Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalamar Sübye Ahtapot Avcılığı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Forumda herkes balık peşinde. Kalamarla, sübye ile ahtapotla uğraşan nadir galiba. Çoğunluk İstanbul’da yaşadığı için ve Egeye de yaz aylarında geldikleri için olabilir. Ayrıca kalamar avı spinden çok kıyı jigi yöntemine yakın. Yani kamışı shore jig yapıyormuş gibi kullanmak gerekiyor.
    Bu hayvanları yakalayınca kıyıda ahtapotun denize kaçmasını engellemek, kalamarın da ateş etmesinden korunmak gerekiyor. Birçok kişiye ters gelebilir ancak çok keyifli bir av bu bacakları kafasında olanları yakalamak. Acaba bizde herkesin yememesi mi desem, yiyen de çok,denizden babam çıksa yerim sözü de herkesin duyduğu laf. Kolesterolün yüksek olmasının da kimsenin umurunda olduğunu sanmam. Bu işler için de özel makine ve kamışlar olsa da LRF de olduğu gibi, özel makine almanıza gerek yok. Kalamar makinelerinin makaraları sığ, çok az ip alan ve düşük devirli makineler, başka farklı bir özelliği olduğunu ben bilmiyorum. Bu nedenle bu konuda fazla ukalalık yapmayayım.
    Yuvarlak plastik kasnağa sarılmış misinanın ucuna bir klips ve kalamar zokası takarak misinayı 1-1.5metre yemin gerisinden tutup havada iki tur çevirip de atabilirsiniz.

Mevsim ve Mera
    Genelde bizim sularda kış aylarında kıyılara yaklaşsa da yaz aylarında maske ile dolaştığınızda Akdeniz kıyılarında grup halinde toplanmış kalamar sürüleri görenler vardır.
    Önce avlandığınız bölgelerde kalamar sezonunu bilip buna göre avlanma için uğraşılmalı. Önceki sezon rastlanan bölgeler önemli. Her yıl aynı terlerde bulunma şansı yüksek olsa da yeni meralar aramak gerekebilir. Her sene belli yerlerde daha yoğun bulunuyorlar. Edremit körfezinde Ağustos sonlarından itibaren rastlamak mümkündü, bu sene hala avlamak için uğraşmaya değecek kadar görünmediler.
    Kıyıdan avlamada bizim burada körfez güney suları Akçay sahillerine göre yoğun kalamar olmasına rağmen Havran deresi önlerinde de önceki yıllarda tekneden kalamar zokası çekerek bulunabiliyordu. Örenden Muratçeşme’ye kadar olan bölge kalamar açısından kısırdır, ancak buralarda da kış aylarında 6 kg a kadar büyük ahtapotlar a rastlanır. Muratçeşme Bağlarburnu arası ve daha güneydeki Gümüşlük benim bildiğim önemli yerler. İçmeler Artur kuzey sahili önleri de kış aylarında ahtapot bakımından verimli yerler. Burada konum verdiğim için karşı çıkacaklar olacak ancak profesyoneller tüm bu yerleri zaten biliyor.

