Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan Balık Büyük Olur Derler. (Anılarımız)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

"Kaçan balık büyük olur" diye bir söz vardır. Bunu hepimiz tecrübelerimiz ile yaşamışızdır. Eminim ki bir çoğumuzun tuttuğu balıklar kadar en az kaçırdığı ve hafızasına yer eden avları olmuştur. Zaten özümüzde avcılık varsa avcıyız ve atıcıyızdır. :) Peki ya anılarımızda kalan o heyecan dolu dakikalar. Çoğu zaman avdaki arkadaşlar ile bir araya gelince tekrar heyecanla anlatırız, o anları tekrar yaşamaya çalışırız. Bazen olduğu gibidir anılarımız bazen oldukça abartırız. Ama özünde hep o heyecanı yaşarız, yaşatmaya çalışırız.

Kop49, Metin Vardı Bey'in anlattığı heyecan dolu anısı üzerine neden böyle bir konumuz yok diye aklıma takıldı. Hadi bakalım avcılar ve atıcılar,paylaşalım o heyecan dolu anları.

Herkese keyifli paylaşımlar.

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kop49

kop49 Yeni Üye

sazan sevdası bir başka bende bir anımı anlatmak istiyorum.izmite bağlı süverler barajı var. yazın başlarıydı arkadaşlarla geceden gittik. sabaha kadar bekledik her türlü yemi denedik fakat birtane vurmadı.sabah gün ağarmağa başlamıştıki feci bir yağmur başladı.arabada inatla beklemeye devam ettik.ben 3 kamış açmıştım zilleri takmış arabada bekliyordum.arabada beklerken zilin biri çaldı hemen fırladımkamışı elime aldım.olta boşa çıktı balık tek vuruşda koparıp gitmişti.040misina kullanmama rağmen kopardı tek vuruşta.morelim bozuldu belliki güzel bir balıktı.hemen yeni bir olta bağladım attım .zili taktım yağmur fena ıslatmıştı.zili taktımm,2. zil çaldı elimi attım oda kopardı gitti.şok şok,deli oldum balık hangisine vuruyosa onu koparıyor.diyorum bu nasıl bişi balınamı bu kafayı yiycem. o oltayıda yeniden bağladım attım zili taktım. arabaya gittim aklımdan geçirdiğim şu idi.inşlah şu 3.oltaya vurmaz çünkü hem misina hem kamış hem motor ufaktı ben bunları düşünürken o düşündüğüm oltanın zili çaldı.)))kamışı sağlam bir yere koymuştum ben gidinceye kadar zil nasıl ötüyo.zangır zangır.kamışın ucu suya deyip deyip duruyor.bi kaç sanyede olan bişi.elimi attım kamışa şöle bi kuvvet denemesi yaptım .harika bir balık .kolumu titretti.bi kaç metre çektim baktım balık bayağı çarpışıyo benle saldım misinayı yormaya başladım.çek bırak çek bırak ama aklım oltada her an ya misina ya kamış çat edecek.tam 35 dakika balığı yormak için uğraştım.yanımdaki arkladaşlarda bir heyacan biri diyo abi çek,biri diyo abi bırak,hele bir arkadaş çıldırıyo heycandan.neyse balık baktım artık mucadele etmiyor.cekmeye başladım balık karaya 3mtre kala su yüzüne çıktı ters döndü teslim oldu.sarı sazan.evet ilk defa bende tutuyordum sarı sazan.kulaçları kuyruğu sarı.amaa balıkta balık kuzu gibi arkadaş dedi abi dur kepçeyle alalım zati kamış falan tartmaz o balığı. ben az durdum ama heycan o biçim.arkadaş azcık uzandı kepceye alcak.bir baktım balık kuyrukdan başladı kafasına doru bükülmeye.dedim ilginç can cekişiyo galiba .çatttt.evet çat ani bir kasılma ile kafasını bi salladı.))) misina koptu onca emek onca uğraş boşa gitti.unutamayacağım bir anı.hala kahrediyorum.))))saygılarımla

aslında ben amatörce şiirde yazarım nette çoktur şiirlerim.malesef şu sazana bir şiir yazamadım sazan aklıma gelince ne ilham kalıyo ne ailem.ne işim hani cüneyt arkının bir filmi vardıya geyik.))) geyik sesini duydumu çıldırıyodu.bende sazan aklıma geldimi gözüm bişi görmüyor...yani eşim ve sazan aynı anda tandıra düşse önce sazanı kurtarırım.)))))

