Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kabotaj Trofesi SİNO (ve ertesi gün TRANÇA) 1 Temmuz 2009

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

 1. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Malumunuz bugün Kabotaj ve Denizcilik Bayramı. Deniz taşımacılığı ve balıkçılık üzerindeki yabancı kapitulasyonlarının 1926 yılında kaldırılması ve yurtiçi deniz taşımacılığı hakkının yanlızca Türk gemilerine ve denizcilerine verilmesinin yıldönümü. Yıllar içinde gelişen ve değişen durum bu olmasa da kabotaj'ın Türk Denizciliği ve Balıkçılığının gelişmesindeki yeri yadsınamaz.

  Bayramı ve güzel havayı fırsat bilip 1600 sularında fora edip başladım dip sırtısına. Karaağaç Köylülerinden bir balıkçı arkadaşımızın verdiği kerterizi arayacaktım. Takribi derinlik 35-40 metre aralarındaydı. Ancak avlakta 6-7 metre yüksekliklerde iki büyük taş bulunduğunu söylemişti. Çok detaylı bir şekilde kerteriz vermiş olmasına rağmen ilk 1 saat bahsettiği taşları bulamadım. Vazgeçip kendi bildiğim meraya yola koyulmuştum ki; balık bulucuda o muhteşem dip oluşumunu gördüm. Hemen kendi gözlerimle kerterizimi aldım. İlk taşı bulmuştum. Çektiğim takımın uzunluğu 180 mt kurşunlu ve 40 metre örgü misina olmak üzere tam 220 metreydi. Bu takım ile rolentide ulaşabildiğim derinlik 27 metreyi geçmiyordu. Oysa bu taşın tepe noktası bile 32 metreden daha az değildi. Tekne bir yandan ilerlerken bir yandan da rüzgarın etkisi ile yanlıyordu. 32 metredeki taşa ulaşmam için zaman zaman durup zaman zaman ilerlemem gerekiyordu. Tabi bu esnada 220 metre arkadan gelen takım tıpkı teknenin geçtiği gibi taşın hemen üstünden veya yanından geçmeliydi. Bu bile tek başına yeterli olmayacaktı. Sahte balık dip oluşumunun yanından geçerken hareket halinde olmalıydım.

  Bir gözüm saatimin saniyesinde bir gözüm teknenin yanlamasına karşılık vermek üzere bir tüfek gibi nişan aldığım kerterizde ve içimde büyük bir beklenti ile ilerlerken o muhteşem vuruşu aldım. Aslında vuruş demek az gelir. Az kalsın elimden alacaktı takımı. Hemen gevşettim kalomayı ve kırdım dümeni üzerine. Tekne ile takımın üzerine doğru giderken bulduğum boşlukları fırsat bilip alabildiğim kadar boş aldım. Artık balığın üzerinde bir noktaya geldiğimde takım yeniden deste oldu(gerildi). Şanzımanı boşa aldım. Sonra mücadeleye devam. Ancak kurşunlu misanın sonuna eklediğim 15 metre uzunluğundaki 0.40 misina içimi kemirdiğinden balığa hakettiği karşılığı veremiyordum. Balığa 30 metre kala "Yok! Bu böyle olmayacak. Bu balığı alamayacağım" diye düşünmeye başladım. Bir türlü yorulmuyordu. Neredeyse 15dakika oldu ama durum halen berabere. Sonra birden Marmaris'ten Şevket Abi'nin tavsiyesi geldi aklıma. "İri bir balık geldiğinde tekneyi STOP et. Balık tekneye yaklaştıkça sesten ürküp fişekler". Hemen motoru durdurdum. 2-3 dakika içinde canavarla anlaştık. O korkmayı bıraktı ben de endişelenmeyi. Son 30 metreyi 10 dakika içinde "Al gülüm ver gülüm" tamamladık. Muhteşem renklerini görünce heyecanıma hayranlık ta eklendi. Balığımı güverteye alınca hemen takım çantamı açıp fotoğraf makinasını aldım. Fakat pili bitmiş olduğundan o muhteşem renkleri taze ve canlı olarak çekmek nasip olmadı. Eve dönünce pembe renklere hayran olan kızım Yağmur ile balığı kucaklayıp resimlerini çektik.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  İkinci TAŞ. Birincisi tamam ama ya ikincisi. 200 metre içinde bir yerlerde olmalıydı. Ancak yeterince keyifli bir av yapmış olduğumdan ve güneşli hava balığın renklerini soldurup sizlere güzel resimler sunmamı engelleyeceğinden TAM YOL koyuldum dönüş yoluna. Pancar motor alışık olmadığı yüksek devirlerde bağırıp kara kara dumanlar atarken kendi söylediğim şarkıyı bile duyamıyordum. Herkese RASTGELSİN.

