Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan Levreğin Videosu (Kocabaş)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

 1. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Merhabalar,:)

  On gün önce müzmin bir sümüklenme(üşütme)hastalığının
  pençesinde kıvranırken abim levreğinin geldiğini beyan eyledi.Tabii ben uzun zamandır pas tutmuş bünyemi ısıtmak biraz da ağırdan alıp idman yapmak maksadı ile teklife hiç düşünmeden evet,dedim.Biz muhteşem üçlü;abim,bilo ve ben körfezin avlaklarında cirit atmak üzere saat gecenin onikisinde yola revan olduk.Üç avlağı yokladıktan sonra en güzel mekan av veren mekandır,diyerek avlağa demir attık.
  Çay içmek,köfte-ekmek,sucuk ekmek,sohbet etmek derken saat dört oldu.Avlağa vardığımızda titremekten çalışamıyorduk.Fena halde üşüyen bedenlerimizi ısıtmak için küçücük bir strafor parçasını kocaman bir alev topuna çeviriverdik. Çalı çırpı,strafor,pet şişe ve elimize geçen yanacak her türlü madde ile ateşimizi canlandırıyor,sohbetimizin rengini iyice koyulaştırıyorduk. Ateş başı sohbetlerinin de tadına doyulmuyor. Güneşin doğacağına az kala ateş başından iş başına döndük.Avın bittiğine karar verip abimin yanına dönerken çantamdaki alba tobby iki numara kaşığı klipsime taktım.
  İlk atışımda yapışan balığın acı kuvveti karşısında şaşkına dönmüş,oltamın ucundaki balığın kocabaş bir levrek olma ihtimalini değerlendirmeye başlamıştım.
  Bölgede zıpkınla avlanan 16-18 kiloluk levreklerin hikayesini balıkçılardan dinlemiştim.Balık kışığı ağzına alır almaz dibe ve açığa doğru sakince dalışa geçti.Fakat,hiçbir avımda olmadığı kadar sakin ve soğukkanlıydım.Mücadelenin tadını çıkarıyorum.Çünkü bu balığı sudan çıkaracak kuvvette olmayan misinamın tükenme noktasında patlama ihtimali çok yüksekti.Mücadelenin süresini çok iyi ölçtüm:25 dakika.Fakat ben renk vermiyorum.Beş metre sağımda olan kadim av partnerim Bülent,balığı aldığımın farkına 10 dakika sonra vardı.Varır varmaz da video kaydına başladı.Telefonun hafızası yeterli olduğu kadar yapılan çekimin tamamı da bu kadar.Çekim bittikten yaklaşık on dakika sonra da kocabaşa baybay.
  Balığın kafasını çevirmeye çalıştığım bir tek atak yapabildim ve bu koca kafalı mahluğun kafasını çevirmemle başını geri çevirmesi bir kaç saniye sürdü.Çenem yere düşmüştü bu azgın boğanın karşısında.Makaramdaki misina dibi bulmadan (150 metre)yani balık koparmadan ben koparmaya karar vererek ambreyajımı makinemin limitlerine ayarlayarak asılmaya başladım.Bu koca kafalının başını çevirebilmek ne mümkün!

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Mart 2012
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Emir Şengezer

  Emir Şengezer Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  14 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.477
  Beğeniler:
  61
  Misina ve kamışın sınırları zorlanmış gibi gözüküyor. Yapılacak başka da birşey yokmuş. Geçmiş olsun diyorum. Önemli olan o mücadeleyi yaşamak zaten her zaman kazanmak bir yerde sıkıcı olur :)
   
 4. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.843
  Beğeniler:
  1.269
  Gitmiş güzel balık ne yapalım daha ömrü varmış. Lakin levrek avlarında catana ve teleskopik kamış kullanmanın aslında çok da iyi bir seçenek olmadığına hatta 0.06 misinanın ince geldiğine güzel bir örnek. Üzüldüm adınıza gerçekten.
   
 5. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Giden gitmiştir.:)
  Üzülmedim desem,doğru olmaz.Ancak sevinemedim de.Tatmin eden tek nokta bu güzel balığı oltada hissedebilmekti.Muhteşem bir duygu!
  Düşünsenize kafasını bile döndüremediğiniz bir yaratıkla 25 dakika mücadeleyi.
  Var olduğunu bilmek de güzeldi.Hayal olmadığını bilmek ve yaşamak da.
  Teleskopik kamışlarla ilgili düşüncelerinize katılmıyorum.Hiç farketmez.Ne farkeder?
  Bu avda fark yaratacak tek bir şey vardı o da misina.İpim olsaydı kafa kafaya mücadele eder,makinem balığın hakkını sonuna kadar verirdi.Ama iplere ısınamadım.Ağır yemler dışında kullanması problem...
  Misinam 0.06 değil 0.25 Sakai idi.
  Üzülmeyin lütfen...:)
   
 6. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Zorlamak ne kelime,dumanlar çıktı.:)
  Fakat 0.25 çok iyi mücadele etti..Mücadelede üstün olan taraf kazandı diyelim.
  Eşit şartlar söz konusu bile değildi.:)
  Balıklarıma son ana kadar şans vermişimdir.:)
   
 7. balıkçıı

  balıkçıı Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2010
  Mesajlar:
  381
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  zonguldak
  ah be bilader ben yetişemedim az daha sabredemedi paşa ben gelir gelmez kopardı.ama nasip degilmiş alınacak dersi aldık ama makine ve kamışın saglamsa misinan da saglam olacak neyse birdahaki organizasyona rast gelsin levreklere fısıldayan kardeşim
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.772
  Beğeniler:
  6.708
  Şehir:
  İstanbul
  Sonu hüsran olsa bile çok keyifli bir mücadele olmuş Emre.
  Tebrikler
   
 9. Emir Şengezer

  Emir Şengezer Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  14 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.477
  Beğeniler:
  61
  Düşük ihtimal diyeceğim ama ya balık levrek değilse. Yani levrek aşırı mücadeleci hırçın staminası yüksek bir balık değil. Bir yerden sonra bayılıp kuzu kuzu geliyor. Aklıma gelen iri bir vatoz... Ya da +10 kilo havyarsız levrek.
   
 10. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Zaten kaçan balık hep büyük olur :D
  Bu mücadeleden kazancın deneyim veders çıkarmak oldu.
   
 11. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Bu avlağa çok yakın bölgelerde 5 kg üstü vatoslar tuttum ve karekterini iyi biliyorum.Kaldı ki levreğin oltadaki mücadelesinden de oldukça eminim.İri bir vatos olsa idi açığa doğru misina alıp gitmez,yemi aldığı noktada mücadele ederdi.Ve bu kadar hızlı,sert ve haşin basmazdı.10 kilo olsa misinam ağlata ağlata çekecek çok güvendiğim bir misina.10 kilodan oldukça fazla.Tahmin yapıp abartmak da istemiyorum.Vatos dışında tek bir ihtimal var:sinarit.Fakat sinaritin bu bölgede bu boylarına rastlamak mümkün mü?
  Küçüklerini duymuştum.