Şabutt, Fatalbooz, Mesut1903 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  4. avciibo1985

avciibo1985 Üye

Sene97 yda 98 tam hatırlayamıyorum 14 15 yaşlarndyım edirne uzunköpü ye ağlı çakmak köyüne gittim rahmet li amcamı ziyret bızım oralarda karpuz bol dur amcam da bolca eker ve karpuz sulamaya gittik tarlada derye sıfır bıyerde bende bunu fırat bılerek koyde sazdan yapma göl kamışını bılırsınız 2 m falan boyunda ucunda da bı okadar sarılı mısına ve kıstırma kursun ve tek kanca şıp şıp hazır hemen oltamı kaparak doğru tarlaya ve balığa köyde solcan bol zaten sulama yapılan tarlada sec beğen al mısli solcanlar 8 10 det solcan ben dereye ve amcamın oğlu yiğenimle başladık atcek yapmaya harika sazan çıkıo ozamanlarda hatırladığım gıbı lanet israiller ve zararlarını bılmıo ne gelirse at poşete bu arada bu göl kamışınd bende iki adet bırı solumda diğeri sağımda ben hep solumdakıyle çalışıom sağdakının derinliği bıraz fazlaydı ve ona hi vurmuyordu.

bı ara gzum takıldı sol kamış solda sazların dibinde ve sağdakı kamışın mantarı gayet hızlı bişekilde yan yatarak sazlara doğr kaçıo bende bı heyecan bı tasmalama ve balık yan bışekilde suyun üstünde ve şoke olmuş durumdayım abartısız avcıya atıo diceksiniz eminim balık şimdk tahminlerime göre rahat bı 5 6 kg si var gelelım sonuca balık bana bakıo ben balığa yiğen ha abı al şunu barıo tabiiiki nerde daha çocuğum işte kamışı bıraz kaldırayım demem le balık ok gıbı gerlip bı kafa elimde kamış iki yerden çat elimde balık eyvallah çocuk görüşürüz der gibi uzadı gıttı ve ogun bugun dur bu tutkuy la yaşıyorum ve bu hobı bı hastalık değil bende bır tutku hastalıkların çaresi vardır ama tutkuların değil herkese rastgele avlarınız daim olsun

hakan4117 bunu beğendi.
  5. kop49

kop49 Yeni Üye

ersin bey teesüf ederim bende yalanda yoğ ğılafda.))) profil resmime bakınız ogün kaçırdığım balıktan sonraki tuttuğum 3-5 kğ lul sarı sazan.tam orada kaçırmıştım.

aslında konuyu ben açtığım için o resmi bu sayfada görmek istiyorum ama beceremedim.yardımcı olursanız sevinirim..yazımın yan tarafına nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum o resmi.

hakan4117 bunu beğendi.
  6. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

1999 da Ayvalıkta silikola levrek için atçek yapıyorum.

HİÇ UNUTMUYORUM FENERBAHÇE MTK BUDAPEŞTE MAÇINDAN SONRA RIDVAN DİLMEN'İN İSTİFA ETTİĞİ AKŞAMDI. Maçı o yılların teknolojisi volkmenden kulaklıkla dinliyordum :)

saat 22 15 sularında levrek yok, maçta yeniliyoruz, at çekin ve yürünen uzun yolun yorgunluğu var. Hayata küsmüşüm ama çaktırmıyorum:)

O esnada dipten yavaş yavaş getirdiğim silikon sahtemi tamamen derinleşen kumluk zeminde kıyıya almak üzereydim. Tahmini 3-4 m kadar kalmıştı. Birden oltamın dibe takıldığını hissettim. Ama yıllardır yüzdüğüm ve avlandığım tamamen kumluk bir zemindi. Derinlik 5-6m civarıydı. Takılması imkansızdı. Noluyoruz dememe kalmadan balıkla mücadele etmeye başladık.

