Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

JONTA KAPTAN

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında MURATPMH tarafından paylaşıldı.

1. MURATPMH

MURATPMH Yeni Üye

Sevgili balık sever dostlar....
    Hani derler ya çok güzel bir gündü, bereketliydi, dostlar ile beraberdim, mutluydum.....
    İşte ben de bu güzelliği yaşadım.

Aslında her şey geçen eylül ayında başladı, tatil bitti dönüş yolundayız, Çanakkale’ye yaklaşıyoruz, ezine’den peynirlerimizi aldık ver elini İstanbul.Yanımda Murat, arka koltukta eşlerimiz eve gitme telaşı, bas gaza.. bir ara Murat ''yıllar evvel buralara yakın bir yerde iyi balık tutmuştum dedi...''

Hoppala nerden çıktı şimdi bu dedim ve bir sazan gibi atladım lafın üstüne.....
    Neresi,
    nerde,
    nasıl,
    gibi bir livar dolusu sorgulama sonucunda Assos yakınlarında, sokakağzı mevkiinde Sivrice köyü olduğunu öğrendim..

Bu ara sevgili dostlar benim adımda Murat..

İçimden gitsek mi gitmesek mi diye düşünürken balık sevgisi, Poseidon'un aşkı adına... “Balık tutmaya gidelim mi” dedim. Bütün arabadakiler bir ağızdan gidelim dediler...

Bir sevinç kapladı içimi ayni düşünce ve sevgi ile bu güzelliği paylaşmak elbette ki takdiri şayandı.

Hava güzel, çevre güzel, insanlar güzel daha ne ister ki insan..

Sivrice’yi sonunda bulduk, tabii ki biraz aradık (bilmeyene zor bir yol)
    Aman Allahım bu ne güzellik, tepeden körfezi görmek muhteşem..

Sivrice insanı ile tabiatı ile bozulmamış canım vatanımın eşsiz yörelerinden biri, hemen bir pansiyona yerleştik. Murat ile benim derdim iyi bir kaptan, iyi bir balıkçı bulmak.
    Pansiyon sahibine gidip yörenin en iyi kaptanı ve balıkçısını sorduk, tek bir cevap verdi

jonta kaptan

Kimdir bu jonta kaptan diye sorduk, kendisinin bu yöre ve civarının en iyisi olduğunu, bir insan olarak iyi niyetli ve sevecen bir kişiliğe sahip, dürüst ve baba olduğunu söyledi.
    Tabii ki çok sevindik... Dostlar bu zamanda böyle canlara ihtiyaç duyuluyor, tabiiki sadece balık tutmak, denizi sevmek dışında çevremizde hakikaten düzgün insanlara ihtiyaç var.

Buluştuk,tanıştık birbirimizi sevdik.....
    Yazımın sonunda jonta kaptan hakkındaki düşüncelerimi sizlere aktaracağım...

Dönelim o güne,

Yemimiz yok.. Kaptan sardalye bulun dedi,

Civarda yok sardaye, atladık arabaya kaptanın referansı ile küçükkuyu balıkçıda bulamadık sardalye, oradan altınoluk. Aldık sardalyeleri bir güzel tuzladık, gazete kağıdına sardık ver elini Sivrice...

Sabah saat 08:00 limandan ayrıldık, hava muhteşem güzel, gidiyoruz. Jonta kaptana sordum nereye? ''Sizleri benim bildiğim bir kayalığa götürüyorum'' tutar mıyız bir şeyler ...kısmet dedi...

Neredeyse açık denizde kıyıdan 3-4 mil uzakta bir saat gittik, kaptanın gözü hep balık bulucuda, birden motoru durdurdu ve tamam dedi, balık mı buldun dedim, hayır kayalığı buldum dedi.....

Derinlik 76mt. Attı çapayı denize...

Mercan oltamıza biz de yemlerimizi takıp attık denize..

O ne muhteşem bir vurma çek bakalım. bir dakika Murat’ta çekiyor, Jonta kaptanda... Muhteşem dostlar.. Ben böyle bir şeyi ilk defa yaşadım, bazen ikili bazen üçlü boş yok.

200-400 gr arası 86 adet patlakgöz ve mercan yakaladık 3 saat içinde. Samimi söylüyorum yorulduk, işaret parmağımız kesildi kesilecek, parmaklık taktık ama gene zor.. Neyse hakikaten çok yorulduk döndük.

Tabiiki çok zevk aldık..

Ertesi günde İstanbul’a döndük..

Yolda kesin buraya kışın da gelelim diye Murat'la anlaştık.

Kasım ayında Sivrice’ye Murat'la beraber tekrar gittik, hem Sivrice’yi hem de jonta kaptanı çok sevmiştik..

Hava soğuk deniz dalgalı, çıktık ava bütün gün gitmediğimiz yer kalmadı ama siftah yok..

Üzüldük tabi, neyse yarın ola hayır ola dedik, döndük pansiyona..

Ertesi sabah biz gene denizdeyiz.. sonuç aynı....

Jonta kaptan çok üzüldü, siz İstanbul’dan gelin balık tutamadan dönün olmaz böyle bir şey diye diye bize üzüntüsünü dile getirdi, biz de onu teselli ettik, kısmet dedik, bir dahaki sefere vsvs..

İstanbul’a döndük.. Ama o aşk var ya o aşk bırakmıyor peşinizi bir an evvel yaz gelsin Sivriceye gidelim balık tutalım....

Yaz geldi hatta bitiyor bile Sivrice’ye gitme zamanı ......

Sivrice'deyiz bu hafta ekip aynı. Taşhan motele yerleştik sahibi Ali bey ve eşi çok misafirperver ve iyi niyetli insanlar, temiz bir pansiyonları var, biz çok memnunuz hele Ali beyin eşi, çok ama çok güzel yemekler yapıyor, hele o zeytinyağlıları enfes...

Sivrice’ye gelirken jonta kaptan sülünez alın dedi bizde aldık, sabah saat 07:00 denizdeyiz geçen yılki kayalığa gittik, felaket balık yok, kasım ayında bu filmi görmüştüm..

Başladık denemelere 50'lik palamut çaparimi attım bir şey yok, rapalalı sırtı yaptım gene bir şey yok.... Tekrar taş aradık, gene mercana attık bir kaç tane kupez o kadar. Akşam oldu döndük, hayalkırıklığı üzüntü..ya sabır...

Ertesi sabah gene denizdeyiz bu sefer yemimiz kalamar...

Sırtıma güzel bir kalamardan yem taktım, çok ümitliyim. Marmaris’te bu aylarda deli akya ve tombik çok tutmuştum, bir heyecan attım sırtı'yı suya, ikinci sırtı'yıda attım. Ucunda kaşık var, çifte tabancalı kovboy gibiyim, jonta kaptan çeyrek yolla gidiyor, hadi bakalım rastgele .....

Yok böyle bir şey tık yok, nerdeyse kendim dahil, Murat ve jonta kaptanın ayak tabanlarına bakacağım

Neyse gene çapamızı attık, tek tük bir şeyler var ama zevksiz. Bir kısmını yaşatmak için denize attık, bir kısmını ise osmana verdik (bizi hiç terk etmeyen martı'mız)

Gene bir kaç yer değiştirdik, 146 mt de oyalanıyoruz, misinayı suya bırak sonra yem kontrolü için çek, bırak çek, bırak, miskin miskin birbirimize bakıyor laflıyoruz....

Birden Murat'tan bir nida ''olmaz böyle bir şey'' dedi ve çekmeye başladı..

Sizlere tek bir şey söyleyeceğim misinanın küpeştedeki zorlanması ve sesi hala kulaklarımda...

Bakın arkadaşlar burada çok güzel ve anlamlı bir şey oldu, bizler amatör balık tutmayı seven sizlerden biriyiz. Takdir edersiniz ki yılda bir kaç defa balık tumak için denize açılabiliyoruz, içimizde istek, arzu, belki de biraz hırs var. Murat kardeşim bütün bu insani duygularını bir tarafa bırakarak güvendiği inandığı sevdiği jonta kaptana;
    “ben bu balığı kaçırabilirim jonta kaptan, senin tecrüben ve bilgin bu balığı çekmeni gerektiriyor” dedi...

