Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaldığımız yerden aynen devam...:)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Bu sene çok şükür kıyıdan Çupra avlarım gayet verimli geçiyor.Gerek dostlarım, gerek ise eşimle beraber yapmış olduğumuz av güncelerinde bazen doğal deniz çupra'sı denk gelirken, av yaptığımız yöre yoğun olarak balık çiftliklerinin var olduğu mekanlar olduğu için adına kaçkın diye adlandırdığımız türden olan balıkların da denk geldiği oluyor.
    Bu av güncelerimi ve yaşananları emekli olduğum iş yerinden çok yakın dostum ve eski av partnelerimden olan Sevgili Mehmet kardeşime bundan bahsetiğimde tepkisi, en yakın zamanda hep beraber bir av yapalım şeklinde olmuştu.Sözün özü onun bu isteği ile planlanıp, şekillenen oldukça bereketli bir kıyı avı güncesi yaşadık.

Av güncemize sabah saat 08,00 gibi buluşarak başladık.İlk durağımız doğal olarak yemci olurken, ikinci uğrak yerimiz de yol üstünde yer alan ve biz oltacı camiasına hitap eden unlu mamuller üreten iş yeri oldu.Sıcacık çaylar eşliğinde İzmir in çıtır, çıtır boyozları emin olun çok güzel oluyor.Hele yanında kaynamış yumurta da varsa.Eh, artık yeme de yanında yat tarzı bir sabah kahvaltısı oldu bizler için.
    Tüm ekip, az biraz ehli keyif olduğu için av merasına varmamız ve ilk oltaların su ile buluşması sanırım saat 10.00 'u bulmuştur.Av esnasında hepimiz Kalasik 3'lü takım kullandık.İğneler benim Çupra avlarımda vazgeçilmez tercihim olan, Mustad marka 496/01 serisi kısa pala siyah çapraz iğneler.Yem olarak da başta mamun olmak üzere, hem temizlenmiş çim çim karides, hemde tavuk göğsü kullandık.

Günün ilk balığını Sevgili dostum Mehmet kardeşim aldı.Ve arkadan bir tane daha denk geldi ona.Ve daha sonra da eşime bir adet mırmır denk geldi.Onlar büyük bir zevk ile balıklarını çekerken, ben de mümkün olduğunca onların bu anlarını videoya kayıt etmeye çalıştım.Zira av güncemiz esnasında yaşanan o tatlı anları gelecek günlere taşıma baabından bu faaliyet benim en büyük tutkularımdan biri olmuştur .Sözün özü, yakın dostlarım bilir ;balık tutmak birincil koşulum olmamıştır benim için artık.
    İçinde bulunduğumuz mera tabiat ananın tüm nimetlerini bizlere cömertçe sunduğu tertemiz bir doğa parçasıydı.Tam karşımızda yer alan deniz mavinin en güzel tonlarını barındırırken, etrafımızda yer alan yeşil doku ise tadına doyulmaz bir ahenkle bizlerin göz zevkini okşuyordu.

Balık ilk başlarda dalga, dalga yüzünü gösterdi.Ta ki, saat 13.00 e kadar diyebilirim.Bu saatten sonra yanık bir havaya yakın olan hava değişmeye başladı.Ve tatlı, tatlı karşıdan esmeye başlaması ile deniz başladı harketlenmeye.İşte esas av bu saatten sonra başladı diyebirim.Üç iğneden oluşan takımlara, aynı anda 3 balık denk gelirken, bazen ikili, ikili bile çektiğimiz de oldu.Velhasıl saat 13,00 ile 15,00 arası tam bir şov yaşadık diyebilirim.

Velhasıl dönüş yolunun da uzunluğu hesaba katarak, saat 16,00 gibi başladık toparlanmaya.Her şey tamam olup da dönüş yoluna başladığımızda her birimizin hafızalarında bayağı uzun bir süre aynı tadda ve hazda kalacak olan bu av güncesinin muhabbetini yapa yapa selamet ile av güncemizi bitirmiş olduk.

Tez zamanda tüm dostlarım sevdikleriyle beraber daha güzelini yaşamaları dileği ile rastgele

Hamdi, TekAdam, KalamA ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Masllah abi capari gibi olmuss 3 lu 2 li :)

ishak BALLICA bunu beğendi.
  4. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

özlemişim abi raporunu tekrarları ağzınızın tadı ile rast gelsin elinize sağlık

5. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

gelecek teki avların berektli olmasını dilerim. mera güzel incin top oynuyo :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Mart 2014
  6. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Bende İzmir e gelsem tutabilirmiyim Çupra. Her daim avlarınız böyle olsun.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

:harika: Maşallah güzel havada oldukça verimli av yapmışsınız, çupralar harika görünüyor, tebrik ederim... BU güzel rapor içinde teşekkürler

8. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili arkadaşlar, bu mevsim itibari ile benim yöremde kıyıdan çupra avı pek olmaz.;)Bunun nedeni ise her sene çupranın ürteme amaçlı güneye göç etmesidir.Ve o doğal çupraların tekrar kıyılaması için belki bir 30 - 40 gün filan daha var.Nisan sonu veya mayıs başları gibi kıyılacaklar.Benim bu husustaki işaretim iğde ağaçlarının çiçek açmaya başlamasıdır.:) Yani uygun sıcaklıktır.

Peki bunlar ne derseniz, onu da şöyle açıklamak isterim.Bundan 2-3 ay önce bahse konu yörede bir kafes kazası/patlaması yaşanmıştı.Ve dolayısı ise doğaya belki sayıları yüz binleri bulan balık karıştı.Bu balıklar o balıklar.Doğal ortamda doğup, büyümedikleri için bence doğal yaşamda da yaşama şansları da çok az olacaktır.Bir nevi doğal seleksiyona uğrayacaklar yani.İçlerinden belkide yüzde 1 veya 2 si yaşama ve doğal dengeye uyumu gösterebileceklerdir.

Sözün özü bu taraflar olağan üstü bu durumdan dolayı uygun hava koşullarını yakalamak ve uygun takım kullanmak şartıyla bir nev i çupra bayramı yaşamaktadır.:p

9. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostum, gönüller bir olduktan sonra emin ol on numara bir av güncesi oluyor.

sabriyazici bunu beğendi.
  10. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostum, biliyorsun balık işi nasip işi az biraz.Bunun yanında tabiki de meraya uygun hava koşulları ve ve ona uygun bir takım ve yem tercihi lazım.;)

11. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

vallahi benimaklıma geelmişti boylardan ötürü:harika::harika:

alganiresidence bunu beğendi.