Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KALAMAR ZOKALARI

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

 1. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.218
  Beğeniler:
  3.459
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Sezon birçok bölgede eylül başından beri başladı. Eski kalamar konusuna ekleyecektim sonra daha fazla görülebilmesi için yeni konu açtım ki sahibinden com sitesine dönmüş forumda biraz da yeni bilgiler olsun. Millet ne yapsın o kadar çok ürün aldık ki her birimizin evinde dükkanlardaki malzemeye yakın ürün oldu.  Kalamar zokalarında en yüksek verimi aldığımız markalar Yamashita ve Yo-Zuri-Duel.

  Başka markalar ve bunların da verimli olan model ve renkleri mevcut. Ancak yeteri kadar deneyemediğimizden aşağıdakiler öne çıkanlar. Shimano sephia Egixile ve Fish League de benim kullanımlarında olumlu sonuç verdi. Aşağıdakileri bulamazsanız alabileceğiniz verimli zokalar.


  Renkler

  Zokaların renkleri, renk körü olduğu söylenen kalamarların avında, aktif beslendikleri veya fazla aktif olmadıkları zamana, suyun bulanık veya berraklık durumuna, ay veya sahil ışıkları koşullarına göre değişiyor.


  Çok çeşitli renkler bunların tonları, farklı desenleri, UV özellikleri, fosforlama çeşitleri var. Ancak birçoğunu yeteri kadar deneyemediğimizden yazdıklarımı kesin doğru olarak kabul etmeyin. Aynı rengin farklı tonları ve üzerindeki desenler nedeniyle ayrı ortamlarda ve farklı bölgelerde verimleri değişebilir.


  Portakal renkleri, başkaları da olumlu olabilse de bulanık suda en iyi olanlar.

  Pembe kırmızı tonları berrak suda daha iyi.

  Aşırı fosforlular veya tüm vücudu fosforlular zifiri karanlıkta çoğu zaman hayvanı ürkütüp yaklaşmasını önlüyor.

  Aysız karanlık geceler sadece kuyruk ve gözünde fosfor olan zokalar daha iyi sonuç veriyor.


  Boyut ve Ağırlık


  Atış mesafesi nedeniyle 19-22 gramlık 3.5 boyutunu tercih ediyoruz ancak uzağa atmada sorunu olmayan kamışlar için 15 gr civarı ağırlığında üretilen 3 boyutu da daha küçük olmasına rağmen kalamar için kolay av olduğundan daha olumlu.  YAMASHITA


  Egi OH Q LIVE modeli ile ısı ceketli zoka üretimine başladıktan sonra öne çıkan marka.

  Isı ceketi zokaya fosfor ışığının parlaması için ışık tuttuğunuzda kumaşın da sıcaklığı 2-3 derece arttırak ısı kazanmasını sağlıyor. Bu da bizlerin termal kamerada sıcaklık farklılıklarını görebilmemiz gibi kalamarın zokayı canlı madde gibi görmesini sağlayan özellik. Q Live dan sonra geliştirilen modellerde bu özellik kullanılmakta.

  Arkadaşlarla bizim avlarda memnun kaldığımız modeller içinde EGI OH JP+ nın birkaç rengini fazla harcama yapmamanız için önerebilirim. Kullandıklarımız genelde orta hızda batan yani 3-3.5saniyede 1 metre tipler.

  Ayrıca bunu bulamayıp yerine EGI OH K bulabilirseniz de olur. Bunun dışında gövdesi nokta veya çeşitli desenlerle fosforlu Egi OH H Japan Curent Special modeli var ki zifiri karanlıkta JP+ kadar başarılı değil. İlk gördüğünüzde şahaneymiş diye düşünüp almaya gerek yok.


  JP+ modelinden alabileceğiniz renkler

  B04 OM

  [​IMG]

  B05 PM de olabilir

  [​IMG]


  ancak benzer rengin yumurtalı denilen kuyruk altı yumurta taşıyan karidesin yumurta rengine boyanmış R04 IE rengi.