Misina eski sistemlerde kullandığımız 035 dandik misina kamış ise 3m. ucuz bir kamış. Baktım balık beni suya çekiyor. kamışı zor tutuyorum kalamaya açamıyorum. Baktım misina kopacak hemen makinenin kapağını bir hamlede açıp balığa yol verdim.

Misina hızla akmaya başladı. O esnada kalamayı acma fırsatı bulup makinenin kapağını kapattım . Biryandan da inşallah boşluk bulunca kaçmamıştır düyordum. Balık hızla giderken birden kalamaya yüklendi. Misina hala çok hızlı akıyordu. Kalama çok yumuşak sandım biraz sıkayım dedim. Ama kafa vidası oldukça sıkıydı. Balık hala yol alıyordu. O arada tahminim kıyıdan bir 50m kadar uzaklaşmıştır. Ama zeminin tamamen kumluk olduğunu biliyordum. Biraz içim rahattı.

Balık durdu ve bende buna güvenip malesef kalamayı tamamen kapatıp sarmaya başladım. balık gelmiyordu. Ama ben zorluyordum. Hata işte. Acele ediyordum.

Dibe takılan oltanın aniden kopuşundaki boşluk gibi bir boşluk oldu. Misina kopmuştu. Küfrederek misinayı topladım. Misinanın kopma yeri sahteye yakındı ve tırtıklıydı. Kamışın bir iki halkası da kırılmıştı.Levrek olduğundan emin oldum çünkü levrek bildiğiniz üzere yan yan kafa atarken sürekli misinayı yanağına sürttürerek kopartmaya çalışır. Bu esnada misina zedelenerek tırtıklanır.

Uykularım kaçmıştı. Neydi kaç kiloydu? daha önce noktadan 7 kilo üstü levrek almıştım ama böyle bir zorlama görmemiştim.

Bir kaç gün sonra bölgede sabah erkenden ava gitmiştim. Bölgede B.. Mustafa ve ekibi lakabıyla tanınan bir balıkçı yine geceden dev ağla çevirme yöntemiyle içeride kıstırdığı balığı zıpkınla vuruyordu.

Birden çuvalda oynayan bir canavar gördüm. Balık olamazdı yada yunusmuydu? Çuvalın yanına gidince iki çuvalın yan yana olduunu ve her birinin içinde devasa iki adet dev kocabaş levreğin daha canlı olduğunu gördüm. Gördüm ama gerçekmiydi rüyamıydı

İnanamıyordum. Çuvalın yanında kumun üstünde tahmini 7-8 kiloluk bir iki levrek 8-10 kilo civarı melanur da vardı. ama oyuncak gibi kalıyorlardı. Levreği çuvaldan çıkarmaya kalktım. B.. Mustafa sabahın körü olmasına rağmen alkollü bir vaziyette "elleme a....." dedi. Vallahi dövsende bakacağım dedim. Balığı zorla çuvaldan çıkardım kaldırmakta zorlandım. Hemen yere yatırıp ağızlarına baktım benim sahte varmı diye ama hiçbirşey göremedim. Vardıysa bile yakalayanlar çoktan çıkarıp atmıştır diye düşündüm. Ağzını açmışken kafamı uzattım içine ve kafam ağzına rahatlıkla sığmıştı.:)

Daha sonradan bölge balıkçılarından öğrendiğim kadarıyla 2 büyük levreğin her biri 18er kilo gelmiş. Boyları çok uzun değildi. 10 kiloluk levrekle aynı boyda diyebilirim ama kafadan şişmişlerdi. İri levreklere neden kocabaş dendiğini o sabah anlamıştım:)

Sonuçta kaçan balığım için çok üzülmüştüm ama o balığı gördükten sonra zaten o balık da bunlar kadarsa belki de daha büyükse asla çıkaramazdım diye kendimi hep avutmuşumdur.

