Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kafam çok karıştı

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ayvalıklı10 tarafından paylaşıldı.

1. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Uzun yıllar balık tutmaya ara verince çok şey değişiyor tabi makinalar kamışlar ve çeşitleri. Birkaç sorum olacak zira okudukça kafam karıştı.
    -bazen tekneyle mercan çipura gibi balık için çoğunluklada karadan çipura, mırmır gibi balıklar için kumluk avlakta avlanıcam. Bunun için ne tür bir kamış ve makina almalıyım?
    -2.5 metrelik ekonomik 60-70 liralık takımlar işimi görürmü? Fazla para vermek istemiyorum hem başlangıç olacak hemde iddam yok maksat kafa dinlemek.
    -Makinede önden yada arkadan kalama olmasının ne farkı vardır, kullananı nasıl etkiler?
    El oltasına alışkın biri için cehaletimi hoş görün. Yardımlarınız için teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kıyı için ne kullansan olur da aynı takımı (özellikle kamışı) tekneden kullanmak zor.

Tekne için 1,50 m-1,80m arasında dolgu kamışlar var. Fiyatları da çok ucuz.
    Kıyı için de en azımdan 3,50m-3,90m arası 100gr civarı atarı olan bir kamış alabilirsin. Bu seçeneklerde de çokça ucuz kamışlar var.

Makina için de orta boy birşey aklırsan hem kıyıda hem teknede kullanabilirsin.

Ön arka kalama çok önemli değil bence. En azından şimdilik..

4. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Bilgiler için sağol, akuma atomic yada boxtor midellerini gördüm internette 60 kafa, 4,5,1 devir, 1 bilya grafit. 30 lira. İş görür heralde değilmi? Birde uygun kamış buldummu tamamdır.

5. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

şu devir işini çözemedim. 4.9.1 mi hızlı yoksa 5.2.1 mi yada 5.5.1 mi. hangisi hızlı oluyor hangisi yavaş :confused: :confused: :confused:

6. agartan

yavaştan hızlıya yazıyorum
    1:3.1
    1:4.2
    1:5.1
    1:6.2 vs

1 rakamı kolun bir tur dönüşünü
    karşısındaki rakamlarda kolun bir tur dönüşüne karşı kafanın kaç tur döndüğünü gösteriyor

7. agartan

Balığın membaında yaşıyorsun. 30 liralık makine seni kısa sürede yolda bırakır.
    Ama bir av, ama 11.. :)

8. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

ayvalıkta yaşamıyorum malesef :( izmir çiğlide oturuyorum hafta sonraları foça ayvalık kaçıp kafa dinleyip balık tutucam kısmetse ;)
    peki effe yada remixon makinalar nasıldır?

9. menopiko

menopiko Aktif Üye

50 lira bir makineye vermektense 100 lira verin ama güzel bir şey alın. Daiwa veya shimanonun orta sınıf makinalarına bir bakın derim. Ömürlük durur yanınızda.

10. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

sen çevren de avlanan insanlara bak bi onlar ne kullanıyo ama önce izle çantasına bak balık tutmuş mu sonra ona göre bişi alırsın :)