  [​IMG]


  Bu iki rengi almak kalamar avlamak için yeterli olmasına rağmen fazla mal göz çıkarmaz diyenlere yumurtalı beyaz RE05 KME

  [​IMG]

  Bunların dışında kafası portakal, gerisi kırmızı R01 OPR rengi de var. Bir taşla iki kalamar değil tabi, iki farklı ortamda tek renk.

  [​IMG]


  Bunlar da almanıza pek gerek olmayan ancak tüketim hastalığı veya çeşit bulundurmak isteyenler için. Ya da benim gibi denemek isteyenler için.

  Egi OH H Japan Curent Spec. modelinden işe yarar iki renk. Bu ürünün diğer renklerinin hepsi bunlar gibi gövdeleri fosforlu bazıları gözden kuyruğa çizgisel fosforlu.


  [​IMG]

  [​IMG]
  YO-ZURI-DUEL

  Bizim piyasada bol bulunan Auri Q yerine mutlaka Auri Q RS ve bunun şimdilerde tükenmiş UV dört renginden KVPA veya KPPE ve ışığı bol ortamlar için SLOE ayrıca henüz güneş ortada iken ve yine mehtapta kullanabileceğiniz SLMA renklerini naturel renklere tercih edebilirsiniz.

  Fazla harcama yapmak istemeyenler bu gruptan KVPA ile yetinebilir.

  Kalamar avına fazla gidenler ve Yamashita bulamayanlar Yozurinin kumaşı çabuk hasar gördüğünden mutlaka iki tane almalı.


  KVPA

  [​IMG]


  KPPE

  [​IMG]


  SLOE

  [​IMG]


  SLMA

  [​IMG]


  Yoziride denediğim işe yarayan bir de karın kısmı plastik tüylü EZ Q CAST Speedy modeli var ancak yukarıdakiler kalamar avlamak için yeterlidir.
   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2015
  coner, ozzy35, Hamdi ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.218
  Beğeniler:
  3.459
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Tekneden sırtıda yukarıdakileri kullanabilirsiniz. Kıyıdan avlanmayıp sadece tekne avı yapanlar için ucuz ve mükemmmel bir ürün daha var. Rapalanın gagalı kızıl kahve rengi olanı. Eskiden Fire tiger yani bizde karpuz ismi verilenden neredeyse 10 kat verimli renk bu. ve 9 cm olan yani küçük boyutlusu daha iyi. Fire tiger mehtapta çalışmakta aysız geceler kalamar avlaması zor.

  Yeni üretilenlerde bunların iğne formu değiştirilip geliştirildi. Ancak sadece karpuz renginde olanlar getirildiğinden piyasada kızıl kahverengi olanların iğneleri eski model iğne.


  [​IMG]


  Tekneden dip avında DTD marka çok başarılı. İğne formunu Rapala kopyalayıp gagalı zokalarına uygulamış. Bunu yemli balık avında fırdöndü klipsine veya fırdöndü üzerine bağlarsanız balık yakalarken kalamar sübye veya ahtapot yakalama şansınız da olur.


  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2015
  sabriyazici, Hamdi, Hedo ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 4. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.218
  Beğeniler:
  3.459
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  YENİLER

  Japonlar paramızı almak için sürekli geliştirme peşinde.

  Para kazanmanın en güzel biçimi yararlı tasarımlar ve bunların gerek labaratuvar gerek kullanım koşullarında denenip işe yararlığından emin olduktan seri üretime geçip satmak.


  Diğer yol kopyalamak. Kopyacılar eskiden icat edenin kullandığı aynı ambalajı da yapıyordu. Şimdilerde bu yasalar ve kontrol ile azaldı. Kopyacılar birçok önemli ayrıntıyı atlıyor, daha ucuz malzeme kullanıyor veya geliştirme masrafları olamadığı halde daha da ucuza mal etmek için bunları yerine getirmeden ğiyasaya sürüyordu. Şimdi kopyacıların içinde daha da geliştirmek için çaba harcayanlar da var.