Ama ah yine gelse,,, bak bu sefer kaçırırmıyım :D:D:D Yiyosa gelsin oltama:)

7. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

SEVGİLİNİN HATIRASI KENDİSİNDEN MAKBULDÜR;)

Goksell, arkadas ve hakan4117 bunu beğendi.
  8. kop49

kop49 Yeni Üye

Bir anı daha:... yıl 1975 orta okul ikilere gidiyorum henuz çocuk yaşta başlamıştı balık sevdam.evimiz tam dere kenarındaydı biz o dereye körsu derdik.hala var,Türkiyenin 3.büyük gölü haritalarda haçlı gölü diğe geçer ama biz kazan göl derdik.bu gölden memleketimize yapılan baraja çok ciddi balıklar aktığını bilirdik yüz yıllardır.o barajdanda körsu deresi beslenir,çifçiler o dereden faydalanırdı baraj kapakları açıldımı dere bayağı bi dere oluyordu.en dar yeri 20mt derinliği 2metreyi aşardı,baraj kapıları kapandığında dere yüzde 90 küçülürdü. ama insanlar hep balık tutardı su eksildi çoğaldı farketmezdi tabi böğle moderin oltaların olmadığı bir dönemdi en azından bizim ilçeye gelmemişti.bizim oltamız 3mt uzunluğunda bir ağaç rahat atabilmek için ağaç boyunda misina,şamandıra yerine şarap şişelerinde olurdu tıpa,yada su emmeyen terlikler vardı ondan bir parça,olmadı kuru bir ağaç parçası.iğneden 50cm yukarıya bağlanır,ya solucanla yada hamur ile tutulurdu balık.... fakat yem olarak beyaz (kurt )solucan gibi topraktan cıkarırdık genellikle şeker pancarı ektiğimiz için onların dibinde olurdu. çekirge gibi yemlerde kullanılırdı ...Balık çeşitlerimiz çoktu tatlı su kefalı,sazan,kara sazan,tahta balığı dediğimiz yatsı bir balık.ala balık vs.

Bir yaz sabahıydı uyandım olta yaptım kendime yaptığım olta aynen şu,bir ağaç yaklaşık 3mt misina yerine tesbih ipi,şamandıra yerine küçük bir ağaç parcası,vede iğne.yanıma aldım bir avuç hamur indim dereye dere evimize sıfır noktasındaidi.baraj kesilmişti su çok azdı hemde aşırı az yüzdüğümüz yeri atlayarak geçebilecek derecede azdı geze geze suyun çok olduğu yerlere olta atmağa başladım.biraz bekler balık vurmayınca yer değiştirirdim.evden 200-300mt uzaklaşmıştım ağaçların arasında genişliği en fazla üç metre olan girdaplı bir yer buldum kocaman bir ağaç dibine oltamı attım.çok değil 5 dakika beklememiştim ki şamandıra juff dedi battı.bi anda oltamı çektim aman ALLAH hım,en az 1,5 kğ ala balık,oltayı hızla kenara çektiğim için balık yere düştüğünde iyne ağzından çıkmıştı ve o çamurun içinde hop hop luyordu.o heycanla kapandım üstüne biz çırpi deriz yumuşacık ağaç sepet yaparlardı o ağaçla ondan bir dal kestim balığın süzgecinden geçirdim kenara bıraktım.heycandan kalbimimin sesini duyuyordum.hayatımda ilk defa balık tutmuştum.tekrar oltamı hazırladım suya attım gene balık vurdu birdaha o heycan ve teknikle asıldım oltaya aynı boy aynı ağırlık.derken bir bir bir daha yani anlatmak yetmez yaşamak lazım.hepsi aynı büyüklükte 2 saat içerisinde en az 20 tane tutmuştum.yani toplamda yaklaşık 30-40kğ,sanki bir rüya idi benim için uyanmak istemiyordum,rüya olmasın ALLAhım der ve balık tutmağa devam ediyordum ki.büyük abim.rahmetli oldu 1991 de orhan abim merak etmişler beni arıyormuş geldi buldu beni elen ne yapıyorsun olum 2-3 saatir seni arıyoruz dedi dedim abi bak şu balıklara abim de şok oldu balıkları sırtladık eve gittik ama üstüm başım çamur sanki çamurda boğuşmuşum.böğle bişi ben ilk yaşıyordum ama benden 15 yaş büyük olan rahmetli abimde şoktaydı.o heycanla ertesi sabah abimle gittik aynı yere abim benden uyanıkya dedi oltayla uğraşmayalım.gömlek le tutalım üstündeki gömleği çıkardı uçlarını tuttuk suyun içine girdik o bahsettiğim girdap ufacık bir yer bir ağaç dibi ama derinliği bir metreyi geçmiyor.o dev ağacın dibinde saatlerce uğraştık bir tane tutamadık.ertesi gün abim serpme ağ almış gelmişti eve ağ atmağa gittik olmadı bitane tutamadık. ve ogünden sonra orada hiç balık tutamadım.sanırım balık ürkmüş ordan kaçıp gitmişti...saygılarımla.ALLAH burdan tüm ölmüşlerimize rahmet kalanlarada uzun ömürler versin..hani MÜSLÜM GÜRSES derya bir şarkısında

