Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalkan Balığı Hakkında

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]
  Gözleri vücudunun sol tarafında bulunan, ömrünün büyük bir bölümünü denizin tabanında yatarak geçiren, denizden çıkarıldıktan sonrada havada 24
  saat yaşayabilen , dip balığı olarakta bilinen, harika lezzeti olan yassı bir balık türüdür.

  Denizlerimizin ( Karadeniz, Marmara, Ege ve Ak deniz ) tamamında yaşayabilen bu yassı ve çok sakin olan balık, çeşitli avlama metotları ile denizlerimizde balıkçılar tarafından avlanmaktadır.

  Kalkan balığının en belirğin özelliği, bir dip balığı olması nedeniyle 10 metre kadar sığ sularda yaşayabildiği gibi 90 metre olan derin sulardada çok rahat yaşayabilmektedir. Bu balık, kendisi gibi denizin dibinde yaşıyan küçük balıkları, yumuşak kabuklu yengeçleri yiyerek beslenir. Kalkan balığı hareketini tüm yanal tırtıklı yüzgeçleri ve kuyruğu ile yapmaktadır. Bu balık kumluk bölgelerde kum içerisinde kendini saklayarak yaşar,sadece dışarda olan gözleri ile bir teleskop gibi etrafı tetkik eder. Derin sulardaki kalkanlar ise çamurumsu ortamda yaşamlarına devam ederler.

  Yuvarlağa yakın olan gövdesinde Kefal veya Hamsi gibi dökülen pullar bulunmaz, bunun yerine kendisine özgü kahve renginde bir deri ve bu deri üzerinde iğne şeklinde düğmeler bulunmaktadır.

  Yaz ayları boyunca denizin ortalama olarak 20 metre derinliklerinde yumurtalarını döker ve erkek kalkan da bu yumurtaları döller.
  Normal bir kalkan balığı ortalama olarak 8-10 milyon yumurta dökmektedir. 10. gün sonunda yumurtalardan yavrular çıkar ve 10cm.boy uzunluğuna erişinceye kadar sığ sularda Plankton ile beslenerek büyürler. Bu küçük boydaki kalkanlara balıkçı dilinde yavru kalkan denilmektedir. Aradan 5 tam yıl geçtikten sonra normal boylarına 40cm.geldiklerinde çiftleşerek çoğalabilmektedirler.

  Kalkan balığının tavası harika olur, bunun yanı sıra ızgarası ve buğulaması da tercih edileblir. Eti beyaz olduğundan omega 3 yağları barındırmaktadır. Az avlanmasından dolayı pahalı bir balıktır bu nedenle İstavrit veya Hamsi balıkları gibi çok satılmazlar.

  Bu balığın Latince adları Scophthalmus maximus veya Scophthalmus maeotica'dır.
  1380 sayılı su ürünleri kanununun 2/1 nolu sirkülerinin 15.maddesinde de belirtildiği üzere avlanma boy uzunluğu minimum :40cm.dir. Bunun altındaki boylarında avlanması kesinlikle yasaktır ve ceza maddeleri uygulanmaktadır.


  Avlanan kalkan balığı, balık halinde kilo olarak satılır ve aynı işlem balık pazarlarında da geçerli bir yoldur.

  Denizlerimizde yakalanan bu balığın bir adedi ortalama olarak 2-3 kilo
  gelmektedir.1970 yıllarında yakalanan kalkan balıklarının üzerlerinde midyeler oluşur ve 8-10 kilo gelirdi. Geçen zaman içerisinde bilinçsizce avlanma neticesinde adeta şimdilerde yok olmama mücadelesi vermektedir.

  NOT: Şimdilerde, Karadeniz su ürünleri fakültelerinde de yavru kalkanlar yetiştirilip yüzlercesi denizlere bırakılmaktadır. Bu fevkalade çalışmalarından dolayı Sayın hocalarımıza teşekkür ediyorum.
  kaynak
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar