Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KAMADER 4. ULUSAL SAZAN BALIĞI TUTMA YARIŞMASI 16-19 EYLÜL 2010

Konu, 'Balık Avı Organizasyon Planları Arşivi' kısmında AVCI41 tarafından paylaşıldı.

 1. AVCI41

  AVCI41 Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  [​IMG]

  Değerli Gönül Dostları;

  Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğan Hayatı Koruma Derneği “KAMADER 4.Ulusal Sazan Balığı Tutma Yarışması” 16-17-18-19 Eylül 2010 Tarihlerinde Tahtalı / Derince KOCAELİ adresinde yapılacaktır. Öncelikle şunu açık yüreklilikle belirtmeliyiz ki, geçen sene bu alanda birçok problem yaşamıştık. Bunun başında suyun aşırı derecede çekilmesi sonucunda hem yarışma alanlarının daraltılmasına hem de balık strese girerek yemlenmemesine sebep olmuştu. Tabi bu sebeple balık tutulmaması hem siz değerli yarışmacılarımızın ve bizim gardımızın düşmesine sebep olmuştu.

  Bunun için bu sene bu göleti balıklandırdık. Şu anda 1,5 kg ile 10 kg arasında 80 adet balık suya iade edildi. Yarışmaya kadarda hedeflediğimiz 150 rakamına ulaşmak için çalışmalarımız bütün hızıyla devam etmektedir. Ayrıca bir iki yer ile görüştük, şartlar uygun olursa oralardan da 15-20 kg.lık birkaç trofeyi de suya iade edeceğiz. Yalnız bu güne kadar edindiğimiz tecrübelere dayanarak yarışmalarda hep az balık tutulmuş. Bu yıl kısmetsizliği kıracağımıza ve daha çok balık tutulacağına inanıyoruz.

  Suyun aşırı çekilmemesi içinde belediye yetkilileri ile görüştük. Şu an su kontrollü kullanılıyor, Çok büyük bir aksilik olmaz ise geçen seneki seviyenin çok daha üstünde daha kaliteli bir yarışmaya hep birlikte imza atacağız. Birde bu sene dereceye girecek arkadaşlarımızın hediyelerini ülkemizin sektörde önde gelen firmaları ile birlikte belirlenecek sazan sınıfının üst düzey makine ve kamışlarından özenle seçerek, amaca uygun hediyeler vermek istiyoruz. Geçen sene olduğu gibi bu sene de fotoğraf yarışmamız olacaktır. Bunun için değerlendirme ve şartname uzman jüri tarafından hazırlanmaktadır. Bizler siz değerli sazan ustalarını “Sportif balıkçılık ve modern sazancılık için el ele” sloganı ile her zaman ki gibi sizleri aramızda görmekten onur duyarız.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. AVCI41

  AVCI41 Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. AVCI41

  AVCI41 Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  KAMADER 4. ULUSAL SAZAN BALIĞI
  TUTMA YARIŞMASI
  ŞARTNAMESİ


  Tarih : 16-17-18-19 Eylül 2010
  Yer : Tahtalı (İshakçılar) Baraj Gölet’i Derince / KOCAELİ
  Yarışma Saati : 17/Eylül/2010 saat 09:00 - 19/Eylül/2010 saat 11:00

  Bu yarışma, sportif balıkçılığı kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmenliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacıyla düzenlenecektir.

  YARIŞMA KURALLARI


  1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine uyulacaktır.

  1-Yarışma tek bir tür için yapılacak olup, bu tür SAZAN balığıdır.

  2-Yarışmada tutulacak olan sazan balıklarının ağırlığı 1,5 Kg.ın altında olmayacak, ağırlığı 1,5 Kg.ın altında olan balıklar değerlendirmeye alınmayacaktır.

  3-İki kişiden oluşan takımlar halinde yarışılacaktır.

  4- Hakemlerden izin alınmadan yarışma alanı terk edilemez. Takım üyelerinden birinin yarışmadan ayrılması durumunda takım için yarışma sona erer. Ancak tuttukları balıklar değerlendirmeye alınır.

  5-Her takım yarışma esnasında en fazla 4 adet makine ve kamış kullanacaktır. El oltası kullanılamaz.

  6-Yarışmada en fazla bir iğneli dip olta takımı kullanılacaktır. Takımların malzemeleri gerektiğinde görevlilerce denetlenir.

