Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalkan Avım, Klasik Dip Takımı ve İstavrit ile...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

1. Volkan

Volkan Daimi Üye

Sevgili Arkadaşlar;

1 ayı aşkın bir süredir yaptığım kalkan avı denemeleri nihayet sonuç verdi. Uzun zaman istavrit bulamamanın verdiği sıkıntı, beni yem olarak mezgit kullanmaya mecbur bırakmıştı. Nitekim tam da beklediğim gibi mezgitten “0” verim aldım. Bulunduğum yerde yeni yeni istavrit bulabilmeye başlamam, kalkan avı için yeni bir heyecanla çalışmaya başlamamı sağladı. Perşembe günü farklı bir maksatla gittiğim Kilyos tarafında, 2-3 saat deneme yapma fırsatım oldu.

Açıkçası kalkan avı gibi uzun süre beklemeyi icap eden avlar, bana pek cazip gelmez. Genelde kalkan avı için, bir taraftan da at çek yapabileceğim, ya da çapari atabileceğim yerleri tercih ederim.

Fakat bu tarz uzun süre beklemeyi gerektiren kalkan avının avantajı da, balık yakalandığında tasmalama gerekmediğinden, farklı işleriniz arasında, sizi fazla meşgul etmemesidir. Takımı denize bıraktığınızda, 10-15 dakikada bir yoklamanız, balığın yakalanıp yakalanmadığını anlamanız için yeterli oluyor. Bu süre içinde de farklı işlere zaman ayırabiliyorsunuz.

Yaptığım av da tam bu şartlar içinde gerçekleşti. Kıyıdan yaklaşık 1.5 mil açıkta olduğumdan, takımı 30-35 metre ileri atıp bıraktım. Sanıyorum 3. kontrolümdü. Kamışa yüklendiğimde ucunda gayet güzel bir ağırlık olduğunu hissettim. Önceden dip yapısını tanımak için yaptığım kurşunlu denemelerden, dip yapısının tamamen kum olduğunu, takımın dipte takılacak bir ilişken olmadığını biliyordum.

Bildiğiniz gibi kalkan yemi yuttuğunda olduğu yerde kalır ve kuma gömülür. İlk çektiğinizde onu kumdan kaldırmak hayli zordur ve diğer balıklar gibi kafa atamayacağından, tabiri caizse poşet gibi gelir. O yüzden avcı, ilk anda takımın ucunda balık mı var, yoksa farklı bir cisim mi var anlayamayabilir.

Dediğim gibi dip yapısını bildiğimden, kamışın ucundaki ağırlığın kalkan olduğunu anlamıştım. Nitekim bir süre sonra balık, yüzmeye çalışarak kamışın ucunda kendini hissettirdi. Hemen “kepçeeeee” diye bağırdım, çünkü sudan biraz yüksekteydim ve gelen tahminimce iri bir balıktı.

Balığı güverteye aldığımda ilk düşündüğüm şey, balığın erkek mi dişi mi olduğuydu. Zira bu dönemler kalkanın üreme mevsimi olduğundan, özellikle havyarlı olan dişi kalkanların suya iade edilmesi büyük önem taşıyor. Tabii bir de erkek kalkan daha lezzetli olur :D:D

Neyse ki erkek bir kalkandı, ancak açıkçası umduğumdan küçüktü. Hatta 40 cm’den büyük olduğundan şüpheliydim. Neyse ki cetvelle yaptığımız ölçüm sonucunda boyu 42 cm çıktı. Ağırlığı da 1 kilonun az üzerindeydi.

Kullanılan Takım: Klasik 2’li dip takımı. Köstekleri biraz uzun tuttum. Yaklaşık 30 cm. 100’lük kurşun.
    Kullanılan İğne: 1/0 numara. Modelini hatırlamıyorum, kusura bakmayın.:(
    Kullanılan misina: Makinede sarılı olan, 0.30’luk Berkley Trilene Sensitive. Köstekler 0.26 Oscar misina. Bu kadar ince misinalara gerek yok açıkçası.
    Kullanılan Yem: İstavriti enlemesine parmak kalınlığında parçalara ayırıp, her iğneye 2-3 parçayı döner şeklinde takıyorum.
    Mera: Kilyos kuzey batısı 1.5 mil açıkları.
    Derinlik:15 metre
    Dip Yapısı: Kumluk
    Saat: 19:30 civarı
    Deniz suyu sıcaklığı: 17 derece
    Ay durumu: Dolunay (Bknz. Solunar Teorisi http://baliksevdam.com/vb/showthread.php?t=74)

Bu da av yerinden güzel bir gün batımı...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. jacksoonn007

jacksoonn007 Aktif Üye

ellerine ve bilgiler için çok teşekkürler abi inşallah bi gün denizde avlanırsam faydası olur verdiğin bilgileri bi yere not aldım

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Volkan tebrik ederim. Senin için güzel bir av oldu. Çünkü uzun süredir verimsiz denemelerin vardı. Senin adına ben de çok sevindim :)

Örnek raporun içinde ayrıca tebrik ederim..

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Volkan tebrik ederim.Harika bir avı harika bir raporla bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim.Şansın daim olsun:)

6. Volkan

Volkan Daimi Üye

Rica ederim Asım, umarım rapor da faydalı olur.

7. Volkan

Volkan Daimi Üye

Sağolun sevgili abiler. Umarım rapor da diğer arkadaşlara örnek teşkil eder.

8. lüfercan

lüfercan Aktif Üye

Tebrikler hayallerimizi süsleyen çok güzel bir av.Dahada güzelleri rastgelsin.

9. senat_

senat_ Yeni Üye

cok guzel bende ormanlida tutardim

10. arizonali

arizonali Üye

Başarılı bir çalışma olsun. tebrikler afiyet olsun.

11. DrEjO

DrEjO Aktif Üye

Tebrikler çok güzel av olmuş, daim olsun.