Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kabotaj Lagosları (1 Temmuz 2011)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Malumunuz bugün Kabotaj ve Denizcilik Bayramı. Deniz taşımacılığı ve balıkçılık üzerindeki yabancı kapitulasyonlarının 1926 yılında kaldırılması ve yurtiçi deniz taşımacılığı hakkının yanlızca Türk gemilerine ve denizcilerine verilmesinin yıldönümü. Yıllar içinde gelişen ve değişen durum bu olmasa da kabotaj'ın Türk Denizciliği ve Balıkçılığının gelişmesindeki yeri yadsınamaz.

2 yıl önce bugün dip sırtısını henüz yeni öğrenmiştim. Çevremdeki balıkçılardan taş ve burunların yerlerini alıp dip sırtısının sınırlarını zorlamaya başlamıştım. Bu siftah öyle heyecan vericiydi ki bugün bile o raporu yazarken duyduğum heyecanı hatırlıyorum.

Bugün 1 Temmuz'un uğuruna inanarak açıldım. Trançaların gelmiş olmasını ümit ettiğim ve derinliği 27 ile 45 mt arasında değişen taşaların zirvelerini sırtı ile yoklamaya çalıştım. Ben onlara taş değil "define dağı" demeyi tercih ediyorum. Şimdiye kadar bana verdikleri defineleri düşününce bu adı fazlası ile hakediyorlar. Bu taşların üzerinde giderken sonar balık gösteriyordu. Bir ümit dümeni ve hızı ayarlayırak tek tek yokladım bütün taşları. Günün hasılatı trança veya sinaritler olmasa da meramızın hakimi beyaz ve istirye lagoslar oltamı boş bırakmadı.

Küçük şeytan boyu kadar RAPALA MAGNUM FT'ye korkmadan saldırdı. Tabiki denize iade ettim.

Güverteye aldığım beyaz lagosun kustuklarını görünce takım çantamdaki sahte yengece bir şans daha vereyim dedim ama istediğim sonuçu alamadım.

Aşağıdaki altın lekeli lagosu("grida" diyorlar) tahmini bir hafta kadar önce arkadaşlarla yaptığımız avda almıştık.

Umarım kabotaj bayramınızı Türk Sularında yaşadığı bilinen 4 tür lagosun (beyaz, istirye, grida, şeytan) resimleri ile renklendirebilmişimdir. Hepinize rastgelmesini dilerim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Eylül 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Kabotaj ve Denizcilik bayramın kutlu olsun Akın.

Çok güzel av yapmışsın,her zaman rast gelsin. :)

4. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

güzel balıklar, bilgilendirme için teşekkürler akın abi. tebrikler, afiyet olsun :)

5. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Bayramı sen yapmışsın bizede tebrik etmesi kalmış Kaptan..
    Ellerine sağlık hepsi çok güzel..
    Selamlar..

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Kabotaj bayramı senin için daha da bir anlamlı hale gelmiş. :)
    Her zaman rastgelsin

7. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Bayramınız kutlu ve mutlu olsun.Güzel bir günce.

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım yine bir bayram yine bir zafer :D bayramınızı kutlarım

9. mehmetcelik33

mehmetcelik33 Aktif Üye

akın abi tebrik ederim rapalanı görünce içim cız etti çünkü orjinal flotingin ftsini dün akşam atçek yaparken misinem patladı ve denize gitti çok üzüldüm çünkü çok barukuda hatta lüfer bile almıştım bu sene birde fosforluydu şimdi araki aynı rapalayı bulasın. rasgele

10. meço

meço Yeni Üye

Akın kaptan bu lagos lar sana alışmış bence o yüzden senden ayrılamıyorlar...güzel avlar tabrikler...

11. ryetik

ryetik Aktif Üye

Akın Bey raporlarınızı , avlanma tekniklerinizi ve araştırmalarınızı ilgi ile takip ediyorum. harika bir av daha yapmışsınız tebrik ederim. Keşke Karadeniz in dibi de kayalık olsaydı da bizde bu güzellerden yakalasaydık. Acaba bizim karasularımıza ( Karadeniz ) giren Rus ve diğer yabancı gemileri sabote etsek sonra sizin oralardan mercan , lagos , sinarit v.s getirip salsak mı batıklara? :D Şaka tabi , gerçekten imrenilecek avlar tebrik ederim..