Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kaçan balığın raporu olur mu?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında barisikdidim tarafından paylaşıldı.

1. barisikdidim

barisikdidim Yeni Üye

bu sezon en küçüğü 700gr en büyüğü 2 kg olan 30 civarı levrek yakalamış süper bir sezon geçiren bir sevdalıyım ancak bunları rapor edemedim çünkü çok özellikli avlar değillerdi? biz didim de kasım şubat arası oldukça hızlı bir av dönemi geçiririz. google earth den didime bakarsanız özellikle lodos estiğinde didimin her tarafı rüzgar alır köpüklü dalgaların içinde biz de levrek ararız. meraların tümü kayalık ve oldukça da sığdır.(poyraz ve karayel de de av veren meralar vardır) takım olarak da 0.40 misina ve zargana topunun arkasına 2-3 kulaç bir beden ve silikon raglou ile at çek yaparız.
    pazartesi günü işyerinde arkadaşım ersin( kendisi zıpkıncı) ile laflıyoruz
    -ersin sezon bitti ama şöyle üç dört kiloluk bir tane yakalayamadım ya ona yanıyorum.
    -abi kıyıya zor yanaşır öyle balık
    -yok mu olum yoksa büyük levrek sularda
    - abi olmazmı benim vurduklarım ne? hem abi balık vursa da çıkartamazsın o balığı dışarı
    -çıkartamayız de mi ?
    saat altı oldu(akşam)hava poyraz ve şiddetini de arttırıyor. pazar günü 47 cm lik bir levrek aldığım merayı tekrar yoklamak istiyorum. 6:30 meradayım . kimse yok .
    başladım at-çek e. 1 saat boyunca hiçbişey yok .devam ediyorum . güneş battı ama hala net görebiliyorum topu.poyraz şiddetini arttırdı ve dörtbiryanım en az 50 metre bembeyaz köpük içinde .muhteşem bir sahne azgın dalgalara kılıç sallayan don kişot misali.bir anda elim takılıyor ve makine sarmıyor.anlık bir şaşkınlık ve hemen ardına tasmalama.misina gergin boşluk vermiyorum. gözlerim topu arıyor. yok balık batırdı. kuvvetli kafa darbeleri ve asılmalar. hiç bitmiyor.açıkta vurdu ve gelmiyor. sabırla bekliyorum fırsatını bulunca doluyorum misinayı .tüm yol boyunca kafa darbeleri ve mücadele hiç bitmiyor. artık tasmalamadan da eminim taa kaçmetreden getirdim balığı.3 metre önümde bir kaya var ondan da aşırdım mı tamadır, balık o kayanın altına doğru son bir hamle yapıyor ama ben hazırlıklıyım.boşluk yok kafasını gördüm balığın iki avucum kadar. kamış gergin boşluk yok ve balığın tamamen teslim olmasını beklerken top ve raglou yıldırım gibi üzerime geliyor.silikon kurtuluyor balığın ağzından.kollarım boşalıyor.kan çekiliyor vücudumdan. ama hiç üzgün değilim.yüzümde inceden gülümse ve başlıyorum kendi kendimle konuşmaya.hatırlamıyorum şu an ancak küfür yok.her anı haz dolu.
    ben diyorum ki bu balık en az 5 kiloydu siz ne dersiniz arkadaşlar. bu kaçan balık harbiden büyük müydü? :)))
    daha yazmak istiyorum ancak hastam var ve 10 dk dır onu içeri almamı bekliyor.burdan çıkardığım dersleride ayrıca yazacağım sevgi ve saygıyla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. barisikdidim

