Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaçan turnalar..

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Alperen tarafından paylaşıldı.

1. Alperen

Alperen Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Forumda yeni olduğum için bazı hatalarım olabilir, lütfen şimdiden özrümü kabul edin. Şimdi ben Marmaris'te avlanıyorum ve orada çok sayıda turna, kefal, levrek, çüpra var. 650 gr kefal tuttum, 1 kg çüpra tuttum, ama ne yazık ki levrekler ve baraküdalar sahtemi kıyıya kadar takip edip kıyıya gelince bırakıyorlar. Toplam 5 tane sahtem var isimlerini bilmiyorum ama şöyle anlatabilirim;

- Mavi sırtı olan altı siyah olan 7 cm ağzı olmayan bir sahte.

- 9 cm siyah ve altı kırmızı olan bir sahte.

- 12 cm siyah ve altı beyaz olan bir sahte.

- 9 cm kırmızı, siyah, yeşil renklerinden oluşan ağzı büyük bir sahte.

- 9 cm sapsarı bir sahte ( Buna bir kere turna takıldı sudan çıkarırken kaçtı)

Arkadaşlar kamışım 2.70 m uzunluğunda ve 0.35, 0.40, 0.90 misinalarım var.
    Geçen yıl Fethiye'de avlanırken 70 cm uzunluğunda bir turna tutmuştum ve bunu 9 cm siyah ve altı kırmızı olan sahtemle tutmuştum. Sizden öğrenmek istediğim bu bölgedeki balıkları yakalarken sahte yerine başka bir yöntem mi kullanmalıyım, mesela canlı bırakma gibi... Ama canlı bırakma işini bir türlü anlamıyorum :confused: Kefal yavrusunu takıorum sırtından 3 kere iğne geçirerek ve ardından 10 dk sonra kefal ölüyor :( Lütfen yardımcı olur musunuz bu balıkları yakalamak için ne yapmam gerekiyor ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Balıklar kıyıya yaklaşınca seni farkedip u dönüşü yapıyor olmalılar.
    Kendini gizlemeyi dene.

Misina kaçlık kullanıyorsan inceltmek te çözüm olabilir.
    0,22-0,25 mono idealdir.

Sen takip eden balığı görünce heyecanlanıp aksiyonu bozuyorsundur. Balıkta bundan etkilenir.

Bu arada da hoşgeldin

Rastgelsin

4. sabora

sabora Daimi Üye

Canlı balığı takarken 3 lü iğne kullanabilirsin. Bunlardan birini yem olarak kullanacağın balığın sırt yüzgecinin hemen altından geçir. Burası hem serttir iğneyi tutar hem de balığın içine fazla girmediği için uzun süre yaşamasını sağlayacaktır. Canlı yemli turna avlarında buna benzer bir sistem kullanıyoruz. Sanırım senin de işine yarayacaktır.

5. Alperen

Alperen Yeni Üye

Tavsiye için teşekkürler, ayrıca 0.35 misina kullanıyordum ama tamam ince misina kullanmayı denerim.

6. Alperen

Alperen Yeni Üye

Güzel bir yönteme benziyor, deniyeceğim umarım işime yarar, teşekkürler.