Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalkan avı güncesi ..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Murat Kayadelen tarafından paylaşıldı.

1. Murat Kayadelen

Murat Kayadelen Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar,
    uzun zamandır siteye üye olmama rağmen pek fazla paylaşımda bulunmamıştım, bu bayram tatilinde yaptığım başarı ile sonuçlanan kalkan avımı paylaşmak istedim.
    Bayram tatili öncesi kalkanın kıyıladığının haberini almış ve ilk denememizde 46cm'lik bir kalkanı kandırabilmiştik, tatilde için yaptığım 2 günlük av planını buna göre hazırladım, uzun zamandır spin avlardan yemli av yapmaya fırsat bulamıyordum benim için de değişiklik oldu.

Avımın 1. günü çok verimli geçti, 1o adet limit altı kalkan saldım ve 1 adet yaklaşık 60cm, 3 kg. kalkan alıkoydum.
    2. günü ise sadece 2 adet yavru balık saldım, videodaki görüntüler 1. av gününe aittir.

Gün içerisinde hava çok değişkendi, sabah şort ve t-shirt ile avlanırken öğleden sonra hava kuzeye döndü ve sertleşti, gün içerisinde 4 mevsimi yaşadım desem yeridir.
    Havanın güneşli ve denizin sakin olduğu saatler daha verimli geçti, hava bozduktan ve kapandıktan sonra alınan balık sayısında ciddi bir düşüş oldu..

Takım olarak 3/0 uzun pala iğneler ile bağlanmış 2 köstekli dip takımları kullandım. Yem olarak istavriti tercih ettim, iğne uçlarının dışarıda olması kalkan avında çok önemlidir, iğne saplanmadığı taktirde yemle birlikte geri çıkacaktır, sert atışlar yaptığımızdan ve ağır kurşunlar kullandığımızdan dolayı yemin düşmeyecek şekilde sağlam yerlerinden takılmasına özen göstermeliyiz.
    En önemlisi ; kalkan avında boy limiti 44cm, günlük av adedi maksimum 2 adettir, lütfen bunu her avcıya hatırlatalım ve nesli azalmakta olan kalkan yavrularının salınmasına gayret gösterelim.

Video çekimlerimdeki bazı bölümleri telefonumdaki yazılım sorunundan dolayı alamadım ve videoda bu yüzden akış sorunları oluştu affola, iyi seyirler, hepimize rastgele..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Elinize sağlık.Çok güzel balık almışsınız tebrikler.

4. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Murat merhaba,

Öncelikle hazırlamış olduğun bu enfes raporun için teşekkür ederim, emeğine sağlık :)

Programlı ve bereketli geçen av güncelerin ve geri saldığın Kalkan yavruları için seni canı gönülden tebrik ederim, yüreğine sağlık ;)

Bu sene ikinci Kalkan raporunu sen paylaştın, sanırım bundan sonra birçok Kalkan raporuna şahitlik edeceğiz. Bu arada limit altı küçük Kalkan'ları alıkoyanlar senin saldığında yaşadığın duygunun tadını bilseler belki onlarda yavru Kalkan'ları salabilirler ama malesef açgözlü bir milletiz, bu bağlamda daha çok yol almamız gerekiyor.

Devamı dileklerimle, her zaman rast gelsin...

5. Murat Kayadelen

Mert bey teşekkür ederim ..

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bu güzel ve anlamlı rapor için teşekkür ediyorum :) Son derece keyif aldım okurken, kaleminize sağlık, 3kg muhteşem bir boy denizlerimizin en lezzetli balığı malum :) Afiyetler olsun, saldığınız onca kalkan yavrusuna ise ancak şapka çıkartabiliriz, helal olsun ...

7. Murat Kayadelen

Süleyman bey öncelikle teşekkür ederim,
    maalesef dedikleriniz doğru, yavru balıkları salma konusunda notumuz pek iyi değil.
    Bizlerin elimizden geldiğince özellikle gençlerimize aşılaması gereken bir olgu, ben şahsım adına bu avları zaten hobi olarak yapıyorum, nadiren de olsa deniz ana bizi böyle güzelliklerle ödüllendiriyor.
    Sağlıcakla kalın..

8. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Tebrikler dostum,
    Sana her zaman rastgelsin ;)

9. Murat Kayadelen

Selahattin teşekkür ederim,
    keyifle okumana sevindim, hareketli bir av günü sonunda güzel bir ödül oldu benim için.
    Selamlar..

10. Murat Kayadelen

Teşekkür ederim serdar bey, sizlere de rastgelsin..

11. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Çok güzel av olmuş.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun