Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

K-Ten ve Edge Minnow El Yapımı imitasyonları

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Sahte balık imalatı yapan firmalar, ne ilginçtir ki benzer teknik özellikleri kullanarak, birbirine görünüm ve aksiyon olarak neredeyse birebir benzeyen pek çok model üretmekteler. Ben de aradaki farkı görebilmek için iki ayrı firmanın görünüş olarak benzer iki modelini yapmaya çalıştım.
    İlki Tackle House firmasının K-Ten K2F modeli. Bu modelin bariz özelliği mıknatıslı ve hareketli bir ağırlık transfer sistemine sahip olması. Ben her 2 model için farklı sistemler uyguladım.

Bir diğer göze çarpan özellik de öndeki denge ağırlığının, yuvasında bir eksen etrafında serbest hareket edebilmesi.

Magnet transfer sisteminin en büyük özelliği; sahteyi fırlattığınızda dönmeden düz bir şekilde hedefe ulaşması; bu da ağırlıkların atışta kazandığı ivmeyle arkaya toplanması ile oluyor. Sahte düştüğü esnada aksiyonun başlamasıyla ağırlıklar ön tarafa doğru gelerek mıknatıs yardımı ile kilitleniyor.

Aksiyonu düzgün veren ve dalma derinliğini ayarlayan en önemli özelliklerden biri de damak yapısı. Bu modelin dar ve boyuyla orantılı çok da uzun sayılmayacak bir damak yapısı gövdeyle yaklaşık 30 derecelik bir açı yapıyor.

Sahtenin aerodinamik yapısı da yüzmeye çok elverişli gözüküyor. Sağlam bir gövde için ahşabın üzerini fiber bez ile lamine ettim. Bu aynı zamanda sızdırmazlığı ve geçirmezliği de arttırdı.

Boyadıktan sonra ortaya bu görüntüler çıktı. Kefal (Mullet) modelinde hologram kaplama kullandım. Diğer kılçıklı modelde ise çatlatma boya ile sırtında desen çalıştım. Kefal için özellikle levrekte ümitliyim. Diğeri ise sanırım palamut ve torikte iş yapar. Tabi ustalar daha iyi yorumlar.

Bunlar da evdeki küvette yaptığım aksiyon denemelerim.
    Mullet modeli 125mm 21 gr boyutlarında Floating.

Ben buna kolyoz diyorum. 140 mm 27 gr Floating.

Bunlar da orijinal K-Ten

Gelelim diğer örneklediğim modele; Yozuri firmasının ünlü Edge minnow modeli. Daha önceki avlarımda zevkle kullandığım ama bir levreğin ağzında elveda diyerek derinlere uğurlamak zorunda kaldığım bu sahtenin göze çarpan en bariz özelliği, aksiyon halinde keskin hatlara sahip hologram kaplı yanal yüzeylerin sudaki yansımaları. Yozuri bu modelde yine transfer ağırlık sistemini kullanmış ancak manyetik bir sistem değil. Ağırlıkların gövdenin içindeki konumları K-Ten.e çok benzer. Baş kısmı biraz daha kavisli ama yine harika bir aerodinamik yapı bence. Damak yapısı diğerine göre daha geniş ve kısa, gövdeyle 45 derecelik bir açısı var.
    Balsa tahtasını işlemek gerçekten çok zevkli; ama son çalışmalarımda sarı çama ağırlık veriyorum; yumuşak sayılabilecek ama sağlam bir ağaç. Kaplama olarak hologram kullandım ve üzerinde renklendirdiğim epoksi ile desen çalıştım.
    125 mm 17 gr abatlarında Floating bir çalışma oldu.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Evde küvette yaptığım aksiyon denemesi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık
    Yine son derece güzel çalışmalar yapmışsın.

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

ilk çalışma harika gözüküyor özcan abi eline sağlık harika bir çalışma olmuş

5. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim. Epey uğraştırdı ama sonuçları gayet tatminkardı. Selamlar.

Teşekkür ederim. K-Ten, Son çalışmalarımdan biri ve teknik olarak diğer Edge.den sonra epey yol aldığımı ben de görüyorum. Edge' yi 2010 senesinde yani henüz acemiyken çalışmıştım :)

6. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Bence bir sonraki "Yetenek Sizsiniz" yarışmasına katılmalısınız. Harika işler çıkartıyorsunuz. Boyamayı nasıl yaptığınız tam anlayamadım ama bir airbrash ile çok daha güzel boyalar çıkartıcağınıza eminim.

Tebrikler.

7. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

:) Airbrush kullanmak için maalesef evim müsait değil ama ileride ufak bir atölyem olursa mutlaka denemek istiyorum. Hatta ufak bir torna ile ortaya neler çıkacağını hayal bile edemiyorum.
    Her üç sahtede de kullandığım boyama teknikleri farklı ve çeşitli. Boyama için de detaylı bir konu açacağım inşallah. Selamlar.