Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kaçan levreklere çare lütfen

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında duzensiz tarafından paylaşıldı.

 1. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  dün sabah kefale olta atarken baktık bir kaçışmaca iskelede noluyor falan derken elemanlar dedi levrek var bir yandanda ağ atmaya çalışıyorlar bizde durduk biraz izledik sonra iskele ucuna doğru ilerledik kız arkadaşımla ve o manzaraya şahit olduk. levrek sürüsü tam dibimizde oynaşıyor 15-20 tane falan var ispendek levrek karışık bir sürü.. tabi balıkları görünce aklım gitti benim :) ağcılar uğraştılar ettiler birşey çıkaramadılar tabi. neyse biraz vakit geçti bıraktık balığı döndük geri kefalde yoktu zaten.

  nasıl olur naparım gibi planlar kuruyorken aklıma teke ile şansımı denemek geldi. yattım kalktım akşam oldu güneş battı hava karardı. saat 9 gibi aldım oltaları kepçeyle biraz teke süzdüm doğru o noktaya gittik. bekledik ettik tık demedi. gazinolardan gelen bangır bangır müzik sesine bağladım olayı topladık takımları geldik eve. sabah şansımı denerim diye ıslak beze bıraktım tekeleri geçtim film falan izledim sabahta çabuk oldu.

  hoca okuduktan sonra kaldırdım bizimkini hadi dedim balığa yok öyle yatmak :D tuttuk iskelenin yolunu. etrafta bir sessizlik hakim, çarşaf gibi su. tekelerinde çoğu ölmüş. bir attık iki attık vuran eden olmadı. taki o ana kadar..

  balık yakalandı fakat iki kulaç kadar çektim balığı olta boşaldı. balık iriydi. 0.20 river misineyi patlattı gitti. ardından tekrar beklemeye başladım bir tane daha geldi bu geleninde tam parıltısını gördüm yine takımı patlattı. baktım olmuyor aldım kız arkadaşımın elindeki 0.30 luk misineyi yemi taktım salladım beklemeye başladım. aradan yarım saat geçti üçüncü balıkta oltadaydı başladım çekmeye hava aydınlanmıştı bu sefer balığı görebildim. göz kararı 3 kiloluk bir kuzu tam karşımdaydı su üstünde. o an bir çırpındı çatt 0.30luk misinede patladı :(

  kullandığım takım şeytan oltası kurşunsuz 2no siyah tek iğne. yem olarakta teke. kısaca uyanık balık dedim 0.20 misine kullandım patlattı ardından 0.30 denedim onuda patlattı. ben bu balığı yukarıya nasıl alıcam :confused: varmı özel bir taktik verebilicek birileri?

  bu gece saat 2'den sonra yine aynı yere gidicem 0.35 ile 0.40 denicem. o değilde 3 tane balık ağzında benim iğnelerle dolanıyor umarımda meram bozulmaz balıklar orada beni bekliyor olurlar :)
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. fenerli

  fenerli Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ist
  Kalaması iyi ayarlanmış olan bir kamış ve sağlam bir misina işini görür
   
 4. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Yıllardır kıyıdan levrek avlarım.Pekçok misinayı,pekçok öneriye ve tavsiyeye uyarak 020'lik ve altı misinalar kullandım.Ancak kilo ve kiloyu biraz geçenler dışında livara atabildiğim pek olmadı.Tecrübe,birikim gibi konulardada yetkin olduğuma inanırım.Ancak 3+kglerdeki bir levrek hakikaten tahminlerin üzerinde mücadele ediyor.
  020'lik bir misina iğneye bağlandığı noktadan iyice zayıflar.Eğer elle kontrolün yapıldığı Şeytan oltası yöntyeminde balık istediğinde gerekli misinayı salmazsak bellibir süre sonra bu düğümden misina kopma eğilimi gösterecektir.030'luk aslında uygundur (benim tercihim 026-028 eğer balıklar iri ise 031'e kadar çıkarım) Bu misinanında kopması,hele 3kg civarında bir balık tarafından koparılması biryerlerde hata olduğuna işaret ediyor.Muhtemel hata iğne bağlantısında olmalı.Eğer bağlantıyı doğru yapmazsanız kopma karşılaşılabilecek bir durum olur.Bunun dışında misinanın eski olması,hasarlanması (şeytan oltasında dibe oturan yem çekilirken misina genelde kayalara sürter) yada balığa yeterince ve uygun zamanda kalama verilmemişsede kopabilir.
  Bu yazdıklarım kıyıdan yapılan avlar için geçerlidir.Tekneden yapılan avlarda misinanın sürtüneceği birşey olmadığı için 020 veya daha ince misinalar kullanılabilir.
  DEVAM EDECEK
   
 5. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  FC misina kullan ve 0,30 olsun.Böylece kalınlık önemini yitirir.
  makina kullanırsan ve kalamasını ayarlarsan kopma olmayacağını tahmin ediyorum.
  İskeleden tutacaksan yanında kepçe olsun.Balığı iskelebaşına getirdikten sonra kaldırmaya kalkarsan kesin kopar misinan.