Kalamar Zokaları
    Kalamarın kıyıdan at çek ile yakalanmasında kullanılan karides şeklindeki zokalardan hepsi iş görür ancak solungaç altında kurşun ağırlık bulunanlar daha önemli. Bunlar suya atıldığında batar, batma hızı yüksek olanları kullanmak dibe inmesini bekleme zamanının kısa olması nedeniyle daha verimli .
    Yozuri’nin 22 gramlık hem atışta hem batma hızında karides biçimli zokasının yanında yassıtılmış balık formlu 40 ve 60 gramlık kıyıdan atmak için yüzeyi bildiğiniz kumaş giydirilmiş metal zokaları da mevcut.
    Hızlı batmasını sağlamak ya da sırtı çekerken dalması için boyun altındaki ağırlıkların deliklerine bağlanan klipsli ağırlıklar derin sularda daha çok sübye yakalamak için kullanılıyor. Bu özel ağırlıklar yerine bir split ring ile de ağırlık olarak kurşun bağlanabilir. Orijinalleri avın ilgisini çekmek için fosforludur.
    Derin su için yani tekneden aşağı salmada hızlı batabilen kalem biçimli formlar da var.
    Gagalı modeller de genelde batmalarına rağmen gaga dalmayı sağladığından tekneden sırtı çekmede tercih edilenler içinde. Ayrıca tekneden çoklu, yani çapari gibi bağlayarak kullanılan her iki ucu daha dar, fıçı biçiminde kalamar zokaları bizde satılmakta. Bunları alanlar sanırım üretilme amaçları dışında sırtı veya kıyıdan kullanıyor.
    Piyasada, balık avında kullandığımız sert sahtelere benzer gövdeli kalamar zokaları da mevcut. Ben kullanmadığım için ne kadar verimli olduklarını bilmiyorum. Gagalı olanları sırtıda verimli olabilir. Bunun dışında tam karides görünümlü silikon kalamar zokalarından bende bir tane olmasına rağmen henüz kullanmadım. Bu nedenle verimi hakkında bilgim yok.
    Aralarında renk değiştirerek haberleşen bu kafadan bacaklılar renkleri algılamakta. Bu nedenle kalamar avlayanın yanında beyaz, kırmızı, sarı, mavi, yeşil tonları bulunmalı av bölgesinde sürekli renk değiştirerek o an için uygun rengi seçmek gerek. Hatta bir renk ile tutarken kalamar birden kesilirse hemen diğer renklerin sırasıyla denenmesinde yarar var. Bazen kırmızıya asla atlamaz, yanınızdaki pembe ile kalamarları toplar gider. Bazen siyaha yakın koyu renklere gelirler, bunların hepsi de fosforlu olmasına rağmen. Portakal renkliler piyasada boldur, bazen süper işe yarar ya da hiçbir şey tutmazsınız. Sarı yeşil fire tiger ve pembe ile çok kalamar yakaladım fakat her zaman işe yararlar da diyemem . Sonuç olarak kalamar avcısının yanında 4- 5 renk olmalı. O an hepsi de işe yarayabilir hiç biri de yaramayabilir. 2.5-3-3.5 inç boyunda olanların her birinden türlü renkler almaktansa başlangıçta 3.0 likten pembe ile denemelere başlayabilirsiniz. Tekneden çekerken Fire tiger sarı ve yeşil her iki rengi de içerdiğinden ve piyasada en sık rastlanan gagalı olduğundan ilk renginiz olabilir. Ve bu iş için ucuz zoka almaktansa kaliteli bir pembe mutlaka edinilip diğer renkler için fazla harcama yapmak istemeyenler minik ucuzlar yerine rahat atılabilen ve işe yarayan Rover 3.0 alabilir.
    İyi görmelerine rağmen kalamar zokalarının fosforlu olması önemli. Fosforu sadece iğnelere yakın bölgede bant şeklinde olanlar hayvanın önce iğnelerin olduğu yere kollarını uzatmasını sağladığından gövdesi tamamen fosforlu olanlara göre daha verimli olabilir. Aynı bölgede aynı anda bu iki fosfor modelinin kıyaslama yapacak kadar deneyemedim. Şu an kaliteli markaların genelde kalamar zokaları böyle.

Tüm vücudu fosforlu

Kuyrukta fosforlu halkası olan

Sırtı için gagalı, bunun karides biçimi Rapala ve Strike Pro ve diğerlerinde ürünler var.

Derine çoklu sallandırılan fıçı biçimli

Kıyıdan at çekle kalamar avlarken surf kamış yerine spin kamış kullanılması daha kolay. Surf ile uzağa atmak için zarganada kullanılan şamandıralar, şamandıra sonrası uzun misina gerektiğinden genelde pek uygun değil. Zokanın halkasına veya solungaç altındaki ağırlığın deliğine 60 gramlık kurşun bağlasanız da bu kamış kapasitenize göre hafif kalabilir. Spin kamışla atış sonrası dibe inmesini bekleyip çok kısa aralıklı jig hareketleri ile zıplatma sonrasında yavaş çekmek ve bu hareketleri tekrarlayarak zokanın sürekli hareket halinde olması sağlanmalıdır. Durup beklemek yasak. Sürekli hareket ettirmelisiniz. Tekneden çekerken hız 1 milin altında olmalı ve yine misinayı ileri geri yavaş hareket ettirmek yararlıdır. Yakalandığında kalamarın kollarının kopmaması için yavaş çekilmeli tekneden sırtı çekiyorsanız tekne durdurulduktan sonra çekmeye başlanmalı.

Güneş batarken ava başlanabilir ve tüm gece avlanırken, dolunay geceleri veya kıyıdan atarken sahilin aydınlatılmış bölgeleri tercih edilmelidir. Birkaç kişi avlanıyorsanız hepinizin aynı anda aynı yere atış yapması da verimi arttırır. Ya da becerebilen bir oltaya birkaç zoka takarsa bu da önemli verim artışı sağlar. Kalamarların toplandıkları yeri bulduğunuzda teknede dibe fıçı zokaları indirirken çapari gibi çok sayıda zoka bağlamak sadece bir çekişte birkaç tane yakalamanın yanında sürü görünümü nedeniyle kalamarın yeme saldırmasını isteklendirir.
    Özet olarak farklı renkler sürekli denenmeli, ışıklı ortam önemli, kıyıdan at çek işi bir tür yavaş çekilen shore jig, mevsim önemli, mera önemli.
    Bir de kıyıya ya da tekneye aldığınızda su ve mürekkep püskürtmesi sizi kızdırmasın. Siz onu öldürüyorsunuz o da savunma mekanizmalarından en önemlisini kullanıyor. Daha sonra o rengarenk hayvancık korkudan bembeyaz kesilir.