bazen sisli yola benzer
    bazen kırık dala benzer
    yeşillere ala benzer
    hatıralar hatıralar..........

hakan4117 bunu beğendi.
  9. kop49

kop49 Yeni Üye

Anılarımızı anlatmağa devam ediyoruz:)))) birazda gülelim.gülelimde sayın ERSİN bey bu işide yaygınlaştıralım lütfen katılımı çoğaltalım bu işde size düşüyor sanırım.bu bölüm rekor kıracağından eminim.tabi reklamını yapar iseniz.en baş taraflara yazın ki avcı kardeşlerimin haberi olsun.))

7 yıl önce idi o dönemlerde beni çok ciddi israil sazanı merakı sarmıştı.her hafta sonu yemlerimi oltalarımı hazırlar ömerli barajına gider sabaha kadar onlarca israil sazanı tutardım. o kadar çok tutardımki komşularıma bile dağıtırdım.öğleki artık apartuman dan içeri girdinmi balık kokusunu alırdın komşularım bıkmıştı balık yemekten hafta sonu oldumu komşular dermiş eyvah metin abi gene balığa gidiyor.zorla kapılarını çalar balık verirdim.))) işte öğle bir hafta sonu idi.ben c.tesi öğlen hazırlıklara başladım akşamdan gidecem balığa.bir kasap arkadaşım var ona uğradım yiyecek şeyler almak için.alış veriş yaptım tam çıkacam. 24 saat sarhoş gezen bi kardeşime rastladım kasapta.oooo dedim ahmet abi nbr? ahmet abi sallanıyor kafa bir bilmiyon iyi dedi sen neden bana slm verdin lennn dedi.)) dedim abi bişi sorcam sor dedi ben baraja balık tutmağa gidiyorum ama az tutuyorum bana ne önerirsin.?şöle bi düşündüüü dedi bak şimdi mısırı alcan(konserve)eve götürecen,içine bi duble rakı koyacan,ağzını kapatacan.2-3 saat kalacak.bak nasıl da balık tutuyon.)) iyi dedim canıma minnet alım bi rakı hep balıklar faydalansın hem ben...bi duble mısıra diğerini mideye gönderdim akşam üzeri hazırlıklar tamamlandı.yola koyuldum çıkmadan önce kardeşime telefon açtım hemen yakınımda zati.dedim hoca balığa gidiyorum gelcenmi olur dedi.hoca diyorum çünkü kendisi öğretmen. öğretmen olduğu kadarda namazlı niyazlı biri.hiç bana çekmemiş.)))))neyse baraja gittik gün batmak üzere hazırlıklar yapıldı oltalara yem takmağa sıra geldi.bende o rakılı mısırı kardeşimin önüne koydum.hoca aldı kapağını açtı elini mısıra attııı.durdu.)) dedi abi bu alkol kokuyo,dedim evet az rakı koydum içine.) dedi ben bunu elime almam haram.len bişi olmaz ne olcak helal mısır nerden bulim sana buralarda...yoook ben bunla tutmam dedi eline bir ağaç parçası aldı.dedi ben solucan bulacam.iyi dedim ben mısırları taktım attım. 10-15 dakka sonra israil sazanı vurmağa başladı.3 kamış açmıştım nasıl bi görseniz zillerin biri susmuyor.bizim hoca gözden kayboldu solucan arıyor.bu nahlet israil sazanı nasıl geliyor anlatamam.neyse kardeşim 15-20 dakka sonra döndüü döndü ama karanlık çökmek üzere ve sabaha kadar ordayız.hiç solucan bulamamış. geldi baktı ki ben 15-20 dakkada bi sürü tutmuşum.bunun ağzı sulandı heycanlandı BALIK SEVDASI bu şaka ya gelmez..)) hacı hoca dinlemez balık sevdası.bizim hoca dayanamadı.baktım usulca mısıra yanaştı.elinde bir ağaç parçası.mısıra el vurmadan başka bir kaba mısır döküyor bende çaktırmadan izliyorum.))) o aldığı mısırları götürdü su kenarına mısırları yıkamağa başladı.dedim yahu hoca ne yapıyorsun ayıptır sölemesi..güldüüü dedi ebi mısırlara abdest aldırıyorum.kırk sefer yıkıyacamm.)))))) saygılarımla

