Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalamar güveç ve sıradakiler...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hayri Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Merhaba dostlar,

Uzun zamandır, hava şartlarından dolayı hafta sonları balığa çıkamadım. Sitede levrek raporları iştahımı iyice arttırdı ve geçen hafta (04/01/2012) çarşamba günü okul çıkışı saat 16:30 gibi kendimi denizin kenarında buldum. At-çek yaparak levrek aradım ama nafile.. Rapture,rover ve cam rapala sahtelerimi denedim ama olmadı. Hava kuzeyden esiyordu. Derken hava kararmaya başladı ve rover sahteme bir vuruş aldım. Balık olmadığı belli usulca kaldırdım güzel bir kalamar.. Makineme 0,24 lük örgü ip sarmıştım. Yeni yeni alışmaya çalıştığım ip atarken karıştı. Karanlıkta biraz uğraştıktan sonra levrek için rapture 17 cm.lik lazer sardina mavi sahteyi taktım. Kalamarlar dan yine vuruş aldım ama kenara alamadım.. Çocuklar evden çağırdılar, avımı sona erdirip eve yemeğe gittim. Yemekten sonra içim içime sığmıyor; hemen arkadaşım Engin'i aradım. Çabuk çık evden seni alıyorum kalamar sırtısına gidiyoruz dedim. 21:30 gibi tekneyle limandan çıktık. Engin aslında iyi balıkçıdır ama kalamar sırtısına alışıncaya kadar ben 3 tane yakaladım. Saat 00:30 kadar süren avımız da 10 tane kalamar yakaladık.

Hep duyuyordum ama hiç yapmadığım kalamar güvecini denemek için güzel bir fırsattı. Hemen araştırmaya başladım. Bulduğum sonuçlardan kendi damak tadıma göre düzenledim..

Kalamar, domates, sarımsak, defne yaprağı,tane karabiber,zeytin yağı,kekik,biber... (isteğe göre siz de bir şeyler ekleyebilirsiniz) Ocağın üzerinde orta ateşte 40-45 dk. pişiyor..

Hava bir daha kalamar için uygun olmadı. Pazar günü (08/01/2012) sabahtan hava avlanmak için uygun görünüyordu. Ama bu sefer mercan ve çupraya bakacaktık. Sabah erkenden çıktık. Hemen limana yakın bir taşın üstüne durduk ama pek tadı yoktu. Engin buradan ayrılmayalım bekleyelim alırsak güzel balık alırız dedi. Dediği gibi de oldu saat 10:30 gibi aynı anda iki tane güzel çupra aldık. Balıkları tekneye alırken yaşadığımız heyecan bize yetti. Kepçe,kepçe,kepçe... sesleri... :harika: Saat 13:00 e kadar sürdürdüğümüz avda birkaç tane güzel mercan ve bir tane barbun çıktı. Yağmur başlamadan limana kaçtık. Limana dönüşte sırtı denedik ama vuruş alamadık. Palamut vardı ama pek sahtelerle ilgilenmediler, bizde yağmura yakalanmayalım diye uğraşamadık.

Bunlarda sıradakiler...

Herkese sevgiler ve saygılar.. Daha güzel avlar sizlere olsun...Rasgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

bu kalamar çok tuhaf bir canlı sarozda canlı yemle levrek beklerlen bi anda bindi oltama ne oldugunu şaşırdım inanın dışarı aldım bitane bile iğneyle alakası yok akıllı yeme öyle bir sarılmışki öylece geldi yanıma hayret ettim bunda güzelde yem oluyomuş dağrumu acaba yoksa birtane kalamar için uğraşmaya degermi sizce? sizinkiler maşşalah baya kalabalık afiyet olsun.

4. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

kalamar güveç afiyet olsun; pişmiş halini görsek ağzımızın suyu iyice akardı:)
    alyanaklar zaten süper. tebrikler...

5. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Bizim buralarda kalamar çupra için yem olarak kullanılır. Ama rapalanın güzel kalamar sahteleri var. Yem içinde yemek içinde avlayın bence.. Sabah tanyeri ağardığın da ve gün battıktan sonra deneyebilirsiniz.. Rasgele..

6. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler.. Sofrada misafirler bekliyordu telaştan pişmiş halini çekmeyi unutmuşum. İyiki de unutmuşum Rasgele....

7. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler sevgili Hayri,,kalamarlar boy olarak tam dolmalık..senin güveçde çok güzel görünüyor.
    ..sitede benim yazdığım"benim kalamar dolmam" tarifi var çok güzel oluyor..afiyet olsun..."

8. Dejavu

Dejavu Aktif Üye

Resimler süper, Teşekkür ederiz. Devamını görmek dileği ile Rastgele..

9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

bu kalamardan bende tadmalıyım :D tebrikler hayri abi güzel kalamar lar ve al yanaklılar :D

10. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Sağolasın Bülent abi, kalamar güveci ararken gördüm senin tarifi onuda uygulayacağım. Ama önce kalamar yakalamam lazım:D rasgele..

11. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Teşekkürler...