnizki bilirsiniz FClerin çekeri monolara oranla daha düşüktür Hatta mümkünse FC kaplı mono kullanın. Bu daha ucuza çıkabilir. Jig sisiteminde aslında balığı çeken makinadan ziyade kamış ve insanın kol gücü ne dayalıdır. Makina nın görevi toplanan misinayı boşluksuz düzgün sarmak ve drag ile üzerindeki yazan kilolar ile ayrlanarak balığı yormakdan ibaret. dynemayı seçerken makinanın kutusundaki katalok değrleri ve kamışın test çeker yada yüzük derğlerine dikkat etmelisiniz bunlar genelde lb cinsinden verilirki aynı zamanda kamışın aksiyonunu belirler.kamışın ve makinanın çekeri nin altında alına bir misina ilk balıkta kopmasına neden olur kamış çkerinden fazla seçilen misna makinanın makarasında çok yer kaplar olası takılma yada bir hata ,arıza aksilik sonucu olaşacak durumlarda kamışı kırma olaslığı yaratır. Seçerken makinaın çekerinden yüksek ,kamışın çekerinden düşük seçilmeli ki buda size hem aksiyon hem avlanma derinliği hakkında başka bir ip ucu verir.

Av esnasında makinaınn drağı sonuna kadar asla sıkılmamamlı tepelikler ve yokuşlar aşığdan yukarıya doğru taranmalı ters gidildiğinde jigi taktırırsınız.
    -----------------------------------------------------------------------
    melanqoliq:

Merhaba Ali Kemal kardeşim..
    Sizler olmasanız ben ne yapardım..
    Buradan tekrar tekrar OMMG Okan abiye sana ve Dusseldorflu Boran abiye ve Vedat ustaya çok teşekkürler..
    Birçok fikir şekillendi kafamda sayenizde sağolun..
    Şimdi Ali Kemal cedros makinalar benimde dün itibarıyla inceleme listeme aldığım ağır işçiler.
    derin su makinası olmasının yanısıra Daiwa opuss bull gibi tuzlu su için üretilmiş harika şeyler.
    ağırlığıda cedros65 lerin 640 gram yanılmıyorsam..
    ama kamışta problem var gibi gözüküyor.
    Ben ilk başta bakmam gerekirken acemilikten olsa gerek kamışın tek parça olduğunu maalesef gözardı etmişim ve bu bence problem..
    Makina cedros, salina II, daiwa opus bull yani seçimi çokta zor değil nede olsa çıkrık düşünmüyorum yalnız kamış hala sorun teşkil etmekte 90-200 seninde deiğin gibi zaten almak istediğim CJ-S-601MH yada CJ-S-701MH modeldede aynı fakat dediğim gibi tek parça olduğunu öğrenince biraz düşünür oldum açıkçası ..
    Değerli yorum ve görüşleri hala bekliyorum..
    teşekkürler..
    -------------------------------------------------------------------
    Ali Kemal Öztürk:
    ben bu tip ağır işci malzemlerde çok fazla ek ve incik boncuğa bakmam yani şahsi fikrim tek parça olması bence iyi bişey ama tabi taşıma sorununu yanıda getiriyor aslınd aben avlağıma bisikletle gelip gittiğim için arkaya kamış yeri yaptım bisikletin ortasındaki borunan lastikle sıkıştırıp boylu boyunca uzatıyorum 145 cmlik surfler bu şekilde sığğıyor. Bu kamışıda dikine yerleştrip anten gibi dik gezdirmeyi düşünüyorum yapacak birşey yok
    OMMG:
    Kesinlikle katılıyorum,bence de özellikle jig kamışında ideal olan tek parça olması ve boy da 1.80 mt.Tek parça olması,dayanıklılık,mukavemet ve esneklik kazandırıyor ama taşıma problemi olduğu doğru.Bu arada kamışın ucuna avlağa gidesiye kadar bir bayrak asabilirsin,malum bayrak direği gibi duracaktır
    --------------------------------------------------------------------
    Vedat Abayoğlu:
    Sanırım Okumaların yeni modeli iki parça olacak.Ancak benimde tercihim tek parça kamışlardır.
    Çelik78:
    Abi öncelikle geçirdiğin kazadan ötürü geçmiş olsun.. (vakitli olmadı ama kusura bakma)
    Ben konuda daha önce normal bir kamış ve makineyle jigging yapmak konusunda tereddütte kaldığımı belirtmiştim. Artık o tereddütler geçti anladım ki takımıma kıyamayacağım Biraz interneti araştırdım ve çeşitli kamışlar gördüm. Bu kamışları 65'lik Okuma Toledo makine ile kullanmak suretiyle bu disiplinde avlanabilir miyim diye sormak istedim..

http://www.avmarketi.com/asp/product...M-50-LBS-KAMIS

http://www.avmarketi.com/asp/product...Lbs-Boat-165CM

http://www.avmarketi.com/asp/product...ig-kamis-165cm

Eğer bu kamışlar uygun ise hangisini tercih etmemin daha iyi olacağını da belirtebilirseniz çok mutlu olurum.

Bütün büyüklerime ve ustalara saygılar!
    Rastgele
    melanqoliq:
    Can merhaba..
    Elim iyileşmeye başladı, en azından balığa gidebileceğim artık
    teşekkürler güzel dileğin için..
    Kamışları inceleyelim beraberce ve ustalara soralım bana şiddetle tavsiye edilen ve benimde almaya kaar kıldıgım kamış Okuma cedros.
    Ama o da maalesef şu an Türkiyede yok kalmamış anlaşılan.
    Şubat sonu Mart ortası gibi geleceğini ve bununla birlikte okumanın çok iddilalı 2 parçalı kamışlarınında oldukça makul fiyattan satışa sunulacağını ithalatcısından öğrendim.
    Ama sabredemezde illa hemen olsun dersem ya paraya kıyıp jigging master ona şartlar elvermezse Penn almayı düşünüyorum.
    Makina ise hala Okuma salina II 16000
    Çelik78:
    Abi mümkünse bahsettiğin 2 okuma'nın ve Penn'in adlarını / linklerini koyabilir misin?
    melanqoliq:
    hayhay..
    Kamış videosu: http://www.cengizbalikcilik.com.tr/a...601M-30-65-LBS
    Kamış linki: http://www.cengizbalikcilik.com.tr/a...601M-30-65-LBS
    penn kamış: http://www.avpazarim.net/_A3-980-pen...-jig-kamis.htm
    makina: http://www.avmarketi.com/asp/product...2-16000-makine

İmzamdaki Jig takımın aldım kardeşim ve bunları almadan öncede Abilerimle arkadaşlarımla aramda bu diyaloglar geçti bi bak bakalım belki bi faydası dokunur..
    ee daha ne yapayım ama değil mi..? :D

9. cglrsyn

cglrsyn Yeni Üye

amatör jig yapmak istiyorum aydın didimden yazıyorum ve elimde albastar mars 60 makina ve teknede kullanmak üzere kamış olarak REMIXON HURRICANE TROLLING KAMIŞ 1,65MT kullanmayı düşünüyorum ancak elimdeki bu malzemelerle jig yapma olasılığım varmıdır yardımcı olursanız cok mutlu olurum

10. izmir3535

izmir3535 Üye

çok güzel bir derleme olmuş ellerinize sağlk