Dalgic07 ve hakan4117 bunu beğendi.
  10. ZIPKIN22

ZIPKIN22 Üye

ben küçüklüğümde derelerde balık tutmak için olta yerine toplu iğneyi bükerek olta şekline getirip öyle takardık,makara ipinin ucuna, papurdan bir parça derinlik için birtane ayçiçek sopasına bağlardık yallah dereye.ne günlerdi.
    ozaman derelerde acayip çeşitli balıklar vardı şimdiki akvaryum balıkları gibi balıkları,ozaman derelerde yakalardık rengarek balıklardı.

hakan4117 bunu beğendi.
  11. ZIPKIN22

ZIPKIN22 Üye

hiç unutmam bu balık sevdası hem çok iyi bazende kötü oluyor.önceden göletlerde balık tutmak için dip oltalarımı ;ya şarap şişelerine yada pet şişelere misinayı sararak kullanırdım,çanta olarakta kulluplu bir pazar çantasına malzemeleri doldururdum haydi balığa.ama çok ağır oluyordutaşımak işte balık için nelere katlanılıyor.1995'te tekirdağa tayinim çıktığında çok sevinmiştim.orada deniz vardı ve ben denizde balık tutma hevesini yeni tadacaktım.amaaaaa birşey eksikti --makaralı kamışlı olta takımı---- ve bende yoktu. sahile gittikçe ;tabigöletlere gidemiyorum ulaşım sorunundan dolayı,milleti görüyordum içim içimi yiyiyordu neden bende makaralı yok diye.sonunda dayanamadım,kittim hanımın kolundaki son bileğziyini aldım sattım kendime bir makaralı olta takımı aldım sevincime diyecek yoktu.nasıl heyecanla giderdim limana balık tutmata anlatamam.bir taraftanda çok üzülmüştüm balık tutma aşkının bana böyle birşey yaptırmasından.ama denize çok yabancıydım.ne yemlweri ne takım bağlamayı ne takımları bilmiyordum kendime göre bağlıyor ve atıyordumlimandan erkekliğide elden bırakıp kimseye sormuyordum bunasıldır nasıl olur yem nedir nasıl takılr hangi balığa hangi yem takılır olta nasıl atılır çekilir,görerek birşeyler yapmaya çalışıyordum.daha neler.

hakan4117 bunu beğendi.