Ares Mania, PİNA, gürbüz ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ahtapot da kış aylarında verimli av vermekte. Ahtapot yakalamak için gece uykusuz kalmaya da gerek yok, gündüz avlayabilirsiniz. Büyük bir iğneye canlı balık takarak da, ya da balıkçılardan alacağınız temizlenmiş büyük balıkların mide karaciğer barsaklarını salkım saçak takarak da ahtapot avlamak mümkün. Bunların dışında büyük silikon, yengeç veya karides biçiminde özel zokalar, kendinizin yapacağı 3-5cm boyutlarında paslanmaz çelik levhalar hatta CD parçaları ve bunların arasında 3/0-4/0 iğneler ve ağırlık için kurşun kullandığınız oltalar ile de bu zeki canlılar kandırılabiliyor.
    Paslanmaz çelik parçalardan yapacağınız dip sırtısının bedeni 2metre uzunluğunda olabilir. Tüm bunları tekneden çekerken hızın mümkün olduğunca düşük olması önemli. 1 milin üzerine çıkılınca bu iş biraz zora giriyor.
    Gerek tekne gerek kıyıdan at çekte kullanacağınız misina çok sağlam olmalı 1.0 mm kalınlık bu iş için yeterlidir. Ya da en az PE3 sağlam örgü kullanılabilir. Yakalanan ahtapotun taşa yapışması kadar taşa yosuna takılan takımı kurtarmak için gerekli .
    Ben ilk önce kıyıdan bulduğum 2.5 metrelik bir sırığa ter yönlü çivi çakarak birkaç ahtapot yakalamıştım. Sonra çiviyi söküp 6 adet büyük üçlü iğne ve kırtasiyelerde 25 kuruşa satılan hologram bantlardan yapıştırarak işi geliştirdim.

Daha sonra aşağıdaki resimdeki 3 liralık silikonu kullandım. Alttaki iğne taşlara takıldığı için bu iğneyi çıkararak. Ahtapot avlamak için üretilmiş altında ağırlık bulunan ve kocaman iğneli plastik yengeç lerden alıp hiç kullanmadım. Bunlar da işe yarayabilir.
    Bunların dışında benim alıp kullanmadığım kıyıdan at çek yöntemi için yapılmış ahtapot sahteleri var.

En çok ahtapot yakaladığım prochatch silikon

Duel ahtapot sahtesi, ben hiç kullanmadım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Ekim 2014
    gürbüz, kekadam, hakan4117 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ahtapotu pişirme öncesi saatlerce kayalara veya sert bir yere vurup perişan ederlerdi.

Şimdiki yöntem temizlenmiş ahtapotu buzlukta bir iki gün dinlendirdikten sonra boyutuna göre 1-2 saat en kısık ateşte üzeri kapalı bir tencerede pişirmek. Ya da fırında.

Kalamarı yakalandığı an pişirebilirsiniz. Temizleyip her iki yüzeyine bıçakla bastırarak kazıdıktan sonra biçiminde kesip toz şeker çok az soda isterseniz biraz bira ile 15 dakika sıkıp mıncıklayıp yıkadıktan sonra ister ızgara ister unlayıp kızartarak hazırlanabilir.

Eski yöntem bira ve un bulamacında temizlenmiş kalamarı buzdolabında 10 gün kadar bayatlatmaktı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Eylül 2014
  5. despiro

despiro Aktif Üye

Bülent abi değişik bi konudaki ustalığınızı göstermişsiniz yine :)

hakan4117 ve tolga1903 bunu beğendi.
  6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Kalamar zokası için üretilen fosforlu ağırlıklar

Bu da geçen sezondan bir ahtapot avı

Derisi ve vantuzlarıyla pişmiş ahtapot, kalamar resimleri bulamadım resim çekmemişim galiba yuf.

gürbüz, SERDAR-78, kekadam ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık...
    Faideli bir çalışma yapmışsın yine.. :)

hakan4117 bunu beğendi.
  8. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

bende bizim izmirli arkadaşlara bir mera vereyim şimdi nasıldır bilmem gerçi, 97 yılında 4 kg nin üzerinde bir ahtapot yakalamıştım kıyıdan,yer eski foça incir adasına doğru olan yarımada üzerinde.kıyıya paralel yavaşça ilerlerken görüp üzerine oltamı atıp taktırmıştım,taşlara yapışınca yanımdaki arkadaşım denize girip çıkarmıştı,bizden başka yaşlıca evli bir çift daha vardı aynı yerde onlar özellikle ahtapot avı için oradalarmış,bizim ilk defa bu avla karşılaştığımızı anlayınca yanımıza gelip kafasını ters çevirip boynunu kırmıştı ohalde dahi uzunca ölmemişti:( onlarda 2 kg ilk başka bir tane yakalamıştı ogün

zıpkıncı, Horozbina ve hakan4117 bunu beğendi.
  9. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Yunanlilar ahtapotu izgara yapmadan once 1 gun guneste kurutup oyle izgaraya
    atiyorlar.

PİNA, kekadam, hakan4117 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

bülent abi başladımı uğrıyımmı dönüşte :)

hakan4117 bunu beğendi.
  11. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Valla ahtapot bana pek hitap etmiyor ama kalamara bayılılırım. Acaba Gürpınar tarafından da yakalanabilir mi?

hakan4117 bunu beğendi.