Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalkan Avı Teknikleri

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Merhaba,

Balık Avı teknikleri bölümünde kalkan balığı için açılmış bir konu göremedim.
    Tabi avcılığı diğer balıklara nazaran biraz sıkıcı. Hatta epey sıkıcı :) Tüm denizlerimizde de bulunmadığından sanırım biraz geri planda kalmış.

Ben de böyle bir konu açmak istedim. Ama bilgi vermekten ziyade istemek için :D

Üstadlar bildiklerini aktarırlar, neyi nasıl yaparsak daha iyi verim alabiliriz tarzında fikir alışverişi yaparız, fena da olmaz yani :)

Bir kaç gün önce ilk denememi yapmıştım. Ama sadece bir oltayla (ikincisi kumluk olduğunu tahmin ettiğim bölgede daha ilk atışa atar atmaz takıldı ve takım koptu sonra uğraşmak istemedim) 4-5 saat süren bir av denemesi oldu. Hiç vuruş olmadı, fakat bir ara yemleri kontrol için çekerken takım yerden normale göre biraz zor kalktı. 2-3 metre iyi bir ağırlıkla çektim ve sardım makinayı fakat daha sonra boşaldı. Yeme baktığımda üstteki yem deforme olmuş ve biraz bozulmuştu. Bana sanki yemi balık ağzına almış fakat hiç zili oynatmadan olduğu yerde beklerken ben çekmişim gibi geldi. Kumdan balığı kaldırırken biraz zorlandım; 2-3 metre de çektim fakat sonrasında yem ağzından çıktı ve iğne takılmadı. Benim düşündüğüm senaryo bu tabi böyle olmamış da olabilir :) Eğer bu senaryo doğruysa da yemi daha farklı takıp iğnenin ağzına takılma ihtimalini artırmalıyım diye düşünüyorum.

Bu haftasonu tekrar bir deneme yapacağım iki olta ile. Kasnaklı oltalara pek alışamadım o yüzden sadece kamışlarla deniyorum.

Bu denemede takımda bir iki ufak değişiklik yapacağım bunları sizinle paylaşayım fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

- Köstekleri 3'lü T fırdöndülerle yapacağım, kösteğin bedene dolaşmasını aza indirgemek için.
    - İğne dibine 3-4 tane renkli boncuk/plastik takacağım balığın ilgisini çekebilime ümidiyle (yabancı bir videoda izlemiştim)
    - Kösteklerin bağlantı noktalarına minik kıstırma kurşunlar ekleyeceğim yemin mümkün mertebe dipte kalması için.

Yemin takılış şekline ise tam karar veremiyorum :ckskc:
    Kimisi ortadan ikiye bölünmüş istavite iğneyi bir kez geçiriyor ve ucu açıkta kalıyor. Kimisi ise ikinci kez geçirerek ucunu da saklıyor. Bir de yine istavriti "2şer santim keserek iğneye döner şeklinde takma" gibi bir ifade gördüm. Bu yem takma konusunda da önerilerinizi bekliyorum :hhhhhh:

Ayrıca Akçakoca ve çevresinden arkadaşlar varsa tanışabiliriz :)

Barış Kaynar ve ali1903 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ali1903

ali1903 Üye

Kalkan yemi yedikten sonra hiçbirşey olmamış gibi mücadele etmeden durur, yani sizin taktığınız zil boşuna... Bu avda zili beklemek yerine 15dk'da bir oltayı kontrol etmelisiniz. Kalkan balığının ağzı yapısı gereği çok açılır yani yemi yutarken iğneyi baya boğazından aşağıya doğru yutar. Kalkan balığının bir diğer özelliğide balık şayet iğneyi ok yuttuysa bir kenara bırakınyarım saat sonra iğnenin dışarıya doğru ilerlediğini görürsünüz, nasıl yapıyo bilmiyorum ama iğneyi kusuyor. Ben iğne tercihimde genelde klasik mantarlı hırsız iğneli takım kullanıyorum. Siz boncuk bulabilirseniz kullanın işe yaradığını duymuştum ben onun yerine mantar kullanıyorum. Benden size tavsiye yemi tamamen dibe oturtmayın en azından 10-20cm yükseklikte olsun.

Son ve en önemli konu kalkan balığının boyutuna ve havyarsız olmasına özen gösterelim, malum nesli sıkınıtılı bir balık.

Hayırlı avlar...

Önder Kanığ bunu beğendi.
  4. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Bilgiler için çok teşekkürler.

Ben de yemin dipte kalması gerektiğini okumuştum o yüzden kösteklere kıstırma kurşun ekleyeyim diyordum. :rolleyes: Sizin sisteme göre yemi mantarla havaya kaldırıyoruz. Onu da deneyeyim. Ya da kösteklerden birini dipte bırakırız diğerini kaldırırız :)

Zil konusunda izlediğim şu videoya () istinaden zil takmıştım. Yani belki katkısı olur vurursa çalarsa haberim olsun diye. Bir de ben 15 dk değil en az 1 saat aralıklarla kontrol ettim oltayı :) Burada da hata yapmışım. Şimdi o balığı kaçırdığım düşüncesi daha da yerleşti bende. Zile aldırış etmeden söylediğiniz gibi daha kısa aralıklarla kontrol edeceğim.

Benim korktuğum konu da zaten bu yemi/iğneyi komple yutması olayı. Mümkün olduğunca zarar vermeden çıkarmak lazım. Erkek iri kalkan olursa sorun yok iğneyle birlikte eve götürürüz :) ama küçük kalkanların gelme ihtimali daha yüksek sanırım. Düğmelerden erkek-dişi olayını ayırt edebilirim ama havyarlı dişiyi nasıl ayırt edeceğiz, kendini belli eder mi acaba, olmazsa tüm dişileri salalım

5. ali1903

ali1903 Üye

Havyarı ayırt etmesi kolay, alt kısımda pembe renk ile çok belli oluyo. Dediğiniz gibi küçük kalkan gelmesi yüksek olasılık, siz yanınızda bir kargaburun pense bulundurun...

Fisher81 bunu beğendi.