  Bu arada nerede tutuyorsun PMden bildirsene bana tam yerini...
   
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Bence neresi olduğunu kimseye söyleme. :D
  Dün sabah olmadıysa yarın sabah birini ikna edersin senle gelmeye.
  Her kaçan balık sana bir tecrübe ekleyecek.
  Şimdi birden düşündüm de keşke bana da denk gelseydi de kaçırsaydım. O heyecanı yaşayabilseydim.
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.596
  Beğeniler:
  9.535
  Şehir:
  İstanbul
  Avlandığın yerin derinliği ne kadar dı?
   
 8. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Sevgili Hüseyin sen işin en zor kısmını başarmışsın aslında,o heyecanı yaşamak ve bire bir uygulamak en iyi tecrube. misinan ve inen sağlam tekeler iri kepçede yanı başında olsun.birde ekürin.:)
   
 9. magnificent

  magnificent Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2010
  Mesajlar:
  465
  Beğeniler:
  9
  Gene gaza geliyorum gene. :)
  iki aydır o güzergahlarda olta atıyoruz. Ne ikisi, belki üç aydır.Vatozların çırpıntı,hışırtısından başka bişi göremedik.

  Oltalarımı,gres yağına batırıp kaldırmak üzereyim.
   
 10. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  misinelerimin sağlam olduğuna inanıyorum. 0.30'luk olan pelican markaydı ve gayette güzel çekeri var artı esnek. 0.20'likte river marka çekeri normalden yüksek bir misineydi. bu akşam aynı noktadan kalaması güzel ayarlanmış kamışlarımıda yatırıcam.


  aslında hata benim aceleci olmamdı. balığı tam dibimden çektiğimden gezdirmeyi denemedim bile. misinelerime güveniyordum ki önceki senelerde o dandik krokodillerle onlarca kofanayı almıştım yukarı. o asıldı ben asıldım kazanan 3 seferdede onlar oldu. zaten diğer hatamda kepçeyi yanıma almamamdı hızlı bir hamleyle su üstü yapan balığı iskeleye atarım diye düşündüm. fakat balıklar tahminimden çok çok çok daha yamandı. benimde ilk levrek tecrübemdi bu daha öncelerde bir tane istavrit oltasına gelen ispendek var ne kadar tecrübe denirse artık :) ama kısmet değilmiş işte 3 hakkımıda kullandım olmadı :(

  tamda dediğin yerden koptu misineler ama öyle gerilipte kopma değildi bu. dibe takıldığında misineyi kopartıcam diye asılmalarımla burdaki asılmam ve oluşan gerilimin alakası yoktu. şu ünlü solungaç üstündeki kemiğiyle kafa atarak patlattılar misinelerimi.


  bu akşam 0.40 ile denicem şansımı olmadı acımıcam abartıcam 0.50'ye bile çıkabilirim :D fcye ihtiyaç duyulcak bir durum gibi gelmedi bana. balık oynak tekeyi görünce lüp diye yutuveriyor.

  o heyecan, o tecrübe, kaçtığında ettiğim küfürler, kalbimin birden yerinden fırlayacak şekilde küt küt atışı.. anlatmayla olmuyor işte, kaçan balıkta büyük oluyor ne yazıkki :) darısı tüm bu sevdaya gönül verenlerin başına :)


  4metre civarı attığım yerin derinliği.


  ekürim canım sevgilim herşeyim. ona sarılıp teselli buldum dün sabahta, bu gecede yanımda o olacak, tek işi o an geldiğinde kepçeyi gösterdiğim şekilde daldırıp balığı almak olucak :)


  doğru noktaları bulunca balık tutabiliyor insan. bende sürekli takipteyim, bu sene eminimki levrekte tutucam, kofanada çekicem, kalkan-kırlangıçta alıcam yukarı. karagözler zaten yerleşti buralara. doğru yer doğru zamanı tutturabildinmi balık veriyor marmara. balık yok diyenlere kızıyorumda balık aslında var.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Temmuz 2010
 11. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Meğer sorun belliymiş..

  Eğer durum buysa değil 030, 060 kullansanız nafile..Boşluk,serbeslik bırakıyorsunuzki bunu yapabiliyor.Başka türlü mümkün değil.