Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KAFASI KARIŞIK ACEMİYE YARDIM LÜTFEN

Konu, 'Sohbet' kısmında SNIPER JR. tarafından paylaşıldı.

1. SNIPER JR.

SNIPER JR. Yeni Üye

Merhaba Üstadlarım..

Forumda SSS veya Acemiler bölümü bulamadığımdan buraya açtım.Umarım sorun değildir.

Bir süredir olta balıkçılığına merak saldım.Kısmen acemi kategorisinde su altı avı yapıyorum.Ancak olta balıkçılığını da merak ediyorum doğrusu.Başta bu forum olmak üzere muhtelif kaynaklardan, çeşit çeşit araştırmalar yaptım.Aman Allahım..NASA'ya astronot olmaya niyetlensem daha kolaymış herhalde:confused:.Bu kadar komplex ve detaylı bir hobi midir bu yoksa bana mı öyle geldi ??
    Sizden ricam benim gibi yeni başlayan biri için makine ve kamış önermeniz:
    - Kıyıdan ve yakın kıyı bottan atacağım.
    - İstanbul-Büyükçekmece / Kuzey Ege avlaklarında takılacağım.
    - Spin, At-Çek, Sırtı,Jigging ,Surf,Casting nedir ???? Google ı parçaladım yine de tam anlamadım.Bunların hepsini kısmen de olsa karma yapabileceğim bir makine ve kamış varmıdır ?
    - Boyu, atarı , carbon/cfiber,parçalı/teleskobik ?? Bilye, vites (6:1 gibi ??), porselen ??? ne iş yapar ??
    - Kısaca yeni başlayan bir meraklı için levrek,çupra,lüfer vss.( şimdilik akya,orfoz düşünmüyorum :):)) avları için mümkün olan en ucuz marka modeli önerebilirmisiniz ??

Saygılarımla,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin Levent
    Bu sorulara ansiklopedi yazılır :)

Çok basitçe açıklamaya çalışayaım.

Spin-At-Çek: Genellikle kıyıdan, (duruma göre tekneden de) kısa ve hafif kamışlarla maket balık, silikon gibi yemleri kullanarak at-çek yöntemiyle balık yakalama işidir. Balıkçılığın bana göre en zevkli kısmıdır, yorucudur, aksiyon ve hareket boldur.

Sırtı: Hareket halindeki tekneden maket balık, canlı veya ölü balıkla belli bir düzenekle balık yakalamaya çalışmaktır. Hız balık cinsine göre değişkenlik gösterir.

Jig: Genellikle tekneden, kendine özgü kısa kamışlarla metal yemleri denize sallandırıp sert hareketlerle aksiyon vererek yapılan av çeşididir. Verimli olduğu yerler denizin kayalık bölümleridir.

Surf Casting: Uzun bir kamışla ağır kurşunları kıyıdan denizdeki kırılan dalgaların arkasına düşürerek beklemeli veya sahte yemlerle avlanmaya çalışmaktır. İstanbul Boğazlarında genellikle bu yöntem kullanılarak lüfer, palamut avları yapılır.

Boyu: Kamışın boyunu ifade eder. 2,70m veya 4,50m gibi
    Atarı: O kamışın minimum-maksimum atabileceği kurşun veya sahte balığın ağırlığını ifade eder. Mesela 100-250gr, 10-30gr gibi
    Carbon-Carbon fiber: Kamışın yapıldığo maddeyi ifade eder
    Parçalı: Kamışın birbirine geçmeli parçalardan oluştuğunu ifade eder.
    Teleskopic: Kamışın tek parça halinde ve içiçe geçmeli parçalardan oluştuğunu ifade eder.
    Porselen: Kamışın halkalarını ifade eder.
    Bilye: Makinanın içindeki rulmanları
    Devir: Makinanın kolunu bir tur çevirdiğinde kafanın kaç tur döndüğünü
    Vites: (Aslında böyle bir deyim yok)
    Vites diye kalomadan bahsettiklerini düşünüyorum. Bu da makinanın kafası tam sıkı haldeyken kaç kg güce dayanabildiğini ifade eder.

Her amaca uygun makina ve kamış bulmanın imkanı yok.
    Av çeşitlerini secip ona göre birden fazla takım düzmelisin.
    Umarım faydalı olabilmişimdir.
    Kolay gelsin :)

4. avcihan

avcihan Aktif Üye

Şeref abi şerbeti vermiş :) bize söyleyecek bişey kalmamış :)

5. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Levent öncelikle aramıza hoşgeldin.