barisikdidim Yeni Üye

bu balık neden kaçtı?
    1-sadece 15 liralık bir kamış ve 25 liralık makina olduğu için mi? ancak bu takım bu sene beni hiç boş döndürmedi. müthiş kısmetli bir takım bir önceki poyraz fırtınasında 2 tane 50cm lik bir tane 45 cm lik levreği aldırdı . ( yeni doğan oğlumun adını bu yüzden poyraz koydum) makinenin kalaması bozulmuştu ve artık sezon bitiyor diye umursamamıştım.
    2-üzerinde bulunduğum kaya balığı kıyılamaya hiç müsait değildi. son turlarda balığı dalgayla birlikte değilde dalgaya karşı kıyılamaya çalışmak zorunda kaldım ve kepçem yoktu. kepçe olsaydı ben balığa doğru ilerleyebilridm ve kepçeleyebilirdim.{pazar günkü levreğide aynı kayanın üzerinden almıştım ama :(( }
    3-silikonum daki iğne mi küçük kalmıştı bu boyda bir balık için.büyük olasılıkla.
    hani sahtelere bakarsınız da bir tanesinin o gün iş yapacağını hissedersiniz ya ve ben aynen öyle hissetmiştim onun için .kaldı ki bir gün önceki balığı da bu sahteyle tutmuştum.
    4- belki de bir gün önceki balığı tutmadan önce içimden bugünde balık tutayımda sezonu kapatırım diye geçirdiğim içindir.bir daha at çek yapmam, zaten balık da vurmuyor demem yüzünden mi.yani tutamayacağım sözleri vermememi bana hatırlatmak içinmi. hele de konu balık olunca.
    5-içimde ki balık sevdasını kara sevdaya döndürmek için kaçmıştır belki de.
    siz nedersiniz arkadaşlar.
    sevgi ve saygılar

4. hook

hook Üye

güzel bir anlatım güzel bir anı bende yaşamış gibi oldum. tabii kaçmasına sizin adınıza üzüldüm. (cevabları ustalardan bende dört gözle bekliyorum)

5. oktay16

oktay16 Moderatör

Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum:) o kadar büyük bir levreği ben kaçırsam çok üzülürdüm, fakat şöyle bir durum varki sizde ava giderken tam hazırlılı değilmişsiniz. Makinenin kalamasının bozuk olması, balığın kaçması için zaten geçerli bir neden, oyüzden çok fazla acaba neden diye düşünmeye gerek yok bence. Birdahaki sefere diyelim devamına rastgelsin..:)

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Öncelikle iyi bir sezon geçirdiğin için kutlarım.
    Ben hep derim ki yakalananların zevki ve anısı kısa sürer. Oysa kaçanların anısı ise bir ömür boyu sürer.

7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ben bir konuda size katılmıyorum sayın hocam:) Balık olmadan açılmış raporların bile bizim gözümüzde değeri büyüktür. Lütfen böyle düşünmeyin her avın kendi içinde ufak da olsa bir hikayesi , bir bilgisi vardır. Hele bu kadar güzel yazan anlatan bir kaleminiz varken bize haksızlık yapmayın:) Paylaşımlarınızı bekliyoruz kaçan balık büyük olsa da biz herzaman böyle güzel paylaşımda bulunduğunuz raporlarınızı bekleriz. Daha güzellerine rastgele..

Bu arada balığın kaçma nedeni bence suyun üstüne fazla çıkması ve kalama ayarının yeterli gevşeklikte olmaması. Hangimiz o hengamede bunlara önlem almayı düşünürdük onun hakkında ise bir fikrim yok :D:D

8. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Anlattıklarınıza göre oldukça iyi bir sezon.
    İstanbul'dan kaçamadıkça üç levreğe talim edip sezon fena değildi,diyebiliyoruz.Ege'nin bağrındaki avcılar ise levrek cennetinde yaşamanın farkını yaşıyor.Biz,Ege'ye yılda üç gitsek şanslıyız.Tüm sezonu Ege'de,Akdeniz'de geçirmek var.
    Beşinci madde diyorum.
    Aynı duyguyu yaşayabilmek için peşinden koşmanız,yakaladıkça ve kaçırdıkça daha bir duygulanmanız için.Velhasıl karasevdanızın iyice kararması için.

9. barisikdidim

barisikdidim Yeni Üye

foruma foto eklemeye çalışıyorum ama olur inşallah

Uploaded with ImageShack.us

10. barisikdidim

barisikdidim Yeni Üye

4- belki de bir gün önceki balığı tutmadan önce içimden bugünde balık tutayımda sezonu kapatırım diye geçirdiğim içindir.bir daha at çek yapmam, zaten balık da vurmuyor demem yüzünden mi.yani tutamayacağım sözleri vermememi bana hatırlatmak içinmi. hele de konu balık olunca.

bir gün önce tuttuğm da bu yakışıklıydı.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

O balığın göreceği gün varmış, kaçmış kurtulmuş. :)