  Bizim milletin de işi doğruyu bulduklarında başkalarından gizlemek. Bu özellikleri işleri için de geçerli.

  Benim de işim bu hobide ve mesleğimde deneyip doğru sandıklarımı yaymak. Bu denemelerde birlikte avlandığımız arkadaşların kullandıklarını da değerlendirmelerim içine koyuyorum.  Yozuri-Duel son ayarda PATAPATA Q isimli bir zoka yaptı. Bunun en önemli özelliği göğüs yüzgeçlerindeki tüyler yerine balık yüzgeci benzeri plastikler. Bunlar zokayı çekişte balıkların göğüs yüzgeci benzeri titreşimler oluşturması . 3 rengini aldım henüz birini denedim.

  Son günlerde piyasaya aynı yüzgeç sistemi ile sürülen EZ-Q Mag Cast modeli bizlerin cebinden para alacak.

  Ön ve arkada mıknatıs ve hareketli bilyarı ile 70 metrelere varan erimi varmış.

  Ayrıca Yamashitanın yeni modelinde olduğu gibi klips halkası zoka eksenine konmayıp burnun üzerine konulmuş. Bu nedenle kamışı hızla kaldırdığımızda zokanın yukarı çıkması daha büyük eğimle hareketli bilya sistemi ile aşağı inme eğimi de yükseldiğinden zokanın aşağı yukarı zigzag hareketinin frekansı düşerek her atış çekişte suda daha uzun yol almakta.

  [​IMG]


  Birkaç renk

  [​IMG]


  [​IMG]


  Yoziri Duel bunları yaparken Yamashita da EGI OH Q LIVE Search 490 ı geliştirmiş. Yine ısı ceketli, mükemmel renk ve desenler, dairesel oluktaki bilyelerin oluşturduğu ses ve ilgi çekici hareketlere sahip yepyeni bir ürün. 490 nanometre dalga boyu altı ışıkta yani UV yakınlarında görünümünün iyi olduğu ölçüldüğü için bu modele 490 ismi verilmiş.


  Yozurinin ve bunun iki modelini de henüz alıp denemedim.

  [​IMG]


  [​IMG]


   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2015
 5. YEKTA

  YEKTA Daimi Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.668
  Beğeniler:
  1.788
  Şehir:
  KOCAELİ
  Yetkim olsa konuyu sabitlerim ansiklopedi bilgiler abi bşde kırşunlulardan bahsetseydin keşke
   
  PİNA bunu beğendi.
 6. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  6.187
  Beğeniler:
  5.917
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Bülent Ağabey;
  Her zaman açmış olduğun birbirinden güzel konulara bir yenisini eklemişsin,Sevgili @YEKTA arkadaşımızın dediği gibi ansiklopedik bilgi bankası niteliğinde bir konu olmuş, :harika:paylaşımın için teşekkür ederim.:tskler:

  Kendini bizlere hiç özlettirmemen dileğiyle. :)

  İyi forumlar.
   
  Son düzenleme: 16 Ekim 2015
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.860
  Beğeniler:
  6.782
  Şehir:
  İstanbul
  Eline sağlık
  Japonların bir eli sürekli bizim cebimizde zaten..
   
  pelipe35 ve Ali Ş. bunu beğendi.
 8. arifengin

  arifengin Daimi Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.010
  Beğeniler:
  367
  Şehir:
  istanbul
  Fosforlular fenaymis kalamar olsam kesin atlardim bunlara :)
   
 9. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Adamlar yapmış valla her biri sanat eseri gibi :) Güzel Konu Ellerine Sağlık abi..
   
 10. YEKTA

  YEKTA Daimi Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.668
  Beğeniler:
  1.788
  Şehir:
  KOCAELİ
  O japonlara ne yapayım neddiyim abi :)
   
 11. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.860
  Beğeniler:
  6.782
  Şehir:
  İstanbul
  Sen bilirsin ne yapman gerektiğini Yekta. :D