  7-Yemleme elle, sapanla ve suda eriyebilen yem torbaları, uzaktan kumandalı yemleme botu, yemleme roketi, fırlatma çubuğu vb. vasıtasıyla yapılabilir. Suda kalarak doğaya zarar verecek poşet, çuval vb. araçlar ile yemleme yapılması yasaktır. Gün batımından, gün doğumuna kadar olan süre içinde yemleme yapılamaz.

  8-Her takım daha önceden tespit edilerek numaralandırılmış avlanma bölgelerini, kura çekerek belirleyecek ve o alanda yarışacaktır. Yarışma sırasında takımlara ayrılan alanlarda yarışmacılar ve görevliler dışında kimse bulunamaz.

  9-Yarışmacılar kıyıya dik atış yapmak zorundadır. Yarışmacılar suya bel hizasından fazla giremezler.

  10-Yarışmada ateş yakmak, suya ışık tutmak, bağırmak, yüksek sesle konuşmak ve alkollü içecekler içmek yasaktır. Yarışmacılar mümkün olduğunca sessiz olacaklardır.

  11-Takımlar tuttukları balıkları hemen hakemlere bildirecek ve yapılacak ölçüm, tespit işlemine kadar canlı olarak muhafaza etmek için yanlarında uygun ölçülerde livar (tel livar olmayacak) bulundurmak zorundadırlar. Canlı olmayan balıklar değerlendirmeye alınmayacaktır.

  12-Yarışmaya zamanında katılamayan yarışmacılar, kura çekimleri sonrası yarışacakları sektörlere görevliler eşliğinde gideceklerdir, yere kazık çakma gibi balıkları ürkütecek ses ve gürültüden kaçınmalıdır.

  13- Yarışmacılar, yarışma esnasında gece ve gündüz araçlarını gereksiz yere kullanarak diğer yarışmacıları rahatsız etmemelidir.

  14-Kurallara aykırı davranan takımlar yarışmadan diskalifiye edilebilirler.

  YARIŞMA İKİ DALDA YAPILACAKTIR.

  1. DAL: En büyük balığı tutmak için yarışılacaktır. Bu dalda değerlendirmeye alınacak balıkların ağırlıkları 3 kg.dan daha az olamaz.

  2. DAL: En çok balık için yarışılacaktır.

  DEĞERLENDİRME

  Değerlendirme ölçüsü

  1. dalda, en büyük balığın tespitinde ağırlık (kg.) belirleyici kıstas olacaktır. Aynı ağırlıkta balık tutulması halinde ilk tutulan balık birinci sayılır.


  2. Bu dal tutulan balık sayısına göre değerlendirilecektir. (Eşit miktardaki balıklarda kg kıstas alınacaktır.)

  Değerlendirme Şekli


  Yarışmacılar tutulan balığı hakem masasına hemen bildirecek, hakemler tutulan balığı değerlendirerek kayıt altına aldıktan sonra, tutulan balıklar gölete geri bırakılacaktır.

  ÖDÜLLER


  1.dalda sadece birincilik ödülü verilecektir.

  2.dalda ilk üçe giren takımlara ödül verilecektir.

  Her balık tek kategoride değerlendirilir.

  Not: Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin bu şartnamede değişiklik yapma hakkı saklıdır.

  Ayrıntılı bilgi için : www.kamader.org.tr – www.kamader.com

  Telefon :262 324 02 68 - 0 532 748 45 11

  Katılım bedeli her takım için 80,00 TL'dir. Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal hayatı Koruma Derneği üyeleri için katılım bedeli 60.00 TL' dir.

  Katılım bedellerinin, 10 Eylül 2010 tarihine kadar aşağıdaki hesap numarasına gönderilmesi veya derneğimize ulaştırılması gerekmektedir.

  Garanti Bankası İzmit Şb. (Şb.Kodu 212 ) 6657442 Engin UZTÜRK

  Yarışmaya katılım 70 takım ile sınırlı olacağından, kontenjanın dolması halinde müracaat kabul edilmeyecektir.

  Sabah kahvaltısı, ekmek, içme suyu ve ödül töreni sonrası ikram verilecektir.
   
 5. AVCI41

  AVCI41 Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
 6. AVCI41

  AVCI41 Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  [​IMG]

  [​IMG]