Jonta kaptan oltayı eline aldı ne hızlı ne yavaş çekmeye başladı. Bu ara jonta kaptan Murat'a kepçeyi hazırlamasını istedi. Saniyeler geçiyor.. Gözlerimiz denizin derinliklerinde, geçmiyor zaman bir türlü. O ne bir parlaklık geliyor dipten salına salına, bir gelin gibi ne kadar güzel, muhteşem....

20-30 cm kala Murat kepçeliyor balığı, alıyoruz içeri çok güzel bir sinarit...
    Of beee, nihayet... Çok seviniyoruz...

Devam ediyoruz jonta kaptan geçen yıl tuttuğumuz mercanlardan bir tane alıyor(400gr)....

Birkaç tane daha tutuyorlar (bu ara dostlar bende siftah yok, o teknede ne işim varsa??????!!!!!!!!!!)

Dönüşe geçiyoruz kahvenin önündeyiz, tartıyoruz sinariti. 2,950 kg geliyor, diğerleri ile beraber 4,5 kg balık tutulmuş...

Pansiyonda Ali’ye teslim diyoruz bizim güzel kızı,

Akşama sinarit buğulama yapacak bize eşi ile birlikte, valla ne desem ne söylesem.. Resimlerde gördünüz gibi harikulade güzel bir buğulama yedik.. Ali ve eşi fırında muhteşem pişirmişlerdi. Suyunu ise ekmeklerimizi balaya balaya yedik...

İşte böyle dostlar Sivrice’de yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim,
    Seneye allah sihhat ve afiyet verirse gene ekip olarak ordayız.

Bu ara, Murat kardeşim, benim can dostum onunla balığa çıkmak çok zevkli inşallah daha çok güzel balıklar tutacağız..

Taşhan motel’in sahibi Ali bey ve sevgili eşi… Onlara sonsuz teşekkür ediyorum .
    Ve jonta kaptan
    ve jonta kaptan.....
    Onun hakkında yazılanlar sayfalara sığmaz ....
    ''Adam gibi adam'' deyimi ona çok yakışıyor..

Teşekkürler Mustafa ağabey

MURAT İNSEL

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin Murat Abi,
    İşin doğrusu hikayenin başındaki avda birkaç defa boş dönmeyi hakedecek kadar çok balık avlamışsınız. :)
    Git gel deniz kendini eşitlemiş ve ondan sonra kısmetinizi vermiş.

Sivrice sitemizdeki birçok üyemizin, arkadaşımızın gittiği veya gitmeyi aklının köşesindene hiç düşürmediği bir yerdir.

Her zaman rastgelsin

Not: Sizin Jonta Kaptan dediğinizi biz Conta Kaptan olarak biliriz. :)

4. emek79

emek79 Üye

ellerine sağlık çok güzel bir rapor. Bol balıklı raporlar dilerim.

5. MURATPMH

MURATPMH Yeni Üye

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM........

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

Conta kaptanla 1 kez birarada olduk ve onun geçmişini dinledim. Gerçek bir balık ustası ve yoktan vareden balıkçı.
    selam olsun sana Conta kaptan,inşallah birdaha karşılaşırız.

7. MURATPMH

MURATPMH Yeni Üye

TÜM DOSTLARA TEKRAR TŞK EDİYORUM....
    DENİZ VE BALIK SEVGİSİ HER ZAMAN GÖNLÜNÜZDE DAİM OLSUN...

8. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Özledim vallahi sivriceyi. Can hadi desede gitsek :)

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Duymasın..
    Şu römorkun yeni halini bir denesem diyordu geçen gün.. :D

10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Bir römork'a sattın bizi :D
    Bende özledim;)

11. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Roman tadında bir anlatım ağzınıza emeğinize sağlık, her daim rast gelsin.