Yukarda Şeref üstad bir takım bilgileri aktarmış. Burada benim sana tavsiyem şu olur. Hedef şeçip ilerlemek. Mesela bu aralar Levrek balığının at-çek spin avcılığı ile avlandığı zamanlardır. Bu avın nasıl yapılacağı üzerine eğilip bununla ilgili takımları hazırlayıp bu konuda ilerlersen spin avcılığını öğrenip ilerleme yapabilirsin.

Büyük çekmece civarlarında istavrit zamanı yaklaştı başladı sayılır. Bir bot kamışı, düşük devirli bir makina ve çapari çeşitleri ile bu avı yapabilirsin.

Yani bir hedef seç onun üstünde ilerle. Birini bitirince diğerine başlarsın. Zaten bir yerinden bulaşınca zamanla hepsini bir şekilde öğreniyorsun.

Hatta bu hafta sonu yapılacak toplantıya mutlaka git. Orda her daldan amatör balıkçı olacak, malzemeleri görme değerlendirme şansında olur. Kaçırma derim.
    http://www.baliksevdam.com/forum/is...lik-ve-avlanma-teknikleri-soylesisi-8471.html

Rastgelsin.

6. SNIPER JR.

SNIPER JR. Yeni Üye

Başta yönetici üstadlar olmak üzere ilginize teşekkürler.Özellikle Şeref üstad, kafi derecede açıklamış av türlerini.Aslında diğerlerini anlamıştım ( o kadar da değil yani teleskobik / parçalı, atarı, açık kapalı boyu vs.) Sadece benim hangi özelliklere sahip bir olta edinmeliyim demek istedim.İlaveten onları da açıklamışsınız sağolun.

Bu durumda sponsorlarınızdan SPOT BALIK ın başlık reklamında gördüğüm 150 parçalı 160 tl lık takım benim gibi bir aceminin şimdilik işini görür sanırım.

Peki ilaveten bir şey daha sormalıyım :
    - Tüm bu av türlerinin arasında (surf cast,baitcast,jig,spin,sırtı vs. ) , kıyıdan (tekneden ) oltayı salladıktan sonra, kamışı kıyıya dikip, herhangi bir aksiyon almaksızın, sakin sakin taburede oturup, bira , çerez, sigara eşliğinde yapılan av türü bunlardan hiçbirini karşılamıyor. O türün adı nedir ??????? :))
    Bana önce huzur lazım, adrenalin sonra arkadan gelirse gelir :))))))

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Surf takımlarla yapılıyor bu söylediğiniz av şekli. Yemli avlanma.

3,90 veya 4.20 Cm bir surf kamış,
    6000, 8000 veya daha yüksek kafalı ağır devirli bir makina,
    Kol dayamalı ve kenarında içecek koyma yeri olan branda koltuk yanına birde güzel bir balık partneri eklerseniz gayet güzel olur :)

8. SNIPER JR.

SNIPER JR. Yeni Üye

Yaşar üstad ...Teşekkürler.. O halde surf kamış ve ona uygun makina alacağız.Eğer sıkmadıysam, yeni başladığımı da göz önüne mutlaka alarak lütfen kısaca :
    1- Devir ne kadar yüksek olursa o kadar iyi değil midir.Örneğin 1:6 devir 1:4 ten iyi değil midir?Ağır devirden kastınız düşük devirli mi olmalı bu kamışın makinesi ? Yani eğer devirden anladığım, kolun bir turu 6 sarım yapması ise devir ne kadar yüksek olursa o kadar az yorar kullanıcıyı ? Yanlış mı anlıyorum ?
    2-Bilye sayısının önemi nedir ? Bilye sayısı yüksek mı olmalı ? Duruma göre değişir mi bu da ?
    3- 6000,8000 kafa ? Bu değerler neyi ifade eder ? Yüksek kafanın benim için önemi nedir ?
    4- Kamış malzemesi önemli midir ? Carbon sağlam bir malzeme olduğundan tercih etmeli miyim ? Carbon pahalı bir malzeme olmasına rağmen çok ucuzlarına rastladım ??? Yanılıyormuyum ?
    5- Teleskobik veya parçalı kamış??? bir acemi için hangisi uygun olur sizce ??
    6- İlaveten bir de daha kısa bir spin olta da almak isterim onun özellikleri de herhalde bambaşka mı olucak..??Yoksa aşağı yukarı surf ün aynısı mı ?
    ( Üstad hakikaten internette gezdikçe çok karışık olduğunu anladım yav :)
    Daha iğne,sahte,fırdöndü,beden,köstek,çapari,kurşun, bunların hangi ava göre hangi ölçüleri, iğneyi bağlama, misinayı misinaya, kurşuna,fırdöndüye bağlama mevzularına girmedim.. of! of! of! Merak etmeyin onların size sormayacağım:).Okuya okuya öğrenicez artık.Ama hakikaten çok detayı varmış..Altı,üstü balık zevki yapıcaz yav :) )
    7- Takdir edersiniz ki yeni olduğum için benden çok üst seviye bir malzemeye yanlışlıkla bir sürü para harcamak istemem , hem de çok kalitesiz ama ucuz malzeme alıp , hem zevkin içine edip hem de paramı sokağa atmak da istemem..Çünkü beceremediğim takdirde vazgeçersem bu işten, bir ton para harcanmış malzeme mezarlığına dönmeyeyim.Piyasada ,birbirine yakın olduğunu zannettiğim ama aralarında 10 kattan fazla fiyat farkı olan malzemelere rastlıyorum..Bu nasıl oluyor bilmem ama bir acemi için minimum fiyat , maximum fayda ilkesine göre hareket etmem gerekiyor.
    8- Surf kamışta atarının yüksek olması mı gerekir ?? Ben dalga arkası 100-200 metre filan atmayı düşünmüyorum.Zaten beceremem ..O halde kurşun + sahte ( veya yem vss. ) kaç gr.olmalı..
    9- "Bir de güzel bir balık partneri" konusunu hangi sitelerden araştırmalıyım?? :) Şaka şaka onu da ben halledeyim artık :harika:

Çok uzattım , ama ilk malzeme tedarikim olucak.O nedenle kısa kısa yanitlarsanız sevinirim.

Saygılarımla,

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Lütfen artık yanıtlamayın.
    Arkadaş bizim durumumuza düşebilir. 20 yıl ayda 2 kez balık restoranına gittiğinde ve eve 20 yılda satın alabileceği balık parasını harcayıp toplam 5kg balık tuttuğunda hakkımızda kötü şeyler düşünebilir.

Levet Bey; siz de sormayı bırakıp bu işi unutun. Bu akşam yorgunluktan sonunda eğri büğrü ve sivri kayaların üzerine yatarak olta sallamaya başladığımı fark edip tası tarağı toplayıp süklüm püklüm evin yolunu tutttum.
    Yarın İstanbul'a farklı bir işkence için dönüyorum.:mad:

10. İsak

İsak Aktif Üye

Bülent bey, bu konuda size katılmıyorum :)

Satın alabileceğimiz balık fiyatının kat kat üzerinde parayı ekipmana harcadığımız doğru, ancak bu hobimiz sayesinde yaşadığımız stresli hayattan biraz bile olsun kafamızı dışarı çıkarıp temizleyebiliyoruz.

İnanın aksi taktirde psikologlara 2-3 misli para vereceğiz.

Levent bey, size tavsiyem öncelikle nerelerde avlanabileceğinizi belirleyip, o bölgelerde hangi sezonda ne şekilde avlanıldığını araştırmanız. Hatta bu bölgelerdeki arkadaşlarla beraber avlara gidip yerinde görmeniz.

11. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Konu uzun ve derin. Biz hobi peşinde koşanlarız. Bu malzemeler oyuncaklarımız oluyor. Ben bazı ortamlarda ucuz ekipmanda aynı işi yapar derim. Ama gider pahalı ürünler de alırım. Tabi bu iş Cüzdanımla aramızdaki ilişkiye bakıyor birazda.

Konu hobi olunca kısmıyoruz hiç bir şeyden. Ama şu dünyada zevk aldığım bir kaç hobim var, onları da kısmadan, bütçem elverdiğince, keyfe keder yapıyorum :)

Gelelim sorularınıza, bir işi ne kadar kurcalarsanız, ne kadar araştırırsanız, ne kadar sorarsanız o kada genişletir içinden çıkılmaz hale sokarsınız.

Aşağıdaki sorularınıza bu forumda biribirinden değerli, genç, yaşlı deneyim sahibi arkadaşlarımız bir yazmaya başlarsalar sayfalar gerçekten yetmez.

O yüzden hedefli hareket etmek en güzeli. Avını yapacağınız tür ve avlağınıza göre seçim yapmak ve ordaki av yapanların kullandıklarını örnek almak en sağlam yol.

Hafta sonu düzenlenecek toplantıya katılmanı tavsiye ediyorum. Bunları yazmak çok uzun zaman alacak. Veya bir ara telefonlaşalım anlatayım.

Rastgelsin.