Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalamar Sübye Ahtapot Avcılığı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Eğer sırtı çekerek kullanacaksanız, gagalı modelleri fırdöndü öncesi kıstırma veya yaylı kurşun ile kullanmaktan başka çare yok.
    Kurşun ağırlığı ise teknenin hızına bağlı, daldırmak istediğiniz derinlik için hangi hızda kaç gram kurşun gerekir bilmiyorum.
    Buna bir de zokanın gaga yapısı eklenince doğru bilgiye erişmek zor. 1.5 2 mil hızda 60-100gram arasını deneyerek başlayın.
    Bunu tahminen yazdım bildiğimden değil. 60 gramlık kurşunla 20 metrelere ulaşabileceğinizi sanarak.

Kalamarı bulduğunuz yerde fosforlu fıçı biçimli zokalarla çapari de deneyebilirsiniz.
    Sinaritli avlar dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karatepe

karatepe Aktif Üye

Günaydınlar,Tekne Sabitken avlanacağız abi.Direk ağırlığı ile aşağıya salacağız.
    Ben genelde 75 Gr. kurşun ile 3 lü zoka indiriyorum aşağıya ama çok başarılı olamadım şimdiye kadar.
    Yani kendindne kurşunlu avcı zoka mı almalı yoksa kurşunsuz hariçten en alta kurşun takarak mı takım yapmalı ?

4. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Tekneden kalamar avında, ağırlık ile 3'lü zokayı çapari sistemi ile aşağı indiriyorsanız bunun en verimli ve zokaların iğnelerinin takıma dolanmayacağı sistem tekneyi akıntıya bırakma sistemdir. Bu sistemde 50 gr kurşun ile 3 adet zoka dibe rahat iner ve teknenin akışı sırasında yine dipten çok kalkmadan üst üste düzenli olarak yüzerler. Burada önemli olan nokta teknenin akıntıya bırakılması ve zokaların yüzdürülmesidir. Çünkü kalamar zokanın hareketine ve aksiyonuna duyarlıdır. Çoğu zaman kıyıdan at-çek yaparken zoka kıyıya yaklaştığında kayalara takılmasın diye hızlıca toplarken peşinden bir kalamarın takip ettiğine şahit oluruz.

Bununla ilgili bir ayrıntı daha vererek konuyu pekiştirmeye çalışayım. Zokanızı dibe yatırın ve bekleyin bir süre sonra illaki bir kalamar gelir ve zokanın üzerine yatarak ısırmaya kemirmeye veya alıp götürmeye çalışır. Ama yatan zokaya kalamarın gelip saldırması düşük bir ihtimaldir. Olmaz değil ama kalamarın tercihi canlı hareketli kaçan kıpır kıpır yemlerdir ve peşinden koşar kovalar bu sebeple vücut yapısı sübyeye göre daha hidrodinamik tüp şeklindedir.

İkinci sorunuzun cevabı ise akıntıdaki tekneden bu sistemle balık formundaki gövde içinden kurşunlu veya dıştan kurşunlu karides formundaki her iki çeşit zokayı da kullanabilirsiniz. Bu durumda ana ağırlığı 40-30 gr. gibi ayarlayabilirsiniz.

Kalamar sübye avı çok zor bir av olmamasına rağmen avın verimini pozitif yönde etkileyecek bazı noktalara dikkat ettik mi avın verimi de artar ;

- Kaplama kumaşında yaldizlı iplikler kullanılan yeni zokalar daha verimli. Bu yaldız iplikler zoka su içinde salınırken parlayarak kalamarın av isteğini arttırmakta.
    - Zokaları av sonunda tatlı su ile yıkamak zokanın kumaşının ve renklerinin ömrünü uzatıyor.
    - Piyasada göreceğiniz tüm zoka renkleri iş yapıyor ama genelleme yapacak olursak beyaz-pembe-turuncu-kırmızı-sarı gibi renklerin avda verimli olduğunu gördüm.
    - Yo-zuri, Yamashita, Dtd gibi markaların balık ve karides formundaki zokaları gerek denge gerekse işçilik kalitesi açısından rakipsiz. Ucuz zokalarda su içinde baş aşağı veya iğnelerin ağırlığı yüzünden baş yukarı durma durumları sık karşılaşılan bir durum.
    - Ucuz zokalardan kullanıyor iseniz zokayı kullanmadan önce ilk yapacağınız iş zokanın alt karın kısmındaki birleşim çizgisini japonlamak olsun. Bu kısımda kaplama kumaş bu birleşim yerine tıkılmak sureti ile kumaşın uçları saklandığı için kısa sürede kumaş buradan açılmaya başlıyor.
    - Gece avlarında zokalara ışık tutmak ve fosfor vermek faydalı oluyor. Ama fosfor malzemesinin emdiği ışığı saklama kabiliyeti tamamen suyun sıcaklığı ile ilgili. Soğuk suda fosfor çok çabuk yitirilmesine rağmen daha ılık su sıcaklıklarında daha uzun süre kalabiliyor.
    - Kalamar ve sübye avlarında bir önemli nokta da kullanılan misinenin esneme yeteneği. Tekneden av yapıyorsanız ve el ile avlanıyorsanız misineniz esnek olmalı ki kalamar asıldığında özellikle büyük bir kalamar ise karşılıklı asılma durumunda kalamarın kolları yırtılıp kalamar kaçamasın. Kamış makine kullanıyorsanız ip misine bile kullansanız bu görevi makinenin kalamasına yükleyebilirsiniz. Sorun olmaz.

Goksell ve karatepe bunu beğendi.
  5. karatepe

karatepe Aktif Üye

Berke Bey verdiğiniz bilgiler muhteşem çok teşekkür ederim.
    Bizim tekne demir atmış oluyor ve çok az kıpırdıyor,çünkü havuzların halatlarına bağlıyorlar tekneyi.(Genelde sabitiz yani)
    Ayrıca Yo-zuri, Yamashita, Dtd zokaları için direk link verirseniz almak istiyorum.
    Yardımlarınız için tekrar sağolun.

Berke Öztürkmen bunu beğendi.
  6. Berke Öztürkmen

Muhteşemlik birşey yok. Deneye deneye edinilen bilgiler bunlar sadece. Rastgelsin.

karatepe bunu beğendi.
  7. karatepe

karatepe Aktif Üye

abi sende kalmadı bana yarayacak zoka.. bana link verebilir misin ?

8. Berke Öztürkmen

9. karatepe

karatepe Aktif Üye

teşekkürler.

10. kekadam

kekadam Aktif Üye

sübyeciler.

sübye gagalarını ne yapacağım çöpe mi atacağım diye kendine soranlar,
    durun

bana verin.

ben de petshoplara satıp zengin olacağım. muhebbet kuşu gaga taşı.

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Yahu Kek

Sübyenin gagasını kimse almaz. Ancak iskeletini istiyorsan sahilleri dolaş.
    Bu kalker parçasını kuşçulardan çok dişçiler kullanır.