Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KALIBA KURŞUN DÖKÜMÜ

Konu, 'Kurşunlar (Ağırlıklar), İskandil ve Kurşun Çeşitlemelerine Genel Bakış' kısmında red baron tarafından paylaşıldı.

 1. red baron

  red baron Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  12 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  istanbul
  Arkadaşlar şimdiden herkeze teşşekür ederim,benim sorum kurşun dökerken karşılaştığım bir sorun ve bu sorunun cevabını bulmak şimdi arkadaşlar aleminyumdan tek göz bir kurşun kalıbi yaptırdım kalıpta veya açılması ile ilgili sorun yok fakat kurşunu cezvede eritip döktüğümde çıkan kurşun dalgalı oluyor cam gibi çıkmıyor,her şekilde araştırdım ama olmuyor olmuyor kalıbı ısıt dediler yaptım,yavaş dök dediler yaptım,yok o yok bu acaba benim dökümümde mi sorun yoksa kalıbın aleminyum oluşumu nedir anlamadım.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.555
  Beğeniler:
  9.494
  Şehir:
  İstanbul
 4. red baron

  red baron Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  12 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  istanbul
  Yok hamdi abi resimdeki kalıp alçı sanırım alçıda sorun yok ama çabuk bozulup patlıyor,resimdeki kurşunda çizikler mevcut,hayırlısı bulucam formülü sonra ne kadar sıyırtma kurşunu satanlar varsa batırcam,bakalım birde çeliğe açıcam kalıbı ne olacak inadıma bindi yani bildiğin gibi diil.
   
 5. ismail18

  ismail18 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ÇANKIRI
  kalıbınızda anladıgım kadar gaz atamıyor gaz atamadıgı içinde kursun dalgalı cıkıyor.gaz kanalı olması lazım ikincisi erimesinde anladıgım kadar sorun yok kalıbın yolluk yeri kursunu dökmenizde etki ediyor olabilir yolluk yeri kücük olabilir buda dalgalı dökmenize sebeb olur aliminyum olması o kadar kalıbı etkilemez sadece deforme olması daha cabuk olur.kalıbın resmini görsem size daha cok yardımcı olmak isterim ama bu söylediklerine dikkat ederseniz sorunu cözersiniz.diye umuyorum sayglılarımla
   
 6. red baron

  red baron Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  12 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  istanbul
  Yarın birkaç resmini ekliyeyim,yorumlarınız için teşekkür ederim.
   
 7. ismail18

  ismail18 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ÇANKIRI
  resim eklerseniz daha iyi olur yolluk yeri ufak ise kursunun yürümesi yavas olur ve dalgalanma yapabilirr eger yolluk yeri büyükse o dalgalanmayı yapmaması lazım.
   
 8. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Anladığım kadarıyla harelenme (gaz birikmesi) olmuş.Bu tür kalıplarda biriken gazın atılması için kalıp boşluğunun yan tarafına gaz toplama odacıkları açılır.Eğer kalıbınızda bu odacıklardan yok ise;gazın biriktiği yerden kalıp dışına doğru tahliye kanalları açmanız gerekir.Fazla derin olmamak kaydıyla kalıp yüzeyini sert bir cisimle çizerseniz sorunu çözebilirsiniz.
   
 9. askarr

  askarr Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  0
  murat bey kurşun kalıbını sıcak olması lazım. kalıp soğuk olursa veya ıslak olursa fokurdama yapar ve kalıba oturmaz ve kurşun bozuk çıkar. kurşunu kalıba ,kalıp sıcak iken dökün ve kendi halinde sertleşmesini bekleyin. tahminen 1 dakika kadar. sonra kalıbı açın. pürüzsüz olduğunu göreceksiniz..
   
 10. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Umarım istediğiniz sonucu alırsınız. Ben bir şeye dikkat çekmek istiyorum belki siz biliyorsunuzdur bilmeyen arakadaşları uyarmış olayım. Kurşun eritilirken ve kalıba dökülürken çıkan buhar kesinlikle solunulmamalıdır. Solunum yapılırsa çok ciddi bir kan hastalığı oluyor. Eskilerden bir arkadaşımız bu yüzden aylarca tedavi görmüştü.

  Rastgelsin.
   
 11. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Biz, seneler önce babamla ateş tuğlası denen tuğladan, hani şu kömür sobalarının içinde bulunan tuğladan oyarak kalıp yapmıştık kalıpları
  ve çok güzel sonuçlar çıkıyordu, bu taş dayanıklı olduğu için zamanla çatlama patlamada olmuyordu.Ben bunu tavsiye edebilirim.
  Kurşunu eritmek içinde küçük bir eritme potası kullanıyorduk.Hala daha bu kalıplar duruyor sanırım babamda bulursam resimlerini koyarım.

  ÇOK ÖNEMLİ !!!

  Benim tüm hayatımın akışını değiştirecek bir kaza bu kurşun dökme esnasında geçti başımdan.

  Kalıbın ıslak olduğunu farketmeden kurşunu kalıba dökerken içindeki buharın delikten erimiş kurşunu püskürtmesi sonucu sağ elimin üstü, kolumun pekçok yeri, karnım ciddi yanıklara maruz kalmıştı.haladaha azda olsa bu izleri taşırım. Hayatımın akışını değiştirmeside iki gün sonra kara harp okulunun mülakatına gidicek olmamdı.Malesef çok istediğim bu yaşam tarzından tad alamadan sönmüştü hayallerim.