  Aşağıdaki av güncesi 2 Temmuz 2009 tarihinde yukarıdaki hikayenin devamı olarak eklenmiştir.
  Kerteriz bereketi bugün de yanlız bırakmadı beni. "Bir önceki günden aklıma takılan şu ikinci taşı bulmam gerekir" düşüncesiyle koyuldum yola. Oldukça sert günbatısı rüzgarı işimi zorlaştırmanın ötesinde neredeyse imkansız hale getiriyordu. Küçücük Aksaz Körfezinde sahilden 3 mil mesafede dalgalar boylarından utanmadan tekneme kafa tutarken kerterizi bulmak sevdasına ne denizleri bordadan almadığım ne de ıslanmadık yerim kalmadı. Nihayet taşı bulduğumda derinlik 35 metreyi gösteriyordu. Aynı yöntem ve aynı dilek ile takımlarımı ayarladım. İlk geçiş karavana ikincisi isabet. Herkese RASTGELSİN.

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Arşivden çıkarttığım bu eski raporuma tekrar bakarken ne büyük heyecan hissettiğimi hatırladım. Dikey seğirtme berektiyle gelsede ne yazıkki bu rarpoda hissettiklerimi hiç bir zaman bana hissettiremedi. O zamanlar dip sırtısı ile körfezi karış karış tararken heyecanım saatlerce sürerken şimdidlerde bildiğim taşlara koşa koşa gidiyor ve rüyalarımda gördüğüm balıkları tutup geri dönüyorum. Haziran ayı gelince bu eski tadı yakalamak için yeniden dip sırtısına döneceğim. Üstelik bu sefer daha derine ve daha büyük sahte balıklar ile. Bakalım........
   
 4. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Rapordaki resimlere bakınca bu balıkların ne sinarit ne de trança olmadığı hissine kapılıyorum. Bazı farklılıklar var. Bana bunu ilk söyleyen zıpkınla balık avlama ustası arkadaşım Osman Bilgin ve Bodrum'dan Ahmet Reis'ti. O zamanlar onlara inanmak istemedim. Ama sanırım bu balıklar yakın bir tür olan ANTENLİ MERCAN.

  Elimdeki fotoğraf arşivinde gerçekten trança olduğunu düşündüğüm tek resim var.
  [​IMG]
   
 5. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Bu balığın bile trança olduğundan emin değilim. Bazı eksiklikler var. Mesala mavi benekleri yok.
  [​IMG]
   
 6. alagadi

  alagadi Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  170
  Beğeniler:
  10
  imreniyorum size ne güzel avlar yapabildiğiniz Marmaris te yaşıyorsunuz :):) tebrik ederim Akın Kaptan :):)
   
 7. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Teşekkürler. Buralardan giderken çok üzeleceğime eminim.
   
 8. Seddülbahir

  Seddülbahir Aktif Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  11 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  134
  Şehir:
  Bursa
  Akın Kaptan selam,
  Harika balıklar ve süper bir anlatım..
  Sanki o anda teknede ben de varmışım gibi hissettim doğrusu.
   
 9. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.594
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Ah Akın, Ah :) Söyeleyecek bşr şey bulamıyorum, kısmetin daim olsun :)
   
 10. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.870
  Beğeniler:
  6.789
  Şehir:
  İstanbul
  Kabotaj bayramına az kaldı.
  Bakalım bu bayramda piyango kime vuracak.
  Sinarite mi, trançaya mı, akyaya mı?
  Rastgelsin
   
 11. horasanlı

  horasanlı Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Pendik Güzelyalı
  Valla Akın abi çok güzel avlar. Kıskandım. Rabbim nazarlardan korusun. Avlarının daim olması dilerim.