Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan balık çok büyük oldu.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında scorpion26 tarafından paylaşıldı.

1. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Cumartesi 3 arkadaş buluşup bana yakın bir bölgede sipin yapmaya karar verdik. Yolda hafif yağmur başladı. Avlağa vardığımızda şiddetli bir biçimde yağmaya başladı ve takımları açmadan bir ağaç altına sığındık. Derby akşamı olmasına rağmen sahilde yemliye atan birçok arkadaş vardı. Ağaç altından onları izlemeye başladık. Az da olsa aralarında çinekop alanlar vardı. Bir 15 dakikanın ardından yağmur hız kesince hemen takımları hazırlayıp 19:30 civarı spin yapmaya başladık. Değişik kaşıklar ve sahteler denememize rağmen vuruş yoktu. Bu arada yan tarafımızda hala çinekop çekenler oluyordu. 20:30 gibi toplandık. Fuat arkadaşım isterseniz yemliye devam edelim dedi. Gökhan arkadaşım ise üzücü bir haber almış ve küçük kızıda hasta olduğundan ben dönüyorum dedi. Benim yanımda spinden başka takım olmadığından Gökhan arkadaşımın Olympus kamış ve Ryobi 8000 vi olan takımını aldım. Sağolsun sahilden genç bir arkadaşta bize 5-6 istavrit ve 2 zargana verdi. Takım seçimine benim aklım siyah 2 iğneli takım olsada Fuat arkadaşım 3 iğneli olsun dedi ve galvaniz kaplı mantarlı 2 takım çıkardı. Bu yemli işinde kendisi oldukça tecrübeli olduğundan hemen fletoları çıkardı, takımları yemledi ve atışlarıda kendisi yaptı. Ben sadece ışık tutarak kendisine yardımcı oldum. Sonra fosforları takarak tripodun başında beklemeye koyulduk. Yaklaşık bir 10 dakika sonra benim fosforlara bakmadığım bir esnada arkadaşım Murat asıl asıl dediğini duydum. Hemen oltayı kapıp allah ne verdiyse asıldım. Aman allahım o ne kamış 2 büklüm oldu ama bir gevşeme yok. Balık mı yakaladım kayamı. Beton zeminden kayalara doğru 1-2 adım attım ama olta çok gergin ve kol çok yavaş dönüyor. Makinadan gıcırtılar yükselmeye başladı ki bu makinaya o akşama kadar traktör dediğimiz bir makinaydı bu. Ben yavaş yavaş sarıyorum. İstesemde hızlı saramıyorum zaten. Fuata dedim balina tuttum galiba. Zar zorda olsa gıcırdasada sanırım bir 30 tur kadar sardıktan sonra takıldı. Bu arada ben kendimi sanki jig yapıyormuş gibi hissettim. Kamış iki büklüm emanet kırarmıyım diye endişe etmeyede başladım. Sonda dedimki ne olucaksa olsun. Tekrar asıldım ve kol yine yavaşta olsa dönmeye başladı. Bu arada arkadaşım hemen kıyıya koştu. Ben heyecandan ve şaşkınlıktan daha fazla gidemedim kenara. Bir ara kalama filan mı açsam filan dedim ama açıkçası kolu bırakmaya cesaret edemedim. Dedim sar Murat. Sonra artık baya sardığımı ve gelen her ne ise sahile yaklaştığını düşündüğüm noktada dedim bunu kaldırmak imkansız. Yanımızda ne kepçe var ne birşey, artık fuat ne yapabilirse yapıcak dediğim noktada kıyıdan 7-8 metre uzakta su üstünden büyük bir şapırtı koptu ve olta boşaldı. Ben de bir sürü karmaşık duygu. Ama yaşadığm heyecan muhteşem. Şimdi aklımızda sorular tabi bu balık neydi acaba. Takımda iğnelerde bir deformasyon ya da eksik yoktu. Lüfer familyasından olduğunu düşünmüyorum zira o makinayı o hale bir lüfer ya da kofananın getirmesi bence imkansız. Vatoz olduğunuda düşünmüyorum. O su üstü yaptığı esnada bir miktar kuyruk öncesi kısma ait bir beyazlık gördüm. Sizce bu balık ne olabilir. Şimdiden sıkılmayıp okuyan ve yanıt verecek arkadaşlara teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Kaçırılan balık büyük olasılıkla bir kofanadır, kofana kenara yaklaşınca zıpladığına ve kurtulduğuna çok şahit oldum. Umarım bu olayı tekrar yaşar ve kazanan sen olursun

Bu sizin kadar şansız değilmiş,

scorpion26 bunu beğendi.
  4. masterspin

masterspin Üye

Videoda adam yemi çekerken neden kamışı var gücüyle sallıyor anlamadım :)

5. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Tahminlerimi sıralıyorum Murat :)

1-Levrek (Bu aralar Marmara'da +5 kg. üzeri görülmeye başladı)
    2-Eşkina
    3-Baltabaş Karagöz
    4-Kırlangıç

Ve, konu başlığında yazdığın gibi "kaçan balık büyük olur" sözü bir kere daha kanıtlanmış oldu ;)

Devamı dileklerimle, her zaman rast gelsin...

scorpion26 bunu beğendi.
  6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Ben kofana olduğunu hiç sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla 1,5-2 kg civarında oluyor. Bu ağırlıkta bir balık kesinlikle makinayı bu hale getiremez. Kol bildiğin dönmedi.

7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Sağolasın Süleyman. Sanada yazmıştım o akşam dönerken. Bu dediklerin olabilir sanırım. Ekstradan benim aklıma gelen geçen forumda bir arkadaşın Moda da yakaladığı Camgöz aklıma geldi. Tarifte baya benziyor. ;)

http://www.baliksevdam.com/forum/lufer-yerine-mahmuzlu-camgoz-15900.html

TekAdam bunu beğendi.
  8. ozkan_askan

ozkan_askan Aktif Üye

köpekbalığı bence :) bu aralar ondan da bayağı geliyor oltalara , seçenekler arasında düşünülebilir.

scorpion26 bunu beğendi.
  9. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

İğnelerin eksiksiz ve düzgün geldiğini yazdığın için sıralamaya Köpek Balığı'nı dahil etmedim. Zira, Köpek Balığı ya gelir ya da gelmez ama gelmez ise illa ki, iğnenin bağlı olduğu misinayı keser ;)

Ayrıca, bu konudaki Köpek Balığı mahmuzlu değil. Cinsini tam olarak bilmiyorum ama yüzgeçlerinde mahmuz göremedim. Benim yakaladığım Köpek Balığı mahmuzlu, resimde de görünüyor

scorpion26 bunu beğendi.
  10. echoes

echoes Aktif Üye

Bence size bayağı babacan bir kofana gelmiş.Kendisini su üstüne atmış ve paçayı kurtarmış :)Kofanayı küçümsemeyin.Kofana eğer dediğim gibi babacansa makina falan dayanmaz.Çelik bedenler bile zor dayanıyor.Benim başıma gelmişti.Makinam güçlüydü ama kofana çok zorlamıştı.Bende elle çekmek zorunda kalmıştım.

scorpion26 bunu beğendi.
  11. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Dediğim gibi kofana olacağını düşünmüyorum. Anca sırtı kara filan olmalı lüfer familyasındansa. Onun da bu zamanda kim kaybetmişki ben bulayım. Eğer o balık 2 kilo civarında bir kofana ve makinayı bu hale getiriyorsa hemen değiştirmek lazım. Üstelik bende 